Kandidiyazis Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.212
Kandidiyazis Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Candida Albicans türü ile meydana gelen ve herhangi bir mantar enfeksiyonu için genel anlamda kullanılan bir terim olan Kandidiyazis, ayrıca Kandida enfeksiyonuü, Kandidoz, Kandidiyazis veya Moniliyaz gibi pekçok farklı türden isimler ile de anılmaktadır. Vücutta mukoza bölgelerinin büyük bir kısmını etkisi altına alan Kandidiyazis, özellikle de vajinal bölgede ve ağız içi bölgede etkisini göstermektedir. Bebeklerde pişik rahatsızlığı ile birlikte belirti gösterebilen Kandidiyazis rahatsızlığı ayrıca birçok sebeplere bağlı olarak gelişim gösterebilmekte ve birçok belirtiler göstermektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan Kandidiyazis rahatsızlığı ayrıca tekrar edebilme özelliğine de sahip olması nedeniyle, ender olarak tedavi sonrasında yeniden etkili olabilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Kandidiyazis Problemi Nedenlerine Neden Olan Faktörler İse Şunlardır;

 • Vücudun enfeksiyonlara karşı dirençsiz olması
 • Kullanılan antibiyotik ilaçların mantarın gelişiminin kontrol edilmesinde aktif görev üstlenen bakterileri yok etmesi
 • Diyabet hastalığı
 • Gebelik faktörü
 • Kortikosteroid ilaç kullanımı
 • Cinsel ilişki
 • Anemi, lösemi ve Addison rahatsızlığı gibi sağlık sorunları
 • Kateter ve kemoterapi tedavisi
 • Gebelik kontrol ilaçları kullanımına bağlı olarak meydana gelen hormonal değişimler gibi birçok etkenler, Kandidiyazis rahatsızlığı oluşumuna neden olabilmektedir.

Kandidiyazis Rahatsızlığında Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

 • Vajinal enfeksiyonunda koyu ve beyaz renk tonlu akıntı
 • İdrar yaparken yanma ve sızı hissedilmesi
 • Erkeklerde nadiren de olsa penis organı baş kısmında balanitis problemi
 • Rahatsızlığın ağız içerisinde söz konusu olması durumunda, ağızda acılı sarı ve kremsi renk tonlu beneklerin oluşumu

Kandidiyazis Rahatsızlığı Teşhisi Nasıl Konulmaktadır ?

Kesin tespiti beyaz akıntı veya lekelerden alınan numuneler ile söz konusu olan Kandidiyazis rahatsızlığında ayrıca diğer rahatsızlığın söz konusu olabildiği bölge veya organa göre farklı test ve tetkiklerin de gerçekleştirilmesi söz konusu olabilmektedir. Problemin kesin bir şekilde tespit edilebilmesi açısından ilgili doktor tarafından gerek duyulması durumunda hastadan kan testleri, idrar testleri, dışkı testleri, boğaz kültürü, görüntüleme uygulamaları ve ayrıntılı endoskopik incelemeler de söz konusu olabilmektedir.

Kandidiyazis Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Doğrudan ağız yolu ile uygulanan etkili antifungal ilaçlar, vajinal bölge üzerinden uygulanan fitil türü etkili ilaçlar ve doğrudan sürülerek uygulanan krem ve losyon türünden ilaçlar etkili antifungal türü ilaçlar sayesinde tedavi edilen Kandidiyazis rahatsızlığında söz konusu olan ilaçların krem, vajinal ovül, boğaz pastili ve doğrudan ağız yolu ile gargara uygulaması üzerinden sunulması söz konusudur. Genel anlamda tedavisinin oldukça başarılı bir şekilde neticelendiği Kandidiyazis probleminde ayrıca nadiren de olsa tekrarlama durumu söz konusu olabilmekte ve farklı sistemler üzerinden de etkili olması söz konusu olması durumunda, tedavisinde doğrudan etkilenen sisteme veya sistemlere yönelik tedavi seçeneklerinin uygulanması da söz konusu olabilmektedir.

Etkisini göstermesi ile birlikte bireyde huzursuzluk oluşmasına neden olan Kandidiyazis rahatsızlığında başarılı bir tedavi süreci açısından rahatsızlığa bağlı belirtilerin fark edilmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Etiketler