İnce Bağırsak Bölümleri

Yazar Yorum Yap 988
İnce Bağırsak Bölümleri

Vücudumuzda yer alan çeşitli sistemler farklı amaçlar doğrultusunda belirli bir düzenle çalışmalarına devam etmektedir. Sistem içerisinde aynı göreve hizmet eden pek çok organ bulunmaktadır, vücudumuzdaki en kapsamlı ve uzun sistemlerden birisi de sindirim sistemidir. Ağız, dil ve dişler ile başlayarak mide, ince bağırsak ve son olarak da anüs organları ile birlikte devam ederler. Sistem içerisinde organlar olarak bölünürken organlarda kendi içlerinde birden fazla bölüme ayrıştırılabilmektedir, şimdi büyük önem teşkil eden ince bağırsak bölümleri ve işlevlerini ele alalım. Öncelikli olarak ince bağırsağın vücudumuzdaki görevinden bahsedelim; sindirimin farklı şekillerinden olan kimyasal sindirim görevini üstlenmiştir, besinlerin sindirilmesi ve tuz ile suyun emilmesini sağlar.

İnce bağırsağın bölümleri konusuna dönersek ilk kısım duodenum ve on iki parmak bağırsağı olarak da bilinen bölümüdür, bağırsağın giriş bölümü olarak bilinir ve görünümü c harfini andırır. Bu bölüm diğerlerine göre daha hareketsiz ancak daha geniş olarak gözlemlenir ve bu kısımda yine kendi arasında 4 bölümde incelenir. İkinci bölüm ise jejunum bölümüdür, bu bölüm ince bağırsağın neredeyse 5/2 lik kısmını oluşturur, üçüncü bölüm ile aralarında tam belirgin bir hat olmadığından bitimi tam olarak bilinmemektedir. Bu kısım ilk bölümün aksine karın duvarına sabit olarak yer almaktadır, genişliği yaklaşık 4 cm kadardır ve son bölüme kadar incelerek devam etmektedir. Üçüncü ve son bölüm ise ileum bölümüdür, diğer bölümlere göre en küçük olanıdır ayrıca bu bölümde son olduğundan ileo- çekal adı verilen bir kapak bulunmaktadır.

İnce bağırsak kıvrımlı bir yapıya sahiptir, yaklaşık olarak 8 metre uzunluğunda ve 5 cm çapındadır. Yapısı gereği karın içerisindeki yerleşimi uzmanları bile hayrete düşürürken sindirim sisteminde faal olarak görevlerini mide, pankreas, safra kesesi ve karaciğer gibi organlar ile birlikte çalışarak sorunlara mahal vermemek için görevlerini yerine getirir.

Etiketler