İmmünoloji Nedir? (Bağışıklık Bilimi)

Yazar Yorum Yap 1.631
İmmünoloji Nedir? (Bağışıklık Bilimi)

İmmünoloji

İmmünoloji, biyolojik bilimlerin çok önemli bir dalıdır. Bağışıklık sistemi bizi çeşitli savunma hatları yoluyla enfeksiyondan korur. Bağışıklık sistemi gerektiği gibi çalışmıyorsa, otoimmünite, alerji ve kanser gibi hastalığa neden olabilir. Ayrıca bağışıklık tepkilerinin, Alzheimer gibi metabolik, kardiyovasküler ve nörodejeneratif durumlar dâhil olmak üzere geleneksel olarak immünolojik olarak görülmeyen pek çok yaygın bozukluğun gelişimine katkıda bulunduğu açıktır.

Bağışıklık sistemi bizi hastalığımızdan korumak için evrimleşen karmaşık bir yapı ve süreç sistemidir. Moleküler ve hücresel bileşenler bağışıklık sistemini oluşturur. Bu bileşenlerin işlevi spesifik olmayan mekanizmalara, bir organizmaya doğuştan olanlara ve spesifik patojenlere uyarlanabilen tepkili tepkilere bölünmüştür. Temel veya klasik immünoloji, doğuştan gelen ve adaptif bağışıklık sistemini oluşturan bileşenleri incelemeyi içerir.

Doğuştan gelen bağışıklık ilk savunma hattıdır ve spesifik değildir. Yani, ne kadar farklı olursa olsun, tüm potansiyel patojenler için cevaplar aynıdır.

Adaptif bağışıklık, karşılaşılan enfeksiyonların belleğini oluşturmayı içeren ikinci savunma hattıdır, bu nedenle patojene veya yabancı maddeye özgü gelişmiş bir yanıt oluşturabilir. Adaptif immünite, genellikle kan dolaşımında serbest dolaşım yapan yabancı patojenleri hedef alan antikorları içerir. Ayrıca, özellikle kolonileşmiş hücrelere sahip olan ve doğrudan enfekte olmuş hücreleri öldürebilen veya antikor yanıtını kontrol etmeye yardımcı olan patojenlere yönelik olan T hücreleri de dahildir.

İmmünoloji Hastalıkları Ve Tedavisi

Bağışıklık sisteminin bazı önemli hastalıkları toplumumuzda sık görülmekle beraber tanınamamaktadır.

Hasta yıllarca kuru öksürük şikâyeti ile gezebilir, ya da son üç ile altı ayda ciddi gelişen bir kuru öksürük ile hastaneye başvurabilir. Hastanın, ciddi deri döküntüleri ortaya çıkabilir. Bağışıklık sorununa bağlı deri döküntüsü olan hasta, ilk olarak dermatoloji bölümüne gidip bir sonuç alamayabilir. Aslında hastanın ciddi bir romatizma sorunu vardır. Bazen tırnak bozuklukları, akciğer hastalıkları, yutma problemleri, mide-bağırsak problemleri, ishal-kanlı ishaller, ağızdan kan gelmesi şikâyetleri görülür.

Bu hastalıklar teşhisleri zor ve geç konabilen rahatsızlıklardan olduğu için tedavide sorunlar-zorluklar yaşanabilmektedir.

Bunun yanında pek çok yöntem, tedaviyi mümkün kılmaktadır. Bazı hastalıklar özellikle; Skleroderma (Sistemik Skleroz), akciğeri-kalbi tutan hastalıklar dört dörtlük tedavi edilemese de, hastaların pek çok şikâyeti önlenebilmekte ve yaşam kaliteleri düzeltilebilmektedir.

Hastalar bazen de parmak uçlarında açılan ve bacaklarda çıkan yaralarla doktora gidebilir. Hatta romotizmal hastalıklar ile hiç alakası olmadığı düşünülebilen bir hastanın, 2-3 düşük ile başvurması tamamen sorunun romatizmal olduğunu da gösterebilir. Romatizma sadece eklemi tutan bir hastalık olmadığından, farklı ve yaygın olarak vücudun her tarafını tutabildiği için bu konuda uyanık olunması gerekir.

Hasta “kollarımı bile kaldıracak halim yok, saçımı bile tarayamıyorum,  kaşığı ağzıma götüremiyorum, yutamıyorum” gibi şikâyetlerde bulunur ki bunlar en çok şikâyet edilen problemlerdir. Bazen yüzünde gözünde şişlikler, dudak incelmesi, ağız içindeki yaralar ile de bağışıklık sistemi hastalığı belirtileri kendini gösterebilir. Bunlar dikkat edilmesi ve kaçırılmaması gereken noktalardır.

Bu hastaların çok iyi tedavi edilmesi gerekir. İyi muayene edilmeyen hastaların tanısı da kaçınılmaz olarak gecikecektir.

Teşhis konarken şuna dikkat edilmesi gerekir; bazen romatizmal hastalıklar için hastaların iltihabının yüksek olduğu, kanda iltihap olduğu ve bunun sürekli devem ettiği söylenmektedir. Vücudunda sürekli devam eden iltihabı olan hastalıkların romotoloji bölümünde muayene edilmelerinde fayda vardır. Bir insanın normal şartlarda devem eden iltihabı kesinlikle olmaz. Eğer bağışıklık sistemi veya vücut sürekli bir iltihap üretiyorsa, bunun altındaki ciddi problemleri araştırmak gerekir.

Lupus hastalığı, damar iltihap ve romatizmaları, son derece nadir olan pek çok hastalık teşhisi konabilecek hastalıklar arasındadır ve mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü zamanında konulmayan bir teşhis nedeni ile örneğin; hasta ağır bir akciğer kanaması geçirebilir ve bu noktadan donra maalesef yapacak çok fazla bir şey kalmamaktadır. İltihap testleri yüksek olan ve bu testlerin yüksekliği uzun zaman devam eden insanların mutlaka romotolojı bölümü tarafından görülmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

Etiketler