İnsomnia Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar

Yazar Yorum Yap 4.592
İnsomnia Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar

İnsomnia ; Uykusuzluk özellikle son 30 yıl içinde en çok şikâyet konusu olan rahatsızlıklardan birisidir. Yeterli düzeyde uyku çekememek beraberinde birçok rahatsızlığı getirmektedir. Vücudun ihtiyacı olan dinlenme süresinin büyük bölümü uykuda geçer ve ayrıca büyüme ve gelişme hormonları uygu esnasında gelişir ve hücreler kendilerini daha çok uyku esnasında yenilerler. Tüm bunları göz önünde bulundurursak uyku, yemek yeme kadar vücut için gerekli olan bir eylemdir. Bu makalede uykusuzluk rahatsızlıkları ile ilgili detaylı bilgileri okuyabileceksiniz.

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir?

Uykuya hiç dalamamak ya da uyku süresinin olması gerektiği kadar olamaması gibi şikâyetler insomnia olarak adlandırılır. Hatta uykunun yeterli dinlendirici kalitede olmaması da bu hastalık kapsamına girer. Özellikle gelişmiş toplumlarda bu rahatsızlığın görülme oranı yetişkinlerde yüzde 15 dolaylarındadır. İlerleyen yaşlarda ise çok daha yaygın görülür. Yaşanan bu uykusuzluğun birçok sebebi vardır. Psikolojik ve duygusal durumların uyku düzeni üzerinde doğrudan etkisi vardır. Artış gösteren duygudurum ve anksiyete bozuklukları uykusuzluğun doğrudan bağlantısı olabilir.

Akut Uykusuzluk

Bu durum 1 gün ile 3 hafta arasında süren bir süreci kapsar. Oluşumunda birçok sebep vardır. Stres, akut rahatsızlıklar, bilinmedik bir mekanda bulunma, ağrı, çalışma şartları ve özellikle vardiyalı çalışma durumu bu sebeplerden sadece bazılarıdır. Çoğu zaman kendiliğinden geçer. 3-4 günden fazla süren uykusuzluk durumlarında doktora gidilmelidir. Kendi kendine kötüleşen bir döngü üretmeyen uykusuzluk kolay tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Kronik Uykusuzluk

Birincil kronik ve ikincil kronik uykusuzluk olarak ikiye ayrılır. Birincil kronik uykusuzluklar da kendi içinde üçe ayrılır. Ve bu tip kronik uykusuzluk vakaları toplam kronik vakalarının yüze 20’sini oluştururlar.

Yaşam boyu süren bir uykusuzluk olan ve çoğu zaman diğer tüm nedenlerin dışlanması ile tanı koyulan idiopatik uykusuzluk bunlardan birisidir.

Psikofizyolojik ya da şartlanmaya bağlı olan uykusuzluk ikinci olanıdır.

Uyku durumunu yanlış anlama sonucu oluşan uykusuzluk ise üçüncü kronik uykusuzluk vakasıdır.

İkincil kronik uyku bozukluklarının sebebi ise psikiyatrik rahatsızlıklardır ve kronik uyku bozukluklarının en yaygın görülenidir. Kronik uykusuzluk vakalarının yüzde 50’den fazlasının sebebidir. Altta yatan psikolojik sorununun giderilmesi ile bu sorun da ortadan kalkar.

Uyku Bozukluklarının Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Huzursuz bacak sendromları bunlardan birincisidir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre iki kat daha fazladır. Akşam ya da geceleri görülen uyuşma ve rahatsızlık halidir. Hareket edildiğinde rahatsızlık hafifler ya da geçer. Uykusuzluk bu şikâyeti daha da azdırır. Sebep olan anatomik nedenler tam olarak bilinmemektedir. Kronik böbrek yetmezlikleri, romatoid artit, demir eksikliği, kullanılan antidepresan ilaçları altta yatan sebepler olabilir. Uygulananmedikal yöntemlerle ya tamamen geçer ya da önemli bir oranda azaltılır.

Sirkadiyen Ritm Bozuklukları

Gerçek saat ile biyolojik saat arasında oluşan bir uyumsuzluk halidir. Uyunması gereken şart ve zamanlarda uykuya dalmada zorluk ya da uyku saati olmayan gündüz vakitlerinde uygunun gelmesi gibi iki şikâyetten oluşan bir rahatsızlıktır.

Bunların dışında çekilen ağrı, solunum yetersizliği, sık sık idrara çıkma, Parkinson hastalığı, Alzheimer gibi hastalıklar da uyku bozukluklarına sebep olabilir. Altta yatan nedenin tedavisi bu sebeple oluşan uykusuzlukları ortadan kaldırır.

Sağlıklı Uykunun Olması İçin Gerekenler

Uyku problemi olan insanların önemli bir kısmında uyku hijyeninin düzenlenmesi ile önemli bir iyileşme sağlanmaktadır. Uyku hijyeni konusunda aşağıdaki detaylara dikkat etmek gerekir.

Yatarken çok aç ya da aşırı tok olmamak

Alkol, kafein, kola içerikli içecekleri içerek yatmamak

Düzenli egzersiz programları uygulamak fakat akşam saatlerinde uyku öncesi bu egzersizlerden kaçınmak

Uyku gelmeden uyumak için yatağa girmemek

Yatak odasını sadece uyku ve cinsellik için kullanmak

Uyunmuyorsa uyumak için çaba sarf etmemek, yataktan kalkarak başka bir meşguliyet bulmak, kitap okumak, müzik dinlemek ve uyku gelince yatağa girmek

Gündüzleri uyumamak

Yatak odasını ses, ışık ve gürültüden uzak tutmak

Sonraki konu »