Kaburga Kırığı Nasıl Geçer Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.503
Kaburga Kırığı Nasıl Geçer Belirtileri ve Tedavisi

İnsanda kaburga kırığı oluştuğu vakit,birçok çeşitli belirtiler ile sıkıntılar yaşayacak, hatta yakınmaya başlayacaktır. Bu sık belirtiler arasında yer alan,düşme pozisyonları kaburganın zedelenmesine hatta kırılmasına sebebiyet verecektir. Göğüs kafesinde ciddi oranlarda sıkışmalar meydana gelecektir. Özellikle kaburgası kırılan biri hareket etmekte oldukça zorluk çekecektir. Kaburga kırığının iyileşme süreci darbenin derinliği ile alakalı bir durumdur. Eğer şiddetli bir darbe ve kaza oluşmuş ise kaburgalara hasar görecek ve hareketlilikte bazı yavaşlamalar meydana gelecektir.Şiddetli bir şekilde oluşan göğüs travmaları nefes alma  ve vermede büyük oranda sıkıntılara neden olacaktır.Yaşlı kişilerde bu hasar meydana gelmiş ise, bu durum onlar için daha zordur ve toparlamaları epey zaman alabilir. Kırığın oluşması ve ağrının şiddetine göre ,tedaviye hemen geçilmelidir. Doktorun sağlayacağı bazı ilaçlar ve bu hasarı azaltabilir fakat bazı derin kırıklarda tedavi aşaması farklı boyutlara ulaşabilir ve uzun bir süreç hastayı bekleyebilir. Kan damarları kaburganın almış olduğu darbe ile sarsılır ve görevlerinde bir takım aksaklıklar meydana gelir.Nefes alama oranı ölçülmelidir. Nefes alırken kesilmeler ve tıkanmalar meydana geliyor ise bu kişi için ciddi risk oluşturabilir.Kan damarlarının bundan dolayı zara görmesi demek,iç organlarında zara görmesine sebebiyet verir. Böylece hastalığın seyri diğer hasta organ ile birleştiğinde durum daha kritik ve zor olur.

 

Kaburga Kırığı Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

 

Oluşan ağrı hareketlilikte istenmeyen yavaşlıklara ve tıkanmalara neden olacağından bu kaburganın zedelenmesi ve kırılması ile alakalı olabilir. Bu nedenle,Kırığı teşhis temek için  gerekli röntgen mutlaka çekilmesi gerekir. Tedavi metotları, hastalığın seyrine göre düzenlenir ve hasta doktorun yakın takibinden hemen sonra, etkili ilaç ve kremler ile eski sağlığına geri döner.Eğer kaburga kırılması oluşmuş ve bu nedenle hayati organlarda zarara uğramış ise risk faktörünün büyük olduğu düşünüle bilmektedir.Sigara içenlerde bu durum daha zor olmakta ve nefes darlığı bunu iki kat daha ortaya çıkartmaktadır.. Ciddi bir solunum yetmezliği o an için  gelişebilir hasta toparlanamayabilir. Çoğu insan solunum yetmezliği nedeni ile hayatlarına son vermektedirler. Bazı etkenler ve altta yatan temellerde bu tür solunum yolu tıkanıklığı için bir sebep olarak gösterilmektedir.Tedavide hastalara verilen kas gevşetici laçalar eklem ve kasların kısa sürede güç kazanmasına yardımcı olur.Kaburgada kırığın oluşması ile beraber gelişen diğer öksürük ve tıkanmalar hastalığın seyrini en ağır boyuta sürükleyebilir. Hastalık boyunca bir takım acılara maruz kalmak zorunda kalabileceksiniz. Eğer tedavi hızlı cevap sağlıyor ise bunu geçici bir durum olarak düşünmeniz uygun olur.Birçok solunum tıkanıklığı,kaburga zedelenmesi ciddi zatürreye hastalıkları davetiye çıkartmaktadır. En zor kısmı kişi öksürdüğünde balgamı bir türlü çıkartamaması ve rahat edememesidir. Bu can sıkıcı durum daha çok hastalığın şiddetini arttırmakta ve çeşitli bakterilerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.Tedavide kaburga arasına uygulanan lokal blokajı sinirleri hafifleterek  ağrıya meyil veren durumları ortadan kaldırır  Karın ve mide hastalıklarında kullanılan bazı ilaçların hastaya zarar vereceği düşüncesi ile  sinirlere lokal blokajı uygulanır.

