Kalp ve Damar Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 8.969
Kalp ve Damar Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

İnsan vücudundaki her organ önemlidir ancak ömür boyu kasılıp gevşeyerek çalışan ve kanı gerekli yerlere pompalayan kalbin apayrı bir önemi vardır. Toplumumuzda kalple ilgili sağlık problemleri sık görülmektedir. Kalbin çalışmasındaki bozulmalar bazı belirtiler verir. Bu tür belirtiler ortaya çıktığında önce bir kardiyoloğa görünmek gerekir. Kardiyologlar kalpteki sorunları saptayarak tedavi eder. Ancak ameliyatla düzelmesi gereken bir sağlık probleminde hastalar Kalp ve Damar Cerrahisi polikliniğine yönlendirilir.  Hastaların damar ve kalbindeki sorunlar Kalp ve Damar Cerrahisi ya da diğer adıyla kardiyovasküler cerrahi ile çözülür.  Çözülemeyen ya da geç fark edilen dolaşım sistemi sorunları hastaların yaşamının sonlanmasına neden olabilir. Bu nedenle kalbi ve damarları ilgilendiren hastalıklarla ilgili belirtiler bilinmeli ve çok gecikmeden ilgili bir hekime gidilip muayene olunmalıdır.

Belirtiler Fark Edilmeli ve Ciddiye Alınmalı

Kalp istem dışı çalışan bir organdır ve otonom sinir sisteminden yönetilir. Kalbin ana görevi temiz kanı dokulara, kirli kanı da temizlenmesi amacıyla akciğerlere göndermektir. Bu görevleri dakikada 70–80 kez kasılıp gevşeyerek yerine getirir.  Kanın içinde dolaştığı yapılar damarlardır. Onlar da görevini tam olarak yapabilmek için sağlıklı olmalıdır. Kalbin kendi kas dokusu aort denilen ve temiz kanı taşıyan ana atar damardan ayrılan koroner damarlarla beslenir. Koroner damarlarda tıkanma gibi sorunlar ortaya çıktığında kalp beslenemeyecek ve çalışırken zorlanacaktır. Aşağıdaki belirtiler ciddiye alınmalı ve mutlaka bir kalp uzmanına gidilmelidir.

*Göğüs bölgesinde ya da sol kolda ağrı

*Çarpıntı

*Nefes darlığı

*Yorgunluk

*Bacaklarda ağrı ve şişlik

*Bacak damarlarında belirginleşme ve siyahlaşma

*Ayaklarda morarma

Kalp ve Damar Cerrahisinde Tedavisi Yapılan Hastalıklar

Kalp ve damar sağlığı beslenme ve yaşam şekliyle doğrudan ilgilidir. Dengesiz beslenme hem obeziteye neden olur hem de kalp ve damarları olumsuz etkiler. Çevrenin kirliliği, alkol ve sigara kullanımı ve stres gibi faktörler kalp ve damar hastalıklarının sebepleri arasındadır.  KVC (Kalp ve Damar Cerrahisi) bölümünde koroner bypass ameliyatlarının sık yapıldığı bilinmektedir. Kalp ve damarlarla ilgili en çok yaşanan sorun genellikle damar sertliği diye bilinen arterosklerozdur. Atardamar çeperlerinde biriken yağ ve kolesterol tıkanmaya sebep olur ve damarların işlevi bozulur.  Bacak toplardamarlarında da en sık ortaya çıkan hastalık varistir.  Varis alt üyelerdeki toplardamarlarda bulunan ve tek yönlü çalışan kapakçıkların bozulmasından kaynaklanır. Kalp ve Damar Cerrahisi kliniklerinde aşağıda belirtilen cerrahi işlemler yapılmaktadır.

*Kalp kapaklarıyla ilgili cerrahiler

* Koroner bypass ameliyatları (Açık kalp ameliyatları)

*Aort cerrahisi

*Damar cerrahileri

*Varis cerrahisi

*Konjenital kalp cerrahileri

*Anjiyo uygulanması ve stent takılması

Atar ve toplardamarlarda sağlık sorunları olabildiği gibi kılcal damarlarda da olabilir. Her durumda kardiyovasküler cerrahi uygulanmaktadır. Alanında uzmanlaşmış hekimler ameliyatlarını büyük bir ciddiyetle, gelişmiş teknolojik imkânlardan yararlanarak, tam donanımlı özel ameliyathanelerde başarıyla gerçekleştirir. Cerrahi girişim sonrasında hastalar yoğun bakımda tutularak gözlem altına alınır.

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. iyi aksamlar hocam bende 4 sene once kalp ritim bozuklugu ortaya cikti bu arada 30 yasindayim astim bronsit ve yuksek tansiyon problemim var suanki sorunum sol gogsumde baski hissi sanki biri gogsumun ustune baski uyguluyo yanma hissi sol kolum ve parmaklarimda uyusma.ve agri var ve asiri yorgun ve sinirliyim bu durumlar yaklasik 10 gundur var bu neden kaynakli.olabilir bana.yardimci olurmusunuz