Kanda Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 5.915
Kanda Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Enfeksiyon

İnsan vücudunda bazı nedenlerden dolayı çok miktarda enfeksiyon olabilir.  Sürekli bir enfeksiyon olmasının birçok nedeni vardır.  Bunlar, insan vücuduna giren bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi küçük mikroorganizmalardır.  Bu mikroorganizmalar insan vücudunda uygun bir ortam bularak hızla çoğalırlar ve uğradıkları her organa zarar verirler. Bu yüzden kanda enfeksiyon tehlikeli bir durumdur. Bu hastaların kanında hangi bakteri veya hangi mantarın olduğunu bilmek önemlidir. Öğrenmenin yolu, hastanın ateşli olduğu dönemde kan örneği alarak bakteri enfeksiyon nedenini saptamaya çalışmaktır. Kan kültüründen test yapılmasının birtakım dezavantajları olmasından dolayı alternatif testler ortaya konmuştur. Bunlardan en önemlisi sepsitest ile yedi yüz farklı bakteri ya da mantar saptanabilmektedir.

Kanda Enfeksiyonu Belirtileri

 Halsizlik, yorgunluk, vücudunu kaldıramama ve hatta bilinç kaybına kadar gidebilmektedir. İleri safhada böbrek, karaciğer ve solunum yetmezliği ile beyin bozukluklarına kadar giden çoklu organ yetmezliği denilen durum söz konusu olmaktadır.

İnsan vücudunda enfeksiyon varlığının kontrolü C-reaktif protein testi ile belirlenir.  Aynı zamanda, C-reaktif protein, insan vücudundaki savunma mekanizması için karaciğerde üretilen bir protein türüdür.  Kan damarında yüksek düzeyde C-reaktif proteinin bir sonucu olarak insan vücudunun kan damarı duvarında, artan bir enfeksiyonunun meydana geldiğine inanılmaktadır.  Aynı zamanda C-reaktif protein değerinin yüksek değerleri arasında olan enfeksiyon oranının da yüksek olduğu anlamına gelir.

İnsan vücudu mikroorganizmaları yok ederek enfeksiyona karşı mücadelede çok hızlı çalışır.  Çalışamadığı bazı enfeksiyon türleriyle savaşamadığı durumlarda, hastalıkların insan vücudundaki organlara/dokulara belli bir şekilde zararları olmaktadır. Böyle bir duruma sepsis hastalığı(diğer adıyla kanda enfeksiyon) denir.

 Kanda Enfeksiyonu Neden Olur?

Kanda Enfeksiyon, kanda olması gerekenden daha fazla miktarda bakteri bulunması ve buna bağlı olarak da midede bulunan beyaz kan hücrelerinin artmasıdır.  Çoğu mikroorganizma, biyolojik faktörlerin yanı sıra fiziksel faktörler, kanser hücreleri, insan vücudunda kanın enfeksiyonuna neden olan başlıca faktörlerdir.  Bağırsak hastalıkları ve lupus gibi, göğüs enfeksiyonunun başlıca nedenleri arasındadır.  Lupus hastalığı her yaştan insanlarda ortaya çıkması muhtemeldir.  Bu hastalıkta, insan vücudu sağlıklı dokulara saldırarak, kişiyi çoğu enfeksiyondan koruyan bağışıklık sisteminin çok üzerinde çalışmaktadır.  Buda kronik enfeksiyona neden olmaktadır.

Kanda Enfeksiyon Tedavisi

Kanda enfeksiyon tedavisi için vücudunuzda her zamanki seyrin dışında, anormal belirtiler görüldüğünde sağlık kuruluşunun ilgili bölümüne gitmek gerekir. Kanda enfeksiyon sinsi ve tehlikeli olduğundan erken teşhiste bu anlamda önemlidir. Kanda enfeksiyon tanısı konduktan sonra doktor hastalığın aşamasını ve durumunuzu göz önüne alarak o yönde gereken tedaviyi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki bağışıklık sistemi sağlıklı, güçlü bireyler olmak, kanda enfeksiyon dahil birçok hastalık için bir duvar, koruyucu zırhtır. Sağlıklı beslenmek, doğal gıdalar tüketmek, alternatif tedavi yöntemlerine başvurmak, yaşam şekli değişiklikleri hastalığınızın olumlu yönde ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

 

 

Etiketler