İntraserebral Kanama Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 907
İntraserebral Kanama Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan olarak vücudumuzun geneline sağlıklı bir şekilde bakmalı ve ihtiyaçlarını dengeli şekilde karşılamayız ki bizlere daha kaliteli ve uzun bir yaşam versin. Bütün vücudumuz için geçerli bir durumdan bahsediyor olsak da bazı organlarımıza daha fazla dikkat edilmesi gereklidir ve bunların başında tahribatları sonucu dönüşü olmayan hasarlar bırakan beyin ve kalp gelmektedir. Bu aşamada karşımıza sayısız olarak görülebilen ya da görülme olasılığı olan hastalıklar ortaya çıkmaktadır, intraserebral kanama nedir sorusu gibi sorular bizleri beklemektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde farklı nedenlerden dolayı iç kanamalar görülebilir ancak bu kanama çeşidi belki de en önemlisi sayılabilir çünkü bu durumda vücutta kopmuş olan bir kan damarının içerisindeki kanın hızla beyne doğru akışı gözlemlenir. Bu durumda kişi de felç, inme gibi kalıcı hasara neden olan durumlar ile birlikte hayati tehlike boyutlarına kadar da ulaşabilmektedir. Bu kanamanın gerçekleşmesinin ardından en kısa zamanda müdahale edilmeli ve beyne uygulanan baskılar azaltılmalıdır, nedenlerine gelecek olursak da;

– Orta yaş durumları,

– Ani şekilde yaşanılan tansiyon yükselmesi,

– İntaserebral tümör oluşumları,

– Aşırı seviyede alkol ve sigara tüketimi,

– Sinüzit ve migren kaynaklı şiddetli baş ağrıları,

– Anevrizma oluşumları,

– Kaza sonucunda yaşanılan kafa travmaları,

– Kan pıhtılaşması için kullanılan ilaçlar,

– Damar iltihaplanmaları,

– Arteryal diseksiyon oluşumları.

Nedenleri konusundan sonra da intraserebral kanama belirtileri konusuna ve maddelerine geçmekte yarar vardır zira erken tanı ve tedavi bu hastalığa maruz kalan kişilerde hayati derece önem taşımaktadır. Kişilerin kanama ile karşılaşma nedenleri farklı olduğundan dolayı elbette belirtilerinde de farklılıklar gözlemlenmektedir, ancak yine de genellemek gerekirse de baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlik hissi, kendini kötü hissetme, karın ağrısı ya da bulantı ile kusma görülebilir. Bunların dışında günlük hareketlerinizi kendi başınıza yaparken zorlanma, bölgesel olarak yüz felci, konuşma ve temel hareketlerde bozulmalar ya da kas seyirmeleri gibi durumlara da rastlanılması yüksek ihtimaller arasındadır. Kısaca özetleyecek olursak da yüksek kan basıncı ile doğrudan alakalı olan beyin kanaması olarak da bilinen intraserebral kanamalar ciddi önem taşıyan rahatsızlıklardır.

İntraserebral kanama tedavisi durumlarından bazıların cerrahi müdahaleler kullanılmaktadır, buradaki amaç beyne baskı uygulayan kanamayı durdurmak ve biriken kanı temizlemektir. Ancak bazı durumlarda ameliyat mümkün olmamaktadır, bu durumda da şant tedavisi adı verilen yöntemler uygulanabilmektedir. Hastalığın tedavisinde öncelik olarak yüksek kan basıncının düşürülmesi yer almalıdır, zira diğer tedavi aşamaları başkaca kanamalara neden olabilecek yüksek kan basıncı seyrederken mümkün olmamaktadır. Kişinin tansiyonu gözetim altında düşürüldükten sonra kanamanın altında yatan nedenler araştırılmalı ve diğer etkenlerde ortadan kaldırılmalıdır. Akabinde ise kanamanın kişi üzerindeki tahribatı tespit edilerek sonraki yaşamı hakkında tedavi gerektiren durumları saptanmalıdır. Erken olarak müdahale edilmesi kişinin ölümden kurtuluşuna olumlu yönde etki ederken felç risklerini maalesef hatırı sayılır olarak indirgeyemez.

Etiketler