İnfertilite Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.435
İnfertilite Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

İnfertilite

İnfertilitenin yani kısırlığın en yaygın belirtisi, 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik gerçekleşmemesi durumu olarak bilinir. İnfertilite (kısırlık) sadece kadınlarda görülen bir durum mu, yoksa erkeklerde de görülebilir mi? İnfertilite ne sıklıkta görülüyor? İnfertilitenin nedenleri nelerdir? İşte bu sorular ve bunlar gibi bazı soruların cevapları…

Günümüzde birçok toplumda sık görülen sorunlardan bir tanesi de infertilitedir. İnfertilitede, gebelik meydana gelse de düşük veya ölü doğum gerçekleşir. İnfertilite tedavisi, kadınlar ve erkekler için ayrı yöntem ve yollar izlenerek yapılır. Bu noktada yapılan tıbbi müdahaleler sonucu bebek sahibi olan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Tedavi işlemi, kısırlığın kaynağına bağlı olarak, ilaç ile veya beslenme düzenindeki küçük değişiklikler ile sağlanabilir.

Kısırlık sadece kadınlarda mı görülüyor?

Kısırlık sadece kadınlarda görülen bir durum değildir. Kısırlık, erkeklerde de kadınlarda da görülebilir. Araştırmalar, infertilite sorununun kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü ancak arada çok az fark olduğunu gösteriyor.

İnfertilite nedir ve nasıl tedavi edilir?

İnfertilite genel olarak üreme işlevinin gerçekleştirilememesi olarak tanımlanır. İnfertilite dediğimiz durum, istedikleri halde bir türlü çocuk sahibi olamadıkları için insanlar üzerinde ciddi stres ve bunalıma sebep olabilir. Neyse ki infertilite tedavisi günümüz koşullarında son derece gelişmiştir. İnfertilite tedavisi, sorunun kaynağına göre değişir.

Kadınlarda infertiliteye neden olan etmenler

1. Günümüzde birçok kadının 30-40 yaşlarında bebek sahibi olmayı beklemeleri, infertilitenin sebeplerinden bir tanesi olarak bilinir. Bilimsel araştırmalara göre, 35 yaşından büyük olan kadınların 3’te 1’inin gebe kalma olasılığı düşüyor.

2. Yumurtalıkların yumurta üretmedeki yetersizliği

3. Yumurtaların yeterince sağlıklı olmaması durumu

4. Fazla sigara veya alkol kullanımı

5. Aşırı kilo alımı ve aşırı kilo kaybı.

6. Yoğun fiziksel veya zihinsel stres altında olma

7. Birden fazla sayıda düşük yapmış olmak

8. Tüplerin tıkalı olması

Erkeklerde infertiliteye neden olan etmenler

1. Sperm kalitesinde veya sayısında azalma

2. Fazla sigara veya alkol kullanımı

3. Testis damarlarının genişliği

4. Sperm şeklinin bozuk olması

5. İnflamasyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarının varlığı

Etiketler