 

Kaburga Kırığı Nasıl Oluşur ?

 

Kaburga kırığının oluştuğu bölge,en önemli dört organın içerisindedir. Bunlar;kalp,akciğer,karaciğer ve dalak’tır.Vücut için son derece önem taşıyan bu organlar,kas,eklem ve kaburga taraflarında hasara uğradığı zaman ,bu önemli organlarda bundan payını almaya başlar.Solunum hastalıkların meydana gelmesine  neden olur.Kaburga içindeki kemikleri sert olmalıdır. Set fakat esnek olduğundan hareketlilik esnasında hiç bir ağrıya sebebiyet vermezler. Ta ki kişi kendine zarar verdiği zaman,ağrılar ve sancılar göğüs kafesinde artmaya başlar. Bu şiddetli ağrılar,morarmaya kadar gider.Vücudun çeşitli bölgelerinde  morarma ile birlikte ödem de oluşur. Ayıca baş ağrısı ve diğer anormal durumlar,kas ve eklem ağrılar,nefes almada daralmalar ve rahatsızlık durumları çoğalır. Kaburgalar bütün diğer önemli organlar ile adeta bir köprü oluştururlar. Bu nedenle zarar görmemeleri gerekir.  Yaygın belirtileri arasında kasılmaya bağlı ağrılar,nefes sıkıntıları,öksürürken balgamı atamama çoğalabilir. İlk yapılması gereken ihmal etmeden tedavi için iyileşme çabasına girmenizdir. Yoksa bir diğer sağlıklı organlar zarar görür. Kalp görevini yeterli bir şekilde yapmaz ve kalp krizi sorunları artabilir. Darbe alındıktan sonra çıkan bu şiddetli belirtiler takibe alınmalı ve ağrının seyrine göre doktor kontrolünden geçmelidir.Eğer kaburgalar cerrahi bir işlem gerektirecek kadar zarara uğramış ise zaten kişi yattığı yerden kalkamayacak pozisyonda olur.Steroid şırıngaları bu hastalığa uygulanan en etkili tedavi şeklidir. iltihabı kırarak ağrıya neden olan durumları ortadan kaldırır. Kişi bu tedaviden sonra rahat bir nefes alır.

 

Kaburgası zara gören birine yapılan en büyük hata bir tülbent ile kırığı sarmaktır. Sargı bezleri iltihabın artmasına neden olur ve akciğerler ciddi anlamda yıpranabilir.İlk müdahale dinlenmek ve gövdeyi kesinlikle hareket ettirmeden beklemektir. Buz uygulaması ağrının şiddetini azaltır. Evde kolay bir şekilde ince bir tülbente buz koyarak ağrı olan bölgede bir kaç dakika bekletmeniz kaburga ağrısına iyi gelecektir.Bazı anı sulandıran ilaçlar ağrıyı çoğaltabilir. Örneğin aspirin  kullanılmamalıdır. Doktorun uygun görmediği hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.En 25 dakika hareket etmeden dinlenmeniz gerekir. Daha sonra hemen hastaneye giderek tedavinizi başlatınız. Beslenme  listesinde kalsiyum ve kemik sağlığına iyi gelecek güçlü besinlere öncelik verilmelidir. Ağrıyı çoğaltacak baharatlı gıdaların alınmasını tavsiye etmiyoruz. Az yağlı daha sulu,sebzeleri iyi haşlanmış gıdalar kaburga hastalarına iyi gelir. Kaburganın iyileşme süreci doğru tedavidir. Dinlenme süreci ve az hareketlilik tedavinin ilerlemesine yardımcı olacaktır. Kaburga kırığında dikkat edilmesi bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlar;ani hareketlerde bulunmamak,oturma şekline dikkat etmek ve sırt bölgesine yumuşak bir yastık yerleştirmek gerekir. Bilmediğiniz kremleri sürmek esikli olabilir. Doktorun uygun görmediği bilinçsiz kas gevşetici kullanmak,hastalığın daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu yüzden doktorun tanıyı koymasını bekleyin ve yazdığı ilaçlardan başka ilaç kullanımı yapmayınız.Sağlıklı bir hayat için doğru hareket etmek gerekir.

Etiketler