Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 762
Kalp Romatizması Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Tıp dilinde akut romatizmal ateş olarak adlandırılan kalp romatizması, tedavi edilmeyen üst solunum yolu enfeksiyonlarının tetikleyicisi olarak oluşan bir sağlık sorunudur. Genel olarak çocuklarda gözlenmektedir ve toplu halde yaşanılan yerler bu sağlık sorunu için risk oluşturan bir durumdur. Toplu yerlerde gözlenen üst solunum yolu enfeksiyonlarının risk taşıması, hava yolu ile bulaşıcılık göstererek geçmesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak kadınlarda gözlenir ve ilk safhasında çok belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için tespit edilmesi de güç taşımaktadır.

Belirtileri

-Nefes darlığı çekmek ve göğüs bölgesinde ağrılar gözlenmesi

-Morarmalar gözlenmesi

-El ve ayak bölgelerinde üşümeler oluşması

-Yorgun hissetme

-Sürekli olarak soğuk algınlığına yakalanma

-Sık olarak kuru öksürükler meydana gelmesi

-Sersem bir hal içerisinde olma

-Sindirim sistemine etki ederek mide bulantısı gözlenmesi

-Baş dönmeleri

-Yüksek ya da düşük kan basıncı oluşması

Görülen bu sağlık sorunları, kalp romatizmasının genel belirtileri arasında yer alır. Erken tanı ve tedavi her sağlık sorunu için önemli bir adımdır. Ne kadar erken tanı konulursa, iyileşme olasılığı da o kadar artar. Bu yüzden bilinçli olunmalı ve bu belirtiler gözlendiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tedavisi

Kalp romatizması teşhis ve tedavi açısından oldukça önem taşıyan bir sağlık sorunudur. Sağlık kuruluşuna başvurmuş bireyin, muayenesinin ardından yapılan tetkiklerle birlikte hastalığın kesin olarak saptanması sağlanır. Daha sonrasında hastanın yaşına, sağlık durumuna ve hastalığın ilerlemesine göre tedavi şekli belirlenir. Enfeksiyon kaynaklı bir hastalık olduğu için, genelde antibiyotik tedavisine başlanır. Yeni enfeksiyon oluşumlarının önüne geçmek ve bol istirahat, iyileşme süreci için önem taşımaktadır. Bu sağlık sorununda, uzmanlar tarafından düzenli olarak takip edilmeli ve tedavi aksatılmamalıdır.

Etiketler