Kara Merhem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Fiyatı Nedir ?

Yazar Yorum Yap 4.851
Kara Merhem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Fiyatı Nedir ?

Kara merhem olarak halk arasında yaygın bir şekilde bilinen ilacı asıl ismi ‘ihtiyol pomad’dır ve tıp dünyasında bu isimle bilinmektedir. İhtiyol pomad ya da kara merhem ismini her ne olursa olsun ilacın kullanımı ve içeriğinin nelerden oluştuğu merak edilen konuların başında gelmektedir. Kara merhem renginden dolayı bu isimle anılmaktadır. İçeriğinde kişisel bakımda oldukça sık kullanılan bir mineral yağ olan vazelinden %80 oranında bulunmaktadır. İlacın diğer bileşenlerini %10 oranında ihtiyol ve yine %10 oranında lalolin maddesi oluşturmaktadır. İhtiyol deri hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan ve petrolden üretilen bir madde olmasının yanında lalolin maddesi ise koyun yününden elde edilmiş bir yağdır.

Kara merhem içeriğinde bilinen maddeler barındıran fakat kimyasal özellikleri bulunan ve mikroların öldürülmesi için kullanılan bir kremdir. Bu krem içeriğinde çok yüksek miktarda kükürt maddesi bulundurduğundan sivilce tedavilerinde ve deri üstü cilt bozukluklarında kullanılır. Ayrıca iltihaplı yaraların kurutulmasında oldukça etkilidir ve bilinen en eski ilaçlardandır.

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

İhtiyol pomad ya da yaygın kullanımıyla kara merhem birçok alanda etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kara merhem zararları yok denecek kadar azdır. Diğer ilaçların başarılı olamadığı ağır iltihaplı yaraların içinin boşalmasında ve kurutulmasında oldukça etkili olan bu ilaç, vücudun hemen hemen her yerinde su eksikliğine bağlı çıkan egzama hastalığının tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Kaşıntı ve döküntüleri gidermesinin yanında cildi onarma vazifesi de gören kara merhem ayrıca siyah nokta ve sivilcelerin kurutulmasında etkin bir rol oynar.

Geçmişten günümüze ulaşan bir krem olan kara merhem ne işe yarar sorusu oldukça merak edilmektedir. Kara merhem çıban tedavilerinde çıban akıntılarının kurutulması ve yok edilmesi içinde kullanılmaktadır. Kremin içinde bulunan antiseptik yani mikrop öldürücü çözelti mikropların deride yayılmasını ve hasarlı bölgenin büyümesini engellerken ilacın içeriğinde bulunan diğer yağlar yardımıyla cildi korur ve tahrişlerin önüne geçer.

Ayrıca hemoroit tedavisinde, tırnak batmalarında ve parmaklarda zararlı mikrop ve bakterilerce meydana gelen dolama hastalığında iltihabın mikrop kapmasına engel olmak için kara merhem kullanılmaktadır.

İhtiyol Pomad veya Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

İhtiyol pomad vücuttaki akıntının bulunduğu bölgelerde ve tedavisi amaçlanan sivilce ve çıbanların kurutulmasında hasarlı bölgelere uygulanan bir kremdir. Kara merhem ne kadar süre kullanılır konusu oldukça önem arz eder. Kara merhem sivilce ve çıban tedavilerinde derideki