Kalsiyum Yüksekliği Neden Olur ve Nasıl Düşürülür?

Yazar 1 Yorum 13.451
Kalsiyum Yüksekliği Neden Olur ve Nasıl Düşürülür?

Kalsiyum Yüksekliği

Kalsiyum yüksekliği hiperkalsemi olarak da isimlendirilmektedir. Kalsiyum yüksekliği kan tahlilleri ile belirlenmektedir. Bunun yanı sıra kalsiyumun vücutta yüksek oranda bulunduğunun başka kanıtları da bulunmaktadır. Kalsiyum vücut için çok faydalı olmasına karşın, fazlalığı ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hiperkalsemi hastalığının ilk etkisi kemikler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Kemikler üzerinde zayıflatıcı etki yapan kalsiyum yüksekliği, böbrek taşını tetikler ve beyinle kalp fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Kalsiyum yüksekliğine neden olan etkenler ise oldukça çeşitlidir. Öncelikle paratiroid bezleri etkili olmaktadır. Fazla çalışan paratiroidler, kalsiyum oranının yükselmesine neden olmaktadır. Tiroid bezinin arkasında yer alan ve dört adet bulunan paratiroidler, kalsiyum yüksekliğinden sorumlu tutulmaktadır. Çeşitli ilaçların da tetiklediği kalsiyum yüksekliği kanser ve D vitamini takviyesi ile de ortaya çıkabilmektedir.

Kalsiyum Yüksekliğinin Nedenleri

Vücutta ideal oranlarda bulunması kemik ve diş sağlığını güçlendiren kalsiyum, kasların ve sindirim sisteminin verimli çalışmasını sağlamaktadır. Buna karşın kalsiyum yüksekliğinin oluşturduğu riskler bulunmaktadır. Söz konusu risklerden korunabilmek için kalsiyum yüksekliğini tetikleyen etkenler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Paratiroid bezlerinin fazla çalışması kalsiyum yüksekliğini tetikleyen nedenlerin başında gelmektedir. Ayrıca paratiroidlerde gelişen tümörler de etkendir.
Kanser hastalıkları kalsiyum miktarının yükselmesine neden olan bir diğer önemli etkendir. Bu kalsiyum yüksekliği olan her hastanın kanser olduğu anlamına gelmez ancak bir takım tetkiklerin yapılması gereklidir. Kalsiyum miktarını etkileyen kanserlerin başında ise akciğer ve meme kanseri gelmektedir.
İnsan sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklardan olan tüberküloz ve sarkoidoz da kalsiyum miktarını arttırmaktadır. Bu, kandaki D vitamininin artması sonucunda bağırsakların daha fazla kalsiyum emmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.
Kalsiyum yüksekliği dış etkenlere bağlı olmasının yanında genetik kökenli olarak gelişim gösterebilmektedir. Kalsiyum yüksekliği fiziksel şartlardan da etkilenmektedir.
Uzun süreli hareketsizlik, fazla oturmak ve yatmak kandaki kalsiyumu yükseltmektedir.
Sıvı tüketimine gereken özenin gösterilmemesi de kalsiyumu yükseltmektedir. Vücudun uzun süreli susuz kalması durumunda kandaki sıvı miktarı azalmakta ve kalsiyum yoğunluğu artmaktadır.
Ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olarak kalsiyum yüksekliği ortaya çıkmaktadır. İlaçlar direkt olarak kalsiyum miktarını yükseltmez ancak paratiroidlerin fazla çalışmasına yol açmaktadır.
D vitamini fazlalığı kalsiyum miktarını yükseltmektedir. Özellikle gıda takviyeleri sonucunda, kandaki kalsiyum miktarında artış yaşanabilmektedir.

Kalsiyum Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Hiperkalsemi hastalığında kalsiyum miktarı düşürülebilmektedir. Vücutta birçok olumsuz etki yaratan hiperkalsemi, müdahale edilmesi gereken bir sorundur. Bedensel işlevlerde bozukluk ve kas kasılmaları kalsiyum yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalsiyumun ideal değerleri 8.5 ve 10.2 aralığındadır. Vücutta bulunan kalsiyum miktarı bu değerlerin üzerine çıktığında hiperkalsemi oluşmaktadır. Hastalar kalsiyum miktarının yükseldiğini bazı belirtilerden anlayabilir;

İştahsızlık
Ciddi su içme ihteği
Mide bulantıları ve zaman zaman kusma
İdrara az çıkma
Kabızlık sorunları
Kemik ve kas ağrıları
Yorgunluk ve halsizlik hissi
Baş ağrıları ve depresyon belirtileri

Kalsiyum yükseldiğinde düşürülmesi için ilk olarak hekime başvurulması gerekmektedir. Bir takım testlerin yapılmasının ardından kalsiyum miktarı tıbbi açıdan belirlenmektedir. Tedavi sürecinde sorunun kaynağına inilmesi açısından kalsiyum miktarını yükselten sebep ortaya konulmaya çalışılmaktadır. CT taraması ve röntgen uygulanan ilk yöntemdir. Kalsiyum yüksekliğinin saptanması halinde, hekim tarafından uygun görülen tedavi yolu saptanmaktadır.

Tedavi süreçleri hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra hastalara bol sıvı tüketmeleri önerilmektedir. Kanser ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kalsiyum yüksekliği, hastalıkların tedavi edilmesi ile düşürülmektedir. Uygulanacak olan tedaviler kalsiyum yüksekliğine neden olan etkenlere göre değişmektedir.

 

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Kemik taraması akciğer böbrek boğaz emarlari kan tahlilleri normal. Ama kalsiyum 10.3. 11.9 arası çıkıyor. En son 11.9 çıktı spot idrarda 400 ve 600cikti nedeni nedir hiçbir hastalık yok.emar ve tomografi sintigrafi sonuçları normal