Kadınlarda Hormon Döngüsü Nasıl Çalışır?

Yazar Yorum Yap 1.658
Kadınlarda Hormon Döngüsü Nasıl Çalışır?

Kadınlarda Hormon Döngüsü

Zaman zaman farklı bir ruh halinde hislere kapılmamızın bir nedeni var. Eğer aylık döngülerimizi düzenli olarak takibe alırsak, kendi doğamız ile uyum sağlamamız daha da kolay gerçekleşebilir.

Kadınlarda adet döngüsü dendiğinde, ne yazık ki bir çok kişinin aklına ayda birkaç gün boyunca kanamak dışında bir şey gelmiyor. Oysa aylık döngülerimiz, birkaç günlük kanama sürecinden çok daha fazlasını içeriyor.

Temelde iki kadınlık hormonuöstrojen ve progesteron, ay boyunca yükselip alçalarak adet görme ve yumurtlama döngüsünün devamını sağlıyor. Bütün bunlar olurken bu hormonlar, ruh halimizden fiziksel görünüşümüze kadar pek çok şeyi etkileyebiliyor.

Hormonlar Kadınları Nasıl Etkiliyor?

Döngünün İlk Haftası:

Adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 7 gün boyunca, menstrual döngünün ilk evresini yaşıyor oluruz. Bu aşamada östrojen hormonu yükselişe geçer. Kalınlaşmakta olan rahim duvarı ile beraber hamileliğe hazırlanan diğer bütün dokularımız azar azar kanama olarak dışarıya atılmaktadır. Bu aşamada, döngünün diğer evresinde aktif olan progesteron hormonu da düşmeye başladığından, bağırsaklar da normalden fazla çalışmaya başlayabilir. Kanamanın gerçekleşmesine yardım eden prostoglandin hormonu aynı zamanda bağırsak hareketlerini de arttırmaya yardımcı olur.

Yine östrojen hormonunun artışına bağlı olarak, adet öncesi dönemde yaşanan durgunluk hissi ve bitkinlik azalmaya başlar ve daha enerjik hissetmeye başlayabiliriz. Kanama olduğu zamanlarda meydana gelen kramp diğer şikayetler de genellikle yumurtalık kisti gibi benzeri problemlere işaret edebilmektedir. Eğer rahminizle ve yumurtalıklarınızla ilgili her şey yolunda olmasına rağmen sancılı adet dönemleri geçiriyorsanız, adet döngünüzün farkında olarak duygusal iniş-çıkışları takip etmek, psikolojik olarak da bir rahatlama sağlayacağı için, bu tür sıkıntıların azalmasına da yardımcı olabilir.

Bu dönemde demir açısından zengin olan gıdaları tüketmek adet dönemine bağlı problemlerin azaltılmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan demir oranının düşmesi; kişide yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Yükselen östrojen hormonu, daha enerjik hissetmenize yardımcı olduğu gibi, kan şekerinizin de daha dengeli olmasına neden olacağından döngünüzün ilk haftasında sağlıklı beslenmek, daha küçük porsiyonlar tüketmek için iyi bir zaman olabilir.

Döngünün İkinci Haftası:

Adet kanaması başladıktan sonraki ikinci haftadan itibaren, progesteron hormonu hala düşükken östrojen hormonu yükselmeye devam eder. Bu da ruhsal ve fiziksel olarak daha enerjik, daha keyifli hissetmenize yardımcı olur. Böylece biraz daha dışa dönük olabilirsiniz. Böylece planladığınız işleri de yoluna koymanız daha basit bir hale gelmeye başlar. Döngünün özellikle 12-13-14-15 ve 16. günlerine denk gelmekte olan yumurtlama evresinde, doğurganlık oranı fazlasıyla artmaktadır. Bu da doğal olarak ‘çiftleşmeye hazır’ bir ruh halini beraberinde getirir; fiziksel olarak daha güzel ve çekici hissedebilirsiniz. İletişim kurmak daha kolaydır. Arkadaşlarınızla ve partnerinizle zaman geçirmek her zamankinden daha keyifli olabilir. Yumurtlama evresine yaklaşıldukça libido seviyesi de yüksek oranda artış gösterir.

