Kan Pıhtılaşması Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.034
Kan Pıhtılaşması Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Kan pıhtılaşmasının nedeni nedir gibi sorular, günlük hayatta sık karşılaşılan sorulardandır. Esasında pıhtılaşma, vücudumuzun yaptığı en hayati görevlerden biridir. Eğer ki yaralanma, kesilme ve çizik gibi durumlarda pıhtılaşma meydana gelmeseydi, en küçük bir kanamada kan kaybından ölebilme riskiyle karşı karşıya kalırdık. Bu yüzden kan akışının durmasını sağlayan pıhtılaşma olayı, vücudumuz için oldukça gereklidir. Ancak bazı durumlarda, yaralanmanın dışında da vücudun kan pıhtılaşması görevini yerine getirdiğini görürüz. Böyle zamanlarda damarlarınızda dolaşan kan artık dolaşamaz hale gelir ve kan koyulaşması ve kan kalınlaşması gibi olaylar söz konusu olur. Bu durum, felç, beyin kanaması, damar sertliği gibi hastalıklara davetiye çıkarabileceği gibi, ölüme de sebebiyet verebilir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan pıhtılaşması nasıl olur sorusunun birçok cevabı vardır. Günümüzde birçok kişi bu hastalıkla uğraşmaktadır ancak herkesin sebebi farklı olabilmektedir. Bu yüzden kan pıhtılaşmasının sebeplerini şu şekilde sıralamak gerekir:

 1. Geçirilen bir hastalık sonucunda çok uzun süre hastanede yatmak
 2. Kalp yetmezliği
 3. Genetik mutasyonlara sahip olmak
 4. Diyabet
 5. Bazı ilaçların yan etkileri
 6. Kanser
 7. Kanser tedavisi
 8. Travma
 9. Büyük ve riskli ameliyatlar geçirmiş olmak
 10. Obezite
 11. Aynı yerde uzun süreler boyunca oturmak

İşte tüm bu sebeplerin vücutta anormal kan pıhtılaşmasına sebep olduğu söylenebilir.

Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasının belirtileri nelerdir sorusu da, birden fazla şekilde cevaplanabilir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın net belirtileri olmaması da, birçok kişinin hastalığına geç tanı koyulmasına sebep olmaktadır. Ancak vücudunuzda meydana gelen bazı anormal belirtiler sayesinde, kan pıhtılaşmasının olup olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bacağın alt kısımlarında yaşanan anormallikler, bacağınızda kan pıhtılaşması olduğunu gösterebilir. Bu belirtiler; kızarıklık, ağır, sıcaklık gibi çeşitli şekillerde görülebilir. Özelikle ağrının dayanılmaz olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurun.
 2. Özellikle akciğerde yaşanan pıhtılaşmaların belirtileri daha keskindir. Akciğerinde kan pıhtılaşması yaşayan kişilerin; kol, sırt, boyun ve göğüs gibi yerlerde ağrılar yaşaması mümkündür. Aynı zamanda nefes darlığı ve sıkışma gibi durumlardan da bahsetmek mümkündür.
 3. Bazı pıhtılaşmalar ise oldukça riskli bölgelerde oluşur. Beyinde oluşan kan pıhtılaşmalarında en çok görülen etki, konuşmada bozukluk yaşanmasıdır. Aynı zamanda baş ağrısı, hareket etmekte zorluk çekmek ve anlamada güçlük yaşanması da beyinde yaşanan kan pıhtılaşmasının belirtileridir.

İşte tüm bu rahatsızlıklar görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kan pıhtılaşmasında da diğer hastalıklarda olduğu gibi erken tanı, çok daha kolay tedavi edilmesine yol açmaktadır. Kan pıhtılaşması tedavisi de erken tanıyla daha kolay çözülebilir.

Kan Pıhtılaşmasının Tedavisi:

Kan pıhtılaşmasının tedavisi ilaç yoluyla yapılmaktadır. Her pıhtılaşmanın tedavisi farklı yapılmaktadır. Bazı ilaçlar kan sulandırıcı etkiye sahipken, bazıları farklı etkiler gösterir. İlaçlar ağız yoluyla alınabildiği gibi, damardan enjekte de edilebilmektedir. Kan pıhtılaşması rahatsızlığında olan kişilerin özellikle K vitaminini kullanırken dikkat etmesi gerekmektedir. Bu vitaminin besinlerden alımı her zaman tutarlılık göstermelidir. Aksi takdirde kan sulandırıcı ilaçların da kan pıhtılaşması bitkisel tedavisinin de etkisi olmayacaktır. Kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişilerin beslenmelerinde önemli değişiklikler yapmaması gerekir. Değişecek her şey ve alınacak her ek destek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda ishal ve mide ağrısı gibi durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir. Her şeyden önce kişilerin K vitamini tüketiminde tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Bu vitaminin alımının birden artması ya da azalması vücuttu olumsuzluklar doğurabilir.

Etiketler