Kalbin Teklemesi Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.501
Kalbin Teklemesi Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Ortalama bir bireyin kalp atışları bir dakika da 60- 80 arasındadır. Bu  durumun bazı zamanlar kalp atışlarının az olduğu ya da arttığı görülebilmektedir. Bazen hissedilemeyen bu atışlar kalbin teklemesi anlamına gelebilir. Bununla beraber sürekli devam eden bir surum ise çeşitli kalp hastalıklarının habercisi olduğu gibi zararlı da olmayabilir. Sağlıklı bir bireyde bile kalp teklemesi meydana gelebilmektedir.

Normal yaşam içerisinde günde bir insanın kalbi iki kez teklemektedir. Çok fazla hissedilemeyen bu durum kalp ritminin değişmesini sağlayabilir. Kalp içerisinde oluşan bir hastalık da bu durum erken tekleme şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.

Kalbin Teklemesinin Nedenleri 

Kalp düzenli olarak çalışan ve gün içerisinde vücuda kan pompalamayı sağlayan organlardan biridir. Kalpte oluşan herhangi bir rahatsızlık kalbin teklemesine sebep olabilir. Fakat her kalp teklemesi bir hastalık habercisi değildir. Bu yüzden genç ve sağlıklı bir kalpte bile tekleme meydana gelebilir.

Hastalığa bağlı olarak meydana gelen ve sık tekrarlayan kalp teklemelerinde genel olarak kalp kapakçıklarının yetersiz çalışması, iskemik kalp rahatsızlıkları, kalp kası hastalıkları, grip ilaçları, vitamin eksiklikleri, romatizmal hastalıklar, uyku bozuklukları, yüksek tansiyon ve kansızlık gibi durumlara kalp teklemelerine sebep olabilmektedir. Bu  durum karşısında doktora başvurulması gerekir.

Enfeksiyon hastalıklarının çoğunda da görülen kalp teklemeleri kişi de ciddi hastalıklar olduğunu gösterebilmektedir. Acilen tedavi edilmesi gereken bir sürece girilmelidir.

Kalbin Teklemesi Tedavisi 

Kalp günlük olarak vücudun düzenli çalışmasını sağlayan organlardandır. Kalbin vücuda kanı sağlıklı pompalayabilmesi için öncelikle yaşam tarzının sağlığa yönelik yapılması gerekir. Kalp teklemesine neden olan faktörlerin teşhisi en erken şekilde olmalıdır. Bu duruma neden olan hastalıkların ya da durumların iyileştirilmesi kalp teklemesini de ortadan kaldıracaktır.

Kalp hastalıklarının çoğunda görülen kalp teklemesi nedene yönelik tedavi şekli uygulandığı ya da ilaç kullanımına başlandığı takdirde hasta hızlı bir şekilde iyileşme gösterir. Hastanın düzenli beslenmesi, sigara ve alkolü bırakması, yaşam tarzını değiştirmesi ve sağlığa zararlı her türlü şeyden uzak durması kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber hastalıklardan kaynaklı kalp teklemelerinin acilen tedavisi yapılması gerekmektedir.

Etiketler