Kan Alındıktan Sonra Morarma Nasıl Geçirilir?

Yazar Yorum Yap 7.484
Kan Alındıktan Sonra Morarma Nasıl Geçirilir?

Kan alındıktan sonra morarma oluşması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Doku içi kanamalar nedeniyle kan alınırken iğnenin girdiği bölgede meydana gelmektedir.  Kan veren kişilerde morarma oluşması genel olarak bireysel hatalardan kaynaklasa da bazı durumlarda önemli sorunların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple önemsenmesi ve mutlaka bir doktora danışılması gereken bir durumdur. Kan verdikten sonra oluşan yan etkilerden biri olan morarma, genellikle kişilerin kan aldırdıktan sonra yaptıkları bireysel hatalardan dolayı oluşmaktadır. Kan verdikten sonra oluşan morarma nasıl geçer, neden oluşur, alınması gereken önlemler nelerdir sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kan Alımı Hangi Damardan Gerçekleştirilir?

Laboratuvar testleri ve hastalıklarından teşhisi için genel olarak kan alımı gerçekleştirilmekte olup kan testi yapılmaktadır. Kan testi sonuçları hastalıkların teşhisinde büyük önem taşımaktadır. Kan alımı laboratuvar testleri için gerçekleştiriliyorsa genel olarak toplardamardan alınmaktadır.

Toplardamar olarak da çoğunlukla dirseğin iç kısmındaki damarlar tercih edilmektedir. Damar bulanamaması durumunda elin üstünden de kan alınabilmektedir. Dirseğin iç kısmındaki damarlar diğer damarlara göre daha geniş olduğu için ulaşması daha kolay olmaktadır. Damarları ince olan kişilerden bilhassa bebeklerden kan alımı yapılması çok daha zordur. Kan alımı sırasında izlenen adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle kan alınacak bölge alkollü bir pamukla temizlenir.
  • Dirseğin 10 santimetre kadar üstünden elastik bir bandaj takılır ve kanın damarların içinde birikmesi sağlanır.
  • Kan alınacak kişiden yumruğunu sıkması istenir. Bu eylem damarın şişmesini sağlar ve böylece kan alımı daha rahat gerçekleşir.

Kan Alındıktan Sonra Morarma Neden Oluşur?

Kan verdikten sonra oluşan morluk ve şişlik nedeni doktor ya da hemşire tarafından tembihlenen şeylerin yapılmamasıdır. Kan alımı yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Kan alımı gerçekleşen kolun bir süre yorulmaması ve kullanılmaması gerekmektedir.
  • Kan alımı gerçekleşen kolla ağır bir şeyler kaldırılmamalıdır.
  • Kan alındıktan sonra kanın alındığı bölgeye pamukla baskı uygulanmalıdır. Baskı uygulanmadığı takdirde damardan kan sızması sonucu kan birikintileri meydana gelebilmektedir.
  • Damarları ince olan kişilerde, bebeklerde, çok zayıf olan kişilerde ve kan alımından önce soğuğa maruz kalan kişilerde oluşan damar büzüşmesi sebebiyle kan alımında zorluk yaşanabilmektedir. Bu sebeple damar bulunabilmesi için zorlandığında sonrasında morarma ve şişme oluşabilmektedir.

Kan Alındıktan Sonra Oluşan Morarma Nasıl Geçer?

Kan alındıktan sonra kolda morarma tedavisi genellikle gerekli değildir. Oluşan morarma ve şişlik en geç bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kan alımı sonrası oluşan morarma şişlik sıklıkla görülebilir ve ağrı oluşturmaz. Bir haftadan uzun süren morarmalar ve şişlikler görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü böyle bir durumda ilgili bölgede iltihaplanma olma olasılığı yüksektir. Nadirende olsa böyle bir duruma maruz kaldıysanız vakit kaybetmeden bir doktor muayenesine gitmelisiniz.

Etiketler