Jinekolog Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 2 Yorum 14.704
Jinekolog Hangi Hastalıklara Bakar?

Organ ve hastalık çeşitlerinin fazlalığı tıpta ayrı uzmanlık alanlarının doğmasına sebep olmuştur. Kadınların üreme organları ve doğumla ilgili sağlık sorunlarına Jinekoloji ya da Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü bakar. Bu bölümde görev yapan uzman hekimler jinekolog olarak isimlendirilir. Üreme organlarının sağlığının korunabilmesi için doktorlar 18 yaşından sonra cinsel hayatı aktif kadınların yılda bir defa muayene olması gerektiğini söylemektedir. Bu sayede cinsel organların sağlığı incelenerek olası hastalıklar önceden teşhis edilebilir. Yeni nesillerin dünyaya gelmesi için kadınların sağlıklı olması gerekir. Jinekologların önemli görevlerinden biri hamile kadınları doğuma kadar takip etmek, düzenli kontrollerini yapmak ve sağlıklı bir doğuma hazırlamaktır. Hamile kalamayan kadınlar da jinekologlarla görüşmelidir.

Üreme Sisteminin Sağlığı

Jinekologların bir başka görevi de kadınların üreme ve üreme organlarının sağlığı, istenmeyen gebelikler ve gebelikten korunma yöntemleri gibi konularda bilgilenmelerini sağlamaktır. Jinekologlara başvuran hastaların kişisel tüm bilgileri saklı tutulmaktadır. Hiçbir sağlık sorunu olmasa her kadın yılda bir kez jinekologlarına görünmelidir. Kadınların bu yıllık ziyaretlerinde genel kontrollerinden başka rahim kanseri ve meme kanseri bakımından tetkikleri yapılır.

Jinekolojik Sorunlar ve Muayeneler

Jinekoloji bilim dalı kendi içinde üreme endokrinolojisi, kısırlık, perinatoloji, jinekolojik onkoloji gibi yan dallara ayrılmıştır. Hastanenin Jinekoloji kliniklerine başvuran kadınların önce sağlık geçmişi ve başvuru sebepleriyle ilgili belirtiler öğrenilir, jinekolojik muayeneleri ve bazı tetkikler yapılır. Alınan sonuçlara göre ya ilaçla tedavileri düzenlenir ya da ihtiyaç duyulmuşsa hastalar bir başka uzmanlık alanına yönlendirilir. Bazı hastaların belirli bir süre sonra kontrol için tekrar jinekologlarına görünmesi gerekebilir.

Günümüz kadınlarının en büyük sorunlarından biri kısırlıktır. Gelişmiş teknoloji ve tıp bilgisi sayesinde jinekolojinin ilgili yan dallarında tüp bebek uygulamaları yapılarak kadınların kısırlık sorunu çözülebilmektedir. Kısırlık tedavisinde hastaların yaşı ile birlikte ne kadar zamandır hamile kalmayı denediği öğrenilerek en uygun tedavi planlanır. Yumurtlama ile ilgili düzensizlikler, hormonsal sorunlar takip edilir ve hastaya aşılama tedavisi uygulanabilir. Beklenen sonuç alınamazsa bu kez tüp bebek tedavisi uygulanır. Ancak bunlar zaman alan tedavilerdir.

Jinekologların Baktığı Sağlık Problemleri

Kadın hastalıkları ve Doğum olarak bilinen Jinekoloji bölümünde çalışan jinekologların baktığı üreme sistemi sorunları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

*Gebelik

*Dış gebelik

*Tekrarlayan düşükler

*Doğum

*Vajina kuruluğu

*Vajinal enfeksiyonlar

*Vajinal mantar

*Klamidya enfeksiyonu

*Adet düzensizlikleri

*Adet sancıları

*Yumurtalık kistleri

*HPV (insan papilloma virüsü) enfeksiyonları ve aşısı

*Rahim içi miyomlar

*Menopoz

*Rahim kanseri

*Meme kanseri

*Ağrılı cinsel ilişki

*Cinsel isteksizlik

*Kısırlık

*Aşılama

*Tüp bebek

*Düşük

*Rahim ağzı yaraları

*Frengi

*Genital organ siğilleri

*Emzirmeyle ilgili sorunlar

*İdrar kaçırma sorunları

Jinekologlar hamile kadınlara normal doğum yaptırdıkları gibi bebeklerin sezaryenle de dünyaya gelmesine yardımcı olabilir. Gerektiğinde eğer şartlar uygunsa kürtaj da yapmaktadırlar. Hamilelik şüphelerinde, kızlık zarıyla ilgili sorunlarda da başvurulacak kişiler jinekologlardır. Kadınlar genital temizlik konusunda da kadın hastalıkları hekimlerinden bilgi almalıdır.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Annem de kemik erimesi var ve belden aşağı bacaklarında aşırı derecede ağrısı var hangi bölüme gitmelidir acaba teşekkürler fizik bölümü ne gitti calsiyum ilacı verdi ve hiç faydasını gormedi

  2. Hocam merhabalar
    Kız arkadaşımla adet gününün 2. Günü birlikte olduk. 4. Gün adeti kesildi. Ama bugün adeti kesileli üç gün oldu ve üç gündür sancısı olduğunu,ara ara az kanama geldiğini söyledi. Bu durumu ciddiye almalı mıyız? Sebebi ne olabilir? Bu durum geçer mi?