İnflamatuar Nedir?  İnflamatuar Ne Anlama gelir?

Yazar Yorum Yap 25.814
İnflamatuar Nedir?  İnflamatuar Ne Anlama gelir?

İnflamatuar Nedir

İnsan vücudunda yaralanma, zedelenme gibi durumlarda dokular tepki verir.  Bu tepkiler tahriş olan dokularda iltihaplanma yani inflamasyon şeklinde olabilir. İltihaplanma dışında vücuttaki enfeksiyonlar karşısında oluşan diğer tepkiler de inflamasyon olarak tanımlanır. İnflamatuar ise inflamasyonla yani iltihaplanmayla birlikte devam eden bir süreçtir. Bu süreç ve tepkiler vücudu korumak amacıyla normal olarak gelişir. İltihaplanma koruyucu olmakla beraber o bölgedeki iyileşmeyi de tetikler. Kontrol altına alınamayan, durdurulamayan, zamanında müdahale edilmeyen iltihaplanmalar vücuda zarar verir. Bu sebeple belirtiler fark edilir edilmez kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

İnflamasyon Belirtileri Nelerdir?

Vücudun çeşitli sebeplerle zarar gören, hasar alan herhangi bir bölgesinde şişlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı görülmesi inflamasyonu düşündürür. Tedavi edilmesi gereken inflamasyon bağırsak, mide gibi organlarda ülserleşmeye, kanamaya, mukus artışına ve ağrıya yol açabilir. Yangı olarak da isimlendirilen inflamasyon sadece dıştan değil içten gelen sebeplerle de gelişebilir.   Tıbbi anlamdaki inflamasyon iç ya da dış sebeplerle hasar görmüş dokularda damarsal ( vasküler), hücresel (selüler), sıvısal (humoral) olarak verilen cevaplardır.

İnflamatuar Hastalıklar

İnflamasyon ile diyabet arasında bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Ancak bu bağlantının ne şekilde olduğu henüz netleşmemiştir. Meme kanseri gibi bazı hastalıklarda sanki dokularda bir enfeksiyon varmış gibi meme derisinin kızarması, sıcak hissedilmesi, şişmesi şeklinde inflamatuar ya da iltihaplı (yangısal) belirtiler ortaya çıkar.  İltihaplı ya da inflamatuar hastalıklar eklemlerde, kalpte,  yumuşak dokularda görülebilmektedir. İnflamasyon bazı hastalıklarda kendini hiç belli etmemektedir. Örneğin obezite, diyabet, metabolik sendrom, Alzheimer ve kalp hastalıklarında vücutta uzun zamandır inflamasyon olsa da belirtiler görülmemekte, yangı testlerde bile fark edilmemektedir.

İnflamatuar Olgular Zararlı Mıdır?

Kısa süreli inflamasyonlar yaraları iyileştirdiğinden ya da bağışıklık sistemini tepki vermeye ittiğinden dolayı yararlıdır. Yaralı bölgeler iyileştiğinde inflamasyon da gerileyecektir. Ancak gerilemeden uzunca bir süre devam eden inflamasyonlar ( kronik inflamasyon) vücutta bazı olumsuz değişikliklere yol açabilmektedir. Beyindeki inflamasyonların Alzheimer hastalığının oluşmasına katkısı olduğu gibi bağırsaklarda görülen kronik inflamasyonlar da  ülseratif kolit ve Chorn hastalığını oluşturabilmektedir. Sigara içenlerde inflamatuar hastalıklar daha da kötüleşirken doğru beslenen, lifli gıdaların tüketimini ihmal etmeyen, meyve, sebze, omega 3, yoğurt gibi besinleri tüketenlerde, yeterince uyuyabilenler, egzersiz yapan, aktif bir yaşam sürenlerde inflamasyon azalma göstermektedir. İltihaplı (inflamatuar) durumlarda non steroid anti inflamatuar ilaçlar kullanılmalıdır. Uzun süre alınmaması gereken bu ilaç türleri ağrıyı kesip ateşi azaltmakta, iltihabı gidermekte, etkilenmiş olan bölgelerde inflamasyon belirtilerini hafifletmekte ve sonunda iyileşme sağlamaktadır.

 

Etiketler