İnsomnia Hastalığı

Yazar Yorum Yap 1.207
İnsomnia Hastalığı

İnsomnia Hastalığı : Uykusuzluk son 40 yıl içinde çok şikâyet edilen sorunlardan biridir. Yeterli şekilde uyuyamamak ardından bazı problemleri getirir. Bedenin ihtiyacı olan dinlenmenin büyük kısmı uykuda gerçekleşir. Büyüme ve gelişme hormonları da uygu esnasında devreye girer, hücreler kendilerini büyük oranda uyku esnasında yenilerler. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda uykunun, yemek yeme, ve su içme kadar elzem bir eylem olduğu ortadadır. Vücutta uyku esnasında olan tüm bu aktivitelerin gerçekleşebilmesi için iyi bir uyku lazımdır. Eğer uyku kalitesi olması gerektiği gibi olmaz ise bu aktiviteler gerektiği gibi yerine getirilemez ve beden ertesi güne son derece hazırlıksız başlamak durumunda kalır. Daha geniş ve ayrıntılı bilgileri uzmanına danışarak aşağıda açıkladık.

İnsomnia Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Uykuya hiç dalamamak ve uyku süresinin gerektiği gibi olmaması gibi sorunlar insomnia olarak isimlendirilir. Uykunun yeterli düzeyde dinlendirici kalitede olmamasının da bu hastalık kapsamına girdiği belirtilir. Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda bu rahatsızlığın görülme sıklığı yetişkinlerde yüzde 16 düzeyindedir. Daha ileri yaşlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Bu uykusuzluk sorununun çok farklı sebepleri vardır. Psikolojik ve duygusal yapı uyku düzenine doğrudan etki eder. Artış seyri gösteren duygu durum ve anksiyete bozukluklarının çekilen uykusuzlukla doğrudan bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

Akut Uykusuzluk Durumu

Yaşanan bu durum 1 gün ile 3 hafta arasında bir zaman dilimini kapsar. Oluşmasında farklı sebepler vardır. Yoğun stres, akut rahatsızlıklar, bilinmeyen bir mekanda bulunmak, çekilen ağrı, çalışma şartlarının güçlüğü ve özellikle vardiya şeklinde çalışma hali bu sebeplerin önde gelenlerindendir. Genellikle kendiliğinden geçen bir problemdir. Ancak 5-6 günden fazla sürmesi halinde bir doktora görünmek gerekir. Kendiliğinden kötüleşen bir döngüde olmayan uykusuzluk durumları kolay tedavi edilirler.

Kronik Uykusuzluk Durumu

İki tipi vardır. Birincil ve ikincil kronik uykusuzluk diye ikiye ayrılır. Birincil kronik uykusuzluk durumları da ayrıca üçe ayrılır. Bu tip kronik uykusuzluklar tüm kronik vakaların yüze 22’sini oluşturur.

Yaşam boyu devam eden bir uykusuzluk durumu olan ve genellikle diğer bütün nedenlerin dışlanması sonucunda tanısı koyulan “idiopatik” uykusuzluk bunlardan biridir.

Psikofizyolojik veya şartlanmaya bağlı olan ise ikincisidir.

Uyku durumunu yanlış anlama neticesinde meydana gelen uykusuzluk ise üçüncü kronik uykusuzluk vakalarıdır.

İkincil kronik uyku bozukluklarının nedeni ise psikiyatrik sorunlardır. Kronik uyku bozukluklarının en sık görüleni budur. Kronik uykusuzluk problemlerinin yarısından fazlasını oluştururlar. Altta yatan psikolojik problemlerin giderilmesi sonucunda bu problem de ortadan kaldırılmış olur.

Uyku Bozukluklarının Sebep Olduğu Rahatsızlıklar Nelerdir?

Huzursuzluk veren bacak sendromları bunlardan ilkidir. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla görülür. Akşamları ya da geceleri görülen bir uyuşma ve rahatsızlık durumudur. Hareket edildiği zaman rahatsızlık hafifler ya da tamamen geçer. Çekilen uykusuzluk bu şikâyeti daha da artırır. Oluşmasını sağlayan anatomik sebepler tam anlamıyla bilinmemektedir. Kronik haldeki böbrek yetmezlikleri, romatoid artritler, demir eksikliği ve kullanılan antidepresanlar oluşmasına yol açan sebepler arasında gösterilmektedir. Uygulanacak medikal tedavi yöntemleriyle tamamen geçer veya önemli oranda azalır.

Sirkadiyen Ritim Bozuklukları

Gerçek saatle biyolojik saat arasındaki bir uyumsuzluk durumudur. Uyunması gereken zamanlarda uykuya dalma konusunda zorluk çekmek ya da uyku saati olmamasına rağmen gündüz vakitlerinde uyku durumu oluşması gibi iki şikâyetin sebep olduğu bir sorundur.

Tüm bunların dışında çekilen ağrılar, solunum yetersizlikleri, sık sık idrara çıkma hali, Parkinson hastalığı ve Alzheimer gibi hastalıklar da uyku bozukluklarının sebebi olabilirler. Altta yatan neden ne ise bunun giderilmesi yol açtığı uykusuzlukları da ortadan kaldırır.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Olması Gerekenler

Uyku hijyeninin düzene sokulması ile bu problemi yaşayanların çok önemli bir kısmında önemli bir iyileşme sağlanır. Bu konuda aşağıda sıralanan detaylara dikkat etmek gerekmektedir.

Yatarken çok aç veya aşırı tok olunmamalıdır

Alkol, kafein ve kola benzeri içecekleri içtikten hemen sonra yatılmamalıdır

Düzenli egzersiz yapmak ancak akşam saatlerinde ve özellikle uyku öncesi bu egzersizlerden kaçınmalıdır

Uyku gelmediği halde uyumak için yatağa girilmemelidir

Yatak odası yalnızca uyku ve cinsellik için kullanılmalıdır

Eğer uyunamıyorsa uyumak için çaba sarf edilmemeli ve yataktan kalkıp başka bir eyleme ( kitap okumak, film izlemek, müzik dinlemek) geçilmelidir.

Gündüzleri uyunmamalıdır

Yatak odasını sesten uzak tutmak ve olabildiğince karanlık olmasını sağlamak gerekir.

Etiketler