Östrojen bu seviyelere yükseliş gösterirken, merkezi sinir sistemi de olumlu yönde etkilenir böylece konsantrasyon ve hafıza yetenekleri de artış gösterir. Aylık döngünün ikinci haftası, egzersiz yapmak için de mükemmel bir zamandır. Daha fazla ve daha kolay kas geliştirebilirsiniz.

İkinci haftada ise erkeklik hormonu olarak adlandırılan fakat kadınlarda da aylık döngüde yükselip alçalma gösteren bir hormon olan testosteron hormonu da artış gösterir. Bu da duygusal olarak biraz daha güçlü, daha rekabetçi ve hevesli hissetmenize neden olabilir. Cinsel isteğinizin artıyor oluşunda testosteronun da katkısı vardır.

Bazı kadınlarda yükselen östrojen hormonunun etkisinden dolayı döngünün ikinci haftasında normalden daha fazla kaygı hisleri meydana gelebilir. Yükselen bu enerji ile baş edilmediği zaman böyle karışıklıkların meydana gelmesi de çok normal kabul edilmelidir. Bu süreç içinde meditasyon ve yoga gibi yöntemler ile rahatlayıp, iyi bir uyku geçirmek için de bitki çaylarından yararlanabilirsiniz.

Döngünün Üçüncü Haftası:

Yumurtlama evresi ile başlayan üçüncü haftada östrojen hormonu doruk noktasına ulaştıktan sonra, düşüşe geçmeye başlar. Bu aşamada döngünün diğer aktif hormonu olan progesteron da yükselmeye başlar. Bu değişimlerden dolayı ruh halinde meydana gelen ani değişimler ve kendinizi bir hafta öncesine göre daha bitkin hissediyor olmanız da çok normal bir durumdur.

Yükselme gösteren progesteron hormonu da psikolojik ve fiziksel olarak daha durgun bir döneme girilmesine sebep verebilir. Yine yumurtlama evresinde hamile kalma ihtimalinize karşı olarak vücudunuz daha fazla karbonhidrat ve şekere gereksinim duyabilir. Buna bağlı olarak daha çok yeme isteği de duyabilirsininz. Bu süreç içinde düzenli olarak beslenmek ve öğün arasında sağlıklı atıştırmalıklar yiyip aç kalmamaya dikkat etmek gereksiz kilolar almaktan sizi kurtarabilir.

Progesteron hormonunun yükselişe geçtilçe östrojen oranı da azalma gösterir. Bu da cinsel enerjinin azalmasına sebep olur. Üçüncü haftanın sonunda östrojen hormonu bir atak daha yaparak biraz daha yükselir ve dördüncü haftaya gelindiğinde yeniden düşmeye başlar.

Döngünün Dördüncü Haftası:

Pre-menstrual evre olarak da bilinen dördüncü hafta, adet döngünüzün son haftasıdır. Kanamanın başlamasından önceki hafta östrojen hormonu yeniden düşüşe geçer ve progesteron hormonu daha az salgılanır. Hormonlarda meydana gelen bu düşüşe bağlı olarak, adet öncesi evrelerde daha da içe kapanık bir hal alabilir ve kendinizi çok fazla durgun olarak hissedebilirsiniz.

Eğer sağlıklı beslenmiyorsanız, iyi uyumuyorsanız, psikolojik olarak da rahat bir dönemde değilseniz, bu süreçte PMS (Premenstrual Sendrom) olarak bilinen adet öncesi sendromunu deneyimleyebilirsiniz. PMS, duygusal olarak karmaşıklıklar yaşamak, geçmek bilmeyen bir açlık hissi yaşamak, ani ağlama atakları geçirmek, uykusuzluk, yorgunluk ve halsizlik olarak kendini gösterebilir. Döngü takip edildiği zaman ve bu hormon döngüsüne uygun olarak yaşamaya başladığınız zaman ise önemli oranda azalma gösterir. Hala adet öncesi dönemde gereğinden fazla karışıklık yaşadığınızı düşünüyorsanız, hormonlarınızla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek için bir uzmana danışabilirsiniz.

Etiketler