Kalp Yetmezliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 647
Kalp Yetmezliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp Yetmezliği

Kalp yaşamsal bir organımızdır Hiç aralıksız çalışmasına devam eden kalbin pompaladığı kan vücudun her noktasına damarlar vasıtasıyla ulaşır.  Kan hücreler için gereken besini ve oksijeni taşır. Kalbin pompalama işini yapamaması ya da bu görevinde aksamalar yaşanması bazı sorunlara yol açar. Dokulara yeterince kanın gidememesi anlamına gelen ve kalp yetmezliği denilen bu durumun teşhisinin ardından tedavi aşamasına geçilerek vücudun zarar görmemesi sağlanır. Kalbin kasılma gücündeki azalmalar tehlikelidir.

Kalp Yetmezliği Ve Nedenleri

Dokulara kanın pompalanamamasına sebep olan kalp yetmezliğinin yansımaları tüm organlarda görülür. Kanın pompalanamaması sonucunda akciğer ve bazı organlarda sıvı birikir. Kalp yetmezliği, kalbin vücudun oksijen ve besin ihtiyacını karşılayamaması, bu sebeple vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Kalp krizi geçirenlerde, kan basıncı yüksek olanlarda, kalp kası hastalığı olanlarda, kalbin kapakçıklarındaki sorunlarda ya da doğumsal kalp hastalıklarında kalp yetmezliğinin ortaya çıkma olasılığı artar. Alkol kullanımı, damar sertliği gibi sorunlar da kalp yetmezliğinin ortaya çıkışını kolaylaştıran faktörlerdir. Ancak hastalığın zamanında fark edilmesi ve doğru tedavi uygulanmasıyla hastaların ömrü uzar ve yaşam kaliteleri artar.

Kalp Yetmezliği Nasıl Belirti Verir?

Hastalıkların belirtilerinin bilinmesi erken fark edilmesi açısından önemlidir. Kalbin yetersiz kaldığı bazı bulgulara bakarak anlaşılabilir.  En bilindik belirtiler şunlardır:

*Göğüs ağrısı

*Nefes almanın kesik kesik olması

*Yorgunluk, halsizlik

*Ayak bileklerinde şişlik

*Hastalıklara karşı gösterilen dirençte azalma

*İdrara sık çıkılması

*Akciğerlerde kan birikimi

*Kalp ritminde bozukluk, kalp atışının hızlanması

* İştahın azalması ve kilo kaybedilmesi

Hastalar durumlarının farkında olmayabilir ve bir gün aniden şiddetli güç harcanması gereken bir durumda sıkıntılar yaşayabilir, yorgun bir hastanın ayak bilekleri şişebilir. Merdiven ya da yokuş çıkılırken yorulma ve zorlanma bir kalp yetmezliğinin işareti olabilir.  Kalp yetmezliğine bağlı nefes darlığı olan birisi yatarken de nefes alma sorunu yaşar ve öksürük şeklinde belirtiler oluşur.

Kendinde sıra dışı bir değişim fark eden kişiler mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Kesin bir teşhis konulabilmesi için hastaların şikâyeti dinlenerek muayeneleri yapılmalı ve bazı testler uygulanmalıdır.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Hastaların alkol, sigara ya da ilaç kullanım bilgileri alındıktan sonra yapılan testler, EKG çekimi, akciğer röntgeni,  MR, kalp ultrasonu, tomografi gibi görüntüleme yöntemleri teşhisi netleştirir. Kalp yetmezliği yaşayan hastalar doğru beslenmeyi öğrenmelidir. Tuz ve yağ miktarı da sınırlanmalıdır. Vücutta su tutulması yani ödem varsa azaltılmalıdır. Böylece kalbe düşen yük de azalacaktır. Sigara içenlerde kalp kaslarına daha az oksijen gider ve doku yeterli beslenemez.  Sigara içenler mutlaka bu alışkanlıktan kurtulmalıdır. Doktorların önereceği hafif egzersizler yapılmalı, bunun dışında hastalar dinlenmeli, fazla güç gerektiren işler yapmamalıdır. Hastalara gerek duyulduğu ölçüde çeşitli ilaçlar ve idrar söktürücüler de verilecektir.  Önerilere kulak verildiği ve tedavi devam ettiği sürece hastaların sıkıntıları azalacak, ömürleri artacaktır.

 

Etiketler