İmmünoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 8.581
İmmünoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

İnsan vücudu sürekli dış etkilere açıktır.  Yaşadığımız her yerde gözle göremesek de bakteriler, virüsler ve mantarlar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı hastalığa yol açmaktadır. Vücudumuz bağışıklık sistemi tarafından çeşitli şekillerde kendini zararlı mikroorganizmalara karşı korumaktadır. Bağışıklık sistemini inceleyen tıp dalına immünoloji adı verilir. Bağışıklık sistemi bazen zararlı olmayan maddelere hatta insan vücudundaki hücrelere aşırı derecede cevap vermektedir. Bu tür yanıtlara alerji denir. Bağışıklık sisteminin normalin dışında faaliyet göstermesi ile ortaya çıkan çeşitli bozuklukların, alerjilerin nedenlerinin araştırılması ve tedavisi de İmmünoloji kapsamındadır.

Alerji Genetik Kökenli Olabilir

Bağışıklık biliminin (İmmünoloji) Evrensel immünoloji, İmmünogenetik, İmmünoterapi gibi alt dalları bulunmaktadır. İmmünolojinin ilgi alanı olan bağışıklık sistemi karmaşık bir sistemdir. Bazı bünyeler alerjiye yatkındır (atopik) ve alerjilerin bir bölümü genetik kökenlidir. Alerji sorununda toz, polen, metal, bazı ev hayvanlarının tüyleri ve döküntüleri, bazı besinlerdeki proteinler gibi maddelerle temas edilmesi bağışıklık sisteminin normalden daha çok koruyucu, savunucu maddeler üretmesine neden olur. Anne ya da babanın birinin ya da her ikisinin alerjik olması bu ailelerin çocuklarında alerji ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Alerjiler genetik olabildiği gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde de ortaya çıkabilir. Alerjiler kronik hastalıklar kapsamında ele alınır.

Alerji ve İmmünoloji Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Hastanelerin Alerji ve İmmünoloji polikliniklerinde bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıkların ve alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi yapılır. Bu bölüm bağışıklık sisteminin daha çok güçlenmesi, vücudu dirençli tutması yönünde araştırmalar da yapar. Mikrobiyolojinin bu tıp dalının gelişmesine ve ilerlemesine katkısı çok olmuştur. Bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmaması alerjilerden başka otoimmün hastalıklara ve kansere de yol açabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan ya da zayıflaması sonucu ortaya çıkan hastalıklar Alerji ve İmmünoloji Bölümlerinde tedavi edilir.

İmmünoloji uzmanları (immünolojist) ya da alerjistlerin sık karşılaştığı hastalıklar şunlardır:

*Kontakt dermatit

*Alerjik rinit

*Ürtiker (kurdeşen)

*Bronşiyal astım

*Gıda ve ilaç alerjileri

*Alerjik göz hastalıkları

*Anjiyoödem

*Böcek alerjiler

*Evcil hayvan alerjileri

*Polen ve toz alerjileri

*Alerjik egzama (Atopik dermatit)

*Alerjik deri hastalıkları

*Çimen alerjisi

*Eklem iltihabı

Alerji şüphesi ya da bağışıklık sisteminde sorun olabileceğini düşündüren durumlarda hastalar İmmünoloji polikliniklerinde muayene edilir ve testleri yapılır. Alerjiler aşı ya da immünoterapi yöntemiyle tedavi edilir. Diğer sorunlar da sebebine göre tedavi edilecektir. Romatizmal hastalıkların tedavisi de bu bölümde yapılmaktadır. Bağışıklık sisteminin baskılanmış olması, organ nakilleri gibi durumların takibinin yapıldığı yer de İmmünoloji bölümüdür.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Kenan hasar

    Hocam merhaba benim kızımın ellerinden yaralar var bununla alakalı doktora goturdük tahlil yapıldı ve tahlilleri birisi negatif çıkması gerekirken pozitif çıktı DFS70 bununla ilgili hangi bölüme götürmem gerekir