Kabakulak Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.376
Kabakulak Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız içinde farklı yerlerde üç çift tükürük bezimiz vardır.  Tükürük bezlerinin en büyük olan bir çifti kulağımızın ön kısmına yerleşmiş olan parotis bezleridir. Kabakulak parotis bezlerini tutan virütik bir hastalık olup tükürük bezlerinin ve dolayısıyla kulak altı bölgenin şişmesine sebep olur. Kabakulağa neden olan virüs Paramyxoviridae ailesindendir ve RNA bulundurur. Ağrılı ve sadece insanlarda ortaya çıkan bir hastalık olan kabakulak aşı geliştirilmeden önce dünyada çok yaygın bir hastalık olmasına karşın halen 3. dünya ülkelerinde yaygınlığını korumaktadır. Kabakulak olan kişilerde bulunan virüsler öksürme, esneme gibi yollarla yakınında bulunan ve daha önce bu hastalığı geçirmeyen kişilere bulaşmaktadır.

Kabakulak Belirtileri

Genellikle çocuklarda görülen kabakulak hastalığını yapan virüs bazı insanlara bulaşsa da hastalık belirtisi oluşturmamaktadır. Bu hafif hastalık tablosudur. Orta ve daha ağır şiddetli kabakulak vakalarının belirtileri ilk birkaç hafta içinde oluşmaktadır. Kabakulağa neden olan virüsün kuluçka süresi ya da hastalık belirtilerinin ortaya çıkma süresi 12 ile 25 gündür.

Orta ve daha yüksek şiddetli kabakulak hastalığının ateş yükselmesi, kulak altlarının şişmesi, kas ağrıları, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtileri vardır. Hastalığın başlangıcında ( kuluçka süresi içinde) genellikle ateş yükselir. İştahın kaybolması, baş ve mide ağrıları da ilk belirtilerdendir. Erken çıkan belirtiler başka hastalıklarda da oluşabildiğinden karışıklığa neden olabilmektedir. Kesin tanı asıl belirtilere bakılarak koyulur.  Tükürük bezlerinin ve kulak altının şişmesi asıl belirti olarak kabul edilir. Bunlar kabakulağın klasik belirtileridir. Genellikle 7–10 gün içinde şişlik önce bir kulağın altında oluşur daha sonraki günlerde diğer kulağın altında da görülür. Bu sırada beslenmek rahatsızlık kişiye verebilir. Boğaz bölgesinde sertlik, yutkunmada zorlukla birlikte özellikle asitli besinlerin yenilmesi ya da içilmesi zorlaşır. Bir başka belirti ise erkek çocuklarda testis ağrısıdır.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Kabakulak belirtileri görüldüğünde doktora gidilmesi gerekir. Doktor kontrolünde olunur, tavsiyeleri alınırsa hastalığın ilerlemesi sırasında sürece hâkim olmak kolaylaşır. Bir çocukta devamlı kusmak, sıvı besin tüketememek, halsiz kalmak, boyunda sertlikler ve ağrı oluşumu, midenin ağrıması gibi belirtiler ortaya çıktığında tıbbi yardım gerekir. Kulak altındaki ve parotis bezlerindeki şişlikler, yükselmiş ateş doktorun teşhisini kolaylaştırır. Tedavi edilmeyen kabakulak işitme kaybı ve iltihap gelişmesine neden olabilir. İltihap sadece kulak bölgesinde değil eğer hasta ergenlik döneminde ise testislerde de olabilir. Orşit adını alan testis iltihabı erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. Pankreasta, beyinde, kadınlarda göğüs ve yumurtalıklarda da iltihap gelişebilir.

Kabakulak Teşhisi ve Tedavisi

Kabakulak şüphesinde doktor hastaya bazı kan testleri yapılmasını ister. Kabakulak virüsü vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından vücut savunması yapılır ve bağışıklık kazanılır. Bu bağışıklık ömür boyu süreceğinden tekrar aynı hastalığa yakalanılmaz.  Gebelik döneminde kabakulak geçirilmesi düşük riskini artırır. Bir virüs hastalığı olduğundan tedavi amacıyla antibiyotik kullanılamaz. Şişen tükürük bezleri, ateş ve ağrıya karşı destekleyici ilaçlar verilebilir. En uygun tedavi hastanın dinlenmesidir. Bulaşıcı olduğundan hasta olan kişi henüz bu hastalığı geçirmeyenlerden uzak tutulmalı, doktorun önerdikleri dışında bir ilaç, özellikle aspirin alınmamalıdır. Hastaların çiğnenmesi gerekmeyen yumuşak, sıvı besinler tüketmesi gerekir. Kabakulak olan kişinin vücut sıcaklığı 39 derece ve üzerine çıkarsa, dalgınlık, kafa karışıklığı yaşanırsa, yiyip içmede zorluk ve mide ağrısı yaşanırsa acilen doktor gözetimine alınmalıdır.

 

Etiketler