İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 8.233
İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Hangi Hastalıklara Bakar?

İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları)

Yaşam akıp giderken neyle karşılaşacağımızı, ne tür bir sağlık sorunu yaşayacağımızı bilemeyiz. İnsan vücudu çeşitli organ ve dokulardan oluşur. Her organ ya da dokuda farklı bir sorun yaşanabilir. Dolayısıyla her birinin sebep ve sonuçları, tedavi biçimleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle tıpta farklı birimler tarafından ele alınır. Doktorlar kendi uzmanlık alanına göre hastalıkları teşhis eder, tedavisi için en uygun olan çözümü seçer. Toplumun bireyleri olarak bizler de bir sağlık sorunu ile karşılaştığımızda tedaviye ve çözüme giden yolu kısaltmak için hangi birime başvuracağımızı bilmeli, öğrenmeliyiz. Eski adıyla intaniye, bugünkü adıyla enfeksiyon hastalıkları bölümü bunlardan biridir.

İntaniye Veya Enfeksiyon Hastalıklarının İlgi Alanı

Dünyayı gözle göremesek de birçok mikroorganizma (bakteriler, virüsler, mantarlar) ile paylaşıyoruz. Dünyayı bizimle paylaşan her canlının doğada bir görevi vardır. Bakteriler ve virüsler uygun ortam bulduklarında hızlı üremektedir. Doku ve hücrelerimize giren her mikroorganizma zararlı değildir. Ancak vücudumuza zararlı olan bir mikroorganizma girip yerleştiği zaman bulaşıcı olan ya da olmayan hastalıklara sebep olur. Mikroorganizmalar solunum sistemi,  diş fırçası, jilet gibi ortak eşya kullanımı, vücut sıvılarıyla temas ya da cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Bazı hastalıkların doğum sırasında bebeğe bulaştığı da bilinmektedir. Hastalık etkenleri bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta, ateş yükselmesi, ishal, kusma gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. İntaniye ya da Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü aids, hepatit, kuduz, kolera, kızamık, tifo gibi bulaşıcı ve ateşli hastalıklarla ilgilenir. Kanser, gebelik, diyabet, kronik hastalıklar gibi bazı durumlarda kişiler enfeksiyon hastalıklara daha açık hale gelir. Kendisinde bazı belirtiler gören, rahatsızlıklar hisseden bir kişi tam olarak hangi bölüme gitmesi gerektiğini bilemeyebilir. Bu durumda genellikle bir dâhiliye uzmanına gidilir. Dâhiliye uzmanı ya da bir başka uzman hastalık belirtileri ve tahlil sonuçlarına göre kendisine gelen hastaları gerekiyorsa intaniye ( enfeksiyon hastalıkları) bölümüne yönlendirecektir.

Teşhis Ve Tedavi Gecikmemelidir

Enfeksiyon hastalıkları bölümünde hastalar ya ayaktan tedavi edilip takipleri yapılır ya da hastaneye yatırılır. Bu bölüme bağlı mikrobiyoloji laboratuvarlarında da hastalık teşhisi için gereken testler yapılır. Mikrobik ve bulaşıcı türde hastalıklar genellikle vücut sıcaklığının yükselmesine sebep olur. Ateş yükselmesi hastalıklarda önemli bir belirti olduğundan böyle hastalar Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine gitmelidir. Ayağına ya da vücudunun bir başka yerine paslı çivi ya da metal batan, kedi, köpek, kene gibi hayvanlar tarafından ısırılan, hepatit bakımından taşıyıcı olan, idrar yollarında yanma, sık idrar yapma, boğaz ağrısı,  burun akıntısı gibi rahatsızlıklar yaşayan bir kişi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine gidip tedavi olmalıdır. En kısa zamanda teşhis ve tedavisi yapılmaz ise hem hasta olan kişinin hayatını kaybetmesi hem de hastalığın sağlıklı kişilere bulaşma tehlikesi vardır.

İntaniye Bölümünde Tedavi Edilen Hastalıklar

Enfeksiyon hastalıkları bölümünde aşağıdaki hastalıkların tedavisi yapılmaktadır:

*Sarılık ( Hepatit)

*Kuduz,

*Kene ısırmaları

*Beyin apsesi

*Şarbon

*Tetenoz

*Sıtma, uyuz

*Kolera, tifo

*Zona, veba, zika virüsü

*Grip, hastane enfeksiyonları

*İshal, karın ağrısı

*Kızamık, suçiçeği, kabakulak

*Toksoplazma, Brucella

*Mantar enfeksiyonları

*Kıl kurdu, tenya gibi bağırsak parazitleri

*Besin zehirlenmesi

Daha birçok ateşli, bulaşıcı hastalık enfeksiyon hastalıkları bölümünde tedavi edilir. Bu bölüm sadece tedavi etmekle kalmayıp bulaşmayı önleyici tedbirlerin de alınmasını sağlar.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Hocam 1buçuk sene oldu sabaha karşı idrara kaltım bağırsaklarımda yanma oldu çok kötö idi ve yanmadan sonra kalp çarpıntım oldu hastaneye zor yetiştim 140 atım kollarım da bitti halsizlik 98 kilodan 92 ye düştüm 10 gün için de isal iştahsızlık kafamda terleme yüzüm de yanma birnevi banik atak oldum genel cerrah dahiliye nuroloji gastoroloji kbg hemotoloji pisikiyatri bir sonuç alamadım şundan olmuştur bundan olmuştur o na bu buna şunu kullan bunu kullan git gel git gel kafam allak bullak ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz birde karaciğer yağlanması var oda bazen ağrı yapı yor