İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Yükselir?

Yazar Yorum Yap 9.203
İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Yükselir?

İnsülin Direnci

İnsülin direnci özellikle kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Sürekli olarak tatlı yeme ihtiyacının insülin direncinin ilk belirtisidir. Bir grup kadının ortak sorunları arasında tokluk hissi duymamaları, tatlıya doymamaları, kilo verememeleridir. İnsülin direnci tam da bunu ifade etmektedir. İnsülin direnci olan hastalar yemek yedikten sonra uyku ağırlığı yaşamaktadır. Bunun yanı sıra gece uykuları açlık hissi ile bölünmektedir.

Günümüze bakıldığında insülin direncinin gençlerde de ortaya çıktığı görülmektedir. İnsan hayatını tehdit edebilen ciddi bir sağlık problemidir. Kan şekeri insülin tarafından ayarlanmaktadır. Bu bakımdan insülin direnci ciddi sağlık sorunlarının doğmasına neden olabilmektedir. İnsülinin, dokulardaki etkisinin azalması sonucu sağlık problemleri ortaya çıkmaya başlamaktadır. İnsülin direnci genellikle obeziteye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

İnsülin Direncinin Neden Olduğu Hastalıklar

Toplumda genel olarak obezite artışı yaşanmaktadır. Sağlıksız beslenmenin ve riskli gıdaların tüketiminin artmasına bağlı olarak, kontrolsüz kilo artışları yaşanmakta ve bu durum obez birey sayısının artmasına neden olmaktadır. İnsülin direnci ilerleyen yaş gruplarında görülen bir hastalık olarak kabul görmekteydi. Ancak günümüzde küçük çocuklarda dahi obeziteye rastlanılmaktadır. Bu duruma bağlı olarak insülin direnci küçük yaş gruplarında da görülmeye başlanmıştır.

Kulağa oldukça basit gelen insülin direnci, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu bakımdan mümkün olduğunca erken şekilde müdahale edilmelidir. Zamanında müdahale edilmeyen insülin direnci, ilerleyen süreçte diyabet, hipertansiyon, kalp,damar hastalıklarını beraberinde getirmektedir. Hastaların insülin dirençleri kontrol altına alınmalıdır.

İnsülin Direncine Karşı Önlemler

İlerleyen süreçte insan hayatını ciddi anlamda tehdit eden insülin direncinin önlenmesi için alınabilecek önlemler bulunmaktadır.

Spor Yapmak; İnsülin direncinden korunmak için hastaların düzenli olarak spor yapmaları gerekmektedir. Sporun yaşam tarzı haline getirilmesi önemlidir. Düzenli spor ile kilo kaybı sağlanmakta ve obeziteye karşı koruma sağlanmaktadır. Kilo veriminin başlaması ise beslenme alışkanlığının da düzene girmesine yardımcı olmaktadır.
Doymak Amaç Olmasın; Yemeğe otururken amacınız karnınızı bir güzel doyurmak olmamalıdır. Bunun yerine açlığı bastıracak ve sizi ayakta tutmaya yarayacak kadar gıda alınmalıdır. Yemekler mümkün olduğunca küçük porsiyonlarla tüketilmeli ve masadan doymadan kalkılmalıdır. Öğünler azar azar ve sık tüketilmelidir. Amaç doymaktan ziyade, açlığın bastırılması olmalıdır. Kalori ve yağdan uzak durulmalı, alkol tüketilmemelidir. Beslenme esnasında hazır gıdalardan uzak durulmalı ve özellikle kapalı meyve suları tüketilmemelidir.
Bol Su İçilmeli; İnsülin direnci ile başarılı şekilde mücadele edebilmek için mutlaka bol bol su içilmelidir. Her gün en az 2 litre su içilmelidir.
Stresten Uzak Kalmak; Her ne kadar kişinin elinde olmasa da stresten mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Stres insülin direncini tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Özellikle de uzun süre strese maruz kalan kişilerde hormon dengeleri bozulmakta ve kortizol salgılanımı artış göstermektedir. Sonuç olarak insülin direnci de kolaylaşmaktadır.
Sağlıklı Uyku; Uyku düzeni insan bedenini tümüyle etkileme özelliğine sahiptir. İnsülin direnci de uykunun etkilediği unsurlar arasında bulunmaktadır. Uyku düzeninin sabit olması ve sık sık değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Uykusuz kalmak stresi tetiklemekte ve insülin direnci oluşmaktadır. Kaliteli uyku insülin direncinin kırılmasında belirleyici olmaktadır.

İnsülin Direncinin Hesaplanması

İnsülin direncinin hesaplanması için öncelikle sağlık kuruluşları başvurulması gerekmektedir. Yüzde yüz kesin sonuçlar vermemekle birlikte internet üzerinden de hesaplama yapmak mümkündür. Bazı siteler insülin direnci hesaplamaktadır. Bunun için açlık kan düzeyi ve açlık insülin seviyesinin ilgili kısımlara yazılması gerekmektedir. Kesin sonuçların elde edilebilmesi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması önemlidir.

 

 

 

Etiketler