İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir, Nasıl İshal Olabilirim?

Yazar Yorum Yap 32.338
İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir, Nasıl İshal Olabilirim?

İshal Yapan Yiyecekler

İshal olarak adlandırılan hastalık, vücudun normal koşullar altında katı bir halde atılması gereken dışkıların formu değiştirerek vücuttan bazen de bir sıvı olarak atılması durumudur. Bu durumu önlemek için ishale neden olan ilaçlar; ishal bitkileri dışında ishal meyvelerini tüketmek gerekiyor, mümkün olduğunca genetiği değiştirilmiş olan gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

İshal durumunda birkaç ana faktör vardır. Bunlara alerji vakaları, gıda zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar, ishal ilaçları, sindirim sistemi hastalıkları ve diyabetle ilgili hastalıklar da dahil olmaktadır.

İshal sorununun kaynağında bulunuyorsanız; bu vücudunuzun sindirim sisteminize duyarlılığından kaynaklanmaktadır. Bu ishale olan tepkileri aynı zamanda vücudunuzun bu vakalara orijininin yanı sıra göstermiş olduğu aşırı reaksiyonlarla da ilişkilidir. Başka bir deyişle, bir kişinin ishali varsa ya da bu günün her vaktinde sıklıkla sürerse, bazı kişiler gün içinde oldukça büyük sıkıntılar ile karşılaşmış anlamına gelmektedir. Bu arada ishal olan bireylerin, aşırı düzeyde aşırı alkol tüketmeleri daha az olasılıktır.

Toplum içinde her kesimin doğal olarak karşılaşma olasılığı en yüksek derece de bulunan hastalıkların neredeyse en başlarında ishal hastalığı gelmektedir. Bir kişi ister sağlıklı olsun isterse de hastalığa yakalanmış olsun kim olursa olsun ishale yakalanma ihtimalleri her zaman için vardır. Burada önemli olan insanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerektiğidir.

İshal Yapan Yiyecekler
İshal Yapan Yiyecekler

Yetişkin insanlarda hala yaygın olmasına rağmen, bebekler arasında çok yaygın olduğunu ve sinir bozucu olduğunu söylemek de mümkündür. Ayrıca, bebeklerin gelişim aşamaları boyunca metabolizmaları daha da hassas olduğu için ishal gıdalarını iyice araştırmalı ve bebeklerin bu gıdalardaki hastalığa neden olabilecek etkenlerden sakınmaları sağlanmalıdır. Kısaca, ishal vakalarında kaçınılması gereken bazı ürünler hakkında detaylı bir şekilde bilgilere sahip olmak gerekiyor.

  İshalin Nedenleri Nelerdir?

  Kronik Durumlar

Üç gün içinde uzun süre devam eden ishalin nedeni, bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı veya çölyak hastalığı gibi sindirim sistemi hastalıkları olabilmektedir. Bu hastalıklar çok yaygındır ve beslenme programında yapılacak olan değişikliklerle düzenli olarak tedavi edilebilir.

İshal hastalığı; diyabet, hipertiroidizm, kronik pankreatit ve addison hastalığı gibi sindirim sistemi ile doğrudan ilgili olmayan diğer hastalıklar arasında da mevcuttur.

  Gıda Zehirlenmesi

Hijyenik ortamlarda depolanmayan bozulmuş gıdalar ciddi halde ishale neden olabilir. Özellikle pişmemiş et, şarküteri, yumurta ve soğutulmuş raflarda gıda zehirlenmesine bağlı ishalin başlıca sebepleri arasında süt ve mayonez gibi gıdalar bulunmaktadır.

Gıdaya Karşı Alerjiler

Gıda alerjisine, tüketilen gıdalarda bulunan belirli bir protein neden olur. Vücut, yiyeceklerden alınan uyarıcılardan kurtulmanın bazı yollarına başvurabilir. Gıda hassasiyetleri ve gıda alerjisi genellikle karıştırılır ancak bunlar özdeş değildir. Kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, balık ve yumurta en yaygın alerjilerden sayabiliriz. Gıda alerjileri durumunda ishal ile birlikte kusma meydana gelebilir.

 Yapılan Ani Beslenme Değişikliği

Bütün gün açılış, ağır yağlı bir yemek yeme ya da daha fazla kırmızı yemeye başlarsanız, ishale neden olabilir. Çünkü sindirim sistemi kullanıldığı standart olan kendi şeklini değiştirecektir. Beslenme değişiklikleri yavaş bir şekilde ve vücudu ayarlayarak yapılmalıdır. İshal gibi hastalığı hafife almamak gerekiyor. Çünkü; yeri geldiğinde oldukça sıkıntılar yaşatabilen bir hastalık konumundadır.

 İshale Neden Olan Besinler Nelerdir?

İshale Neden Olan Besinler
İshale Neden Olan Besinler

 Kafeinler

Bir kişinin sürekli olarak kafein içeren ürünler tüketmesi hem sindirim sistemini hem de vücudun genel yapısını bozması için yeterli sebeptir. Kafeinli içecekler kahve, çay, soda ve diğer gazlı içeceklerde bol miktarda bulunmaktadır. Buna ek olarak, kafein içeriğinin vücuda duyarlı olduğu noktayı vurgular.

Meyve Çeşitleri

Fruktozun içerisinde bir takım çeşit şekerler yer almaktadır. Bu şeker içeriğinin fazla olması ishalin vücudun aşırıya kaçması durumundan kaynaklanmaktadır. Fruktoz daha fazla gıdada bulunabileceğinden, birinin içeriğinde fruktoz olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde laktoz içeriği ve şeker içeriği laktozun vücutta zaten belirttiğimiz gibi oluşacağı şekildedir. İnsanların kendilerine zarar vermediği yerlerde, olası bir kramp veya gaz sorunları yaşadığı görülür.

Alkol Kullanmak

Çok fazla alkol tüketen birisinin günün ardından, geçen günden uyanma olasılığı düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle, ishalinizi durdurana kadar alkol almayı kesmeniz önerilir. Eğer alkol hem sağlığınızdan olursunuz hem de ishal hastalığına yakalanmanız daha kolay bir hal haline gelmiş olur.

 

Etiketler