Kakao Yağının Cilde Faydaları

Yazar Yorum Yap 1.006
Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağının cilt için faydalarının ne olduğuna geçmeden önce nasıl üretildiği hakkında biraz bilgilenelim. Kakao yağı, Amerika’nın genellikle Güney ve Orta bölgelerinde yetişen kakao ağacından elde edilmekte olan bir bitkisel yağdır. Kakao bitkisinin çekirdeklerinden üretilmektedir ve kozmetik sanayide de çok sık kullanılmaktadır. Kakao yağı, doğal bir yumuşatıcı görevi üstlenmektedir. E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan kakao yağı; laurik, miristik, palmitik ve stearik asitler gibi birçok zengin yağ asidini içermektedir. Kakao yağı çikolata imalatında da kullanılmaktadır ve aynı zamanda harika bir saç ve cilt bakım bileşeni olmaktadır.

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, yıllar boyunca cilt bakım ürünlerinin içinde aktif bir bileşen olarak kullanılmıştır. Cilt tarafından kolayca emilmekte ve yüksek oranda antioksidan içermektedir. Soğuk kış mevsimi geldiğinde, kakao yağı ile teninizi yumuşatabilir ve çatlaklara karşı önlem alabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirir

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, kakao yağı cildizin en iyi dostu olabilir. Cildiniz tarafından üretilmekte olan doğal yağlara tıpatıp benzeyen, zengin bir yağ asidi bulundurmaktadır. Cilt üzerinde kolayca yayılır ve rahatlıkla emilim sağlar böylelikle cilt son derece nemli kalır. Yağ asitlerinin zincirleri deriyi besleyerek cildin nemlenmesini sağlamaktadır.

Cildi Canlandırır

Kakao yağı, tahribata uğramış olan cildi canlandırıp, ömrünü uzatabilen besin öğelerini ve gerekli yağ asitlerini barındırmaktadır. Kakao yağı içerikli bir losyonun düzenli bir şekilde kullanılması, derinin günlük alabileceği hasarları en aza indirebilmekte, cildinin sağlıklı ve canlı kalmasını sağlamaktadır.

Cildi Parlak Yapar

Serbest radikaller, sağlıklı cilt hücrelerimize saldırarak tahribata neden olmakta ve cildimizin donuk bir görünüm almasına neden olmaktadır. Kakao yağı, cildimizdeki zararlı mikroorganizmalar ile savaşarak onları alt edecek önemli bir antioksidan özellik taşımaktadır. Bu cildimizde parlaklık olmasına ve lekelerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Cildi Yumuşatır

Kış aylarında kuru olan hava cilt üzerinde kaşınmalara neden olabilir ve cilt daha da hassas bir hale gelebilir. Kakao yağı, bu tür cilt kaşıntılarını gidermeye yardımcı olmakta ve ciltteki hassasiyeti azaltmaktadır.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Kakao yağı, çok rahatlatıcı bir koku vermektedir ve sık sık aroma terapide kullanılmaktadır. Stresin azalmasına ve kaygı ile baş etmeye yardımcı olmaktadır.

Saf kakao yağı pahalı olmakla beraber, bulması da zor olabilmektedir. Bundan dolayı kakao yağı losyonu da kullanabilirsiniz. Kışın cilt bakımınızı kakao yağı ile basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Etiketler