İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.522
İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İrritabl Bağırsak Sendromu

Beslenmek enerji almak için gereklidir. Besinlerin sindirilmesini ve kana karışmasını sağlayan sindirim sistemidir. Her organ gibi sindirim sistemindeki mide ve bağırsaklar gibi organlar da bozulup hastalanabilir.  Bağırsaklarda bir bozukluk gözlenmese ve testler normal çıksa bile bazı kişiler şişlik, kabızlık,  ishal, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. İşte bu duruma irritabl bağırsak sendromu adı verilir. Hastaların yaşadığı sıkıntılar gaz çıkarmayla veya dışkılamayla geçmektedir.  Toplumun % 15’lik bir kesimi bu irritabl bağırsak sendromundan ya da başka bir deyişle hassas bağırsak sendromundan şikâyetçidir.  Bağırsak alışkanlığı değişen ve belirtilen sıkıntıları yaşayan kişilerin gitmesi gereken bölüm gastroenteroloji kliniğidir.

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri

Altta yatan bir başka hastalık olmadığı halde yaygın görülen irritabl bağırsak sendromunda bağırsak hareketleri düzensizdir. Karnında rahatsızlık ve bağırsaklarda şişkinlik hisseden hastalar acil olarak tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Her insanda ince bağırsaklardan gelen sindirilmiş besinler kalın bağırsağa ulaştırılır. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsağa ulaşan sindirilmiş besinlerden oluşan karışım yani kimustaki fazla su, vitaminler ve inorganik maddeler emilir ve posa oluşur.  Dışarıya atılması gereken ve bir süre bağırsakta bekletilen dışkı koyulaşır ve bir miktar katılaşır.  Dışkı bir yandan da yavaş yavaş rektuma doğru ilerler.

Kalın bağırsağın sonunda dışkının atıldığı anüs bulunur. Kalın bağırsaklar kan damarları ve sinirler bakımından zengindir. Ayrıca yapısında istem dışı çalışan düz kaslar bulunur. Bağırsakların çalışması elektriksel aktiviteyle, hormonlar ve sinirlerle denetlenir. Besinlerin rektum ve anüse doğru ilerlemesini, bağırsak hareketlerini ve dışkılamayı sağlayan bağırsak kaslarının kasılmasıdır.  Organik bir sebep olmadığı halde irritabl bağırsak sendromunun stres ve duygusal çatışmalardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sendromu yaşayanlarda kalın bağırsaklar normale göre çok hassastır ve basit bir uyarıcıya dahi tepki vermektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

Sendromun en sık rastlanan belirtileri rahatsızlık verici bir şişkinlik ve gazdır.  Sendromdaki diğer belirtiler ishal ya da kabızlıktır. Bazı hastalarda ishalle birlikte kabızlık da görülebilir. Geceleri daha sık belirti veren hastalığın özelliklerinden biri inflamasyon olmamasıdır.  Hastalarda bulantı, karın ağrısı, dışkının kıvamında değişiklik ( dışkı görünümünün keçi dışkısı ya da zeytin çekirdeği gibi ya da bazen daha cıvık, peltemsi veya çamur gibi olması), gün içindeki dışkılama sayısının artması, dışkıda bol miktarda mukus olması gibi başka belirtiler de görülür.

Normal kişilerde hiçbir rahatsızlık ve tepkiye sebep olmayan etkenler bu sendromu taşıyan kişilerde aşırı bir tepkiye sebep olur. Bazı ilaçlar, süt ve süt ürünleri, çikolata gibi besinler, alkol ve kafein bağırsak hareketlerini tetiklemektedir. Üremeyle ilgili hormonlarla ve cinsiyetle de ilgisi olan hassas bağırsak sendromu kadınların regl yani adet gördüğü dönemlerde fazlaca belirti verir.  Birçok rahatsızlık verici belirtisine ve yaşam kalitesini düşürmesine rağmen bu sendrom başka bir komplikasyona yol açmamaktadır. Ancak kadınlardaki görülme sıklığı fazla olan sendromun en rahatsızlık verici yanı hastaların sosyal yaşamını kısıtlamasıdır.

İrritabl Bağırsak Sendromunun Tedavisi

Daha çok 15–50 yaş arası bireylerde görülen ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen IBS ( İrritabl bağırsak sendromu)  tedavisinde stres yönetimi önemlidir. Teşhis için gaita tahlili yapılır ve bağırsak filmlerine bakılır. Gerekli durumlarda bağırsak içinin görülebilmesi için kolonoskopi de yapılmaktadır. Ağrı ve spazm giderici bazı ilaçlar verilen hastalara özel bir diyet de önerilir. Bu diyette süt, yağlı yiyecek, çay, kola, kahve, baharatlı besin ve alkol kısıtlaması yapılır. İshali olanların lifli besinlere ağırlık vermesi gerekir. Tedavi için hastalar yaşam şekillerini de değiştirmelidir. Hastalığın psikolojik bir yanı da olduğundan tedavinin başarısında hastanın doktoruna inanmasının rolü büyüktür.

 

Etiketler