İnr Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü, Normal değerleri

Yazar 4 Yorum 22.057
İnr Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü, Normal değerleri

İnr Nedir

İnr sık duyulan tıbbi terimdir. Özellikle yaralanmalarda büyük önem taşımaktadır. İlk olarak hastalar taafından hormon veya mineral sanılsa da aslında ölçü değerini ifade etmektedir. Kanın pıhtılaşmasını ifade eden inr, tıbbi ölçü birimidir. PT tahlili ile aynı işlevi görmekle birlikte kanın pıhtılaşma süresini ifade etmektedir. İnr ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından da standart değer olarak kabul görmüştür. Bu nedenlerden dolayı kanama sorunları olan hastalıklarda ve kan kaybının yaşandığı kazalarda inr değeri oldukça dikkat edilen bir husustur. Normol değerleri sabit olmakla birlikte bazı kişilerde düşük veya yüksek olabilmektedir.

İnr değerinin sabit ölçüde daha doğrusu normal değerlerinde olması gerekmektedir. Bu bakımdan düşüklüğü veya yüksekliğinde tedavi sürecine başlanılmaktadır. Hayati tehlike oluşturmaması bakımında normal değerlerinin korunması önemlidir. Değerin düşük olması özellikle kaza anlarında hayatı tehdit etmekle birlikte, yüksek olması ise ani şoklara sebebiyet verebilmektedir. İnr değerinin yüksekliği embole riskini oluşturmaktadır. Kanın pıhtılaşma süresinin hızlı olması beyne ve kalbe pıhtı gitmesine neden olabilmektedir. İşin ucu ise felç hatta ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. İnr değerinin risk oluşturacak seviyede olup olmadığı ise uzman hekimler tarafından belirlenmektedir.

İnr’nin Normal Değerleri

“İnternational normalized ratio” yani uluslararası standart oran inr değerinin açılımını oluşturmaktadır. Uluslararası değer olarak kabul görmesi, dünya genelinde farklı laboratuvarlardaki değerlerin her hekim tarafından okunabilmesini sağlamaktadır. Kanın pıhtılaşma süresini ifade eden inr ölçüsünün normal değerleri bulunmaktadır. 0.8 ve 1.1 normal değer aralığı olarak kabul edilmektedir.

İnr ölçüsünün normal değer aralıkları her insanda aynı olmayabilir. Kanın pıhtılaşma süresi insandan insana farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak normal değerlerin altında veya üzerinde olması sağlık sorunlarına neden olmaktadır. damara pıhtı atılmasının önlenmesi adına kan inceltici ilaçlar kullanılmaktadır. Kan inceltici ilaç kullanan hastalarda inr değerleri 2.0 ve 3.0 aralığındadır.

İnr Yüksekliği Nedir?

İnr değerinin yüksekliği kanın yavaş pıhtılaşması anlamına gelmektedir. Kanın yavaş pıhtılaşması birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. İç kanama riski oluştuğu gibi sık sık diş eti kanamaları görülmektedir. Ayrıca beklenmedik kaza anlarında kişiler hızlı şekilde kan kaybı yaşamakta ve hayati risk oluşmaktadır. İnr değeri yüksek olan kişilerde kaza anında kan kaybının durdurulamaması söz konusu olabilmektedir.

Kanın inceltilmesi adına kullanılan kan sulandırıcı ilaçların, inr değerini yükseltmesi doğal karşılanmaktadır. Buna karşın olası kaza anlarında ortaya çıkabilecek kan kaybı riski kaçınılmazdır. İnr yüksekliğine neden olan değişik unsurlar bulunmaktadır.

Genetik Hastalıklar; Christmas, hemofili a, von willebrand benzeri kalıtsal hastalıklar inr değerinin yüksek olmasına neden olmaktadır.
K Vitamini Eksikliği; Pıhtılaşma sürecinde K vitaminine gereksinim duyulmaktadır. Bu bakımdan K vitamini eksikliği olan bireylerde inr değeri yükselmektedir.
Karaciğer hastalıkları
Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
Kan kanseri
Protein yetersizliği

İnr Düşüklüğü Nedir?

İnr değerinin düşük olması demek kanın hızlı pıhtılaşması demektir. Bu durumun ortaya çıkardığı en büyük risk unsuru ise embolidir. Kanın hızlı pıhtılaşmasını tetikleyen değişik nedenler bulunmaktadır.

Damar İçi Pıhtılaşma; Damar içi pıhtılaşma bir hastalık olarak kabul görmektedir. Damar ağlarında yoğun pıhtılaşma yaşanmaktadır. Vücutta dolaşmaya başlayan pıhtılar inr düşüklüğüne neden olmaktadır.

Kanser; Kanser hastalıkları vücudun inr değerinin düşmesine yol açmaktadır. Ancak karaciğer kanseri bu değerlendirmenin dışındadır.

Akut Evre Reaksiyonu; Doku iltihaplanmaları yani akut evre reaksiyonları inr değerini düşürmektedir.

Doğum kontrol haplarının kullanılması

Yoğun K vitamini desteği almak

Soya fasülyesi, brokoli, yeşil çay gibi K vitamini bakımından zengin gıdaların fazla tüketilmesi

 

 

Etiketler

4 Yorum

  1.  Hocam T2 silik hiperintens, multipl MS plak formasyonlar izlenmektedir pozitif olabilir ne demektir tek kolumdan çok acı göruyorum

  2. Avatar Melek Veral

    “İnr değerinin yüksekliği embole riskini oluşturmaktadır”
    Yukarıda açıklamada geçen bu cümlede bir çelişki yok mudur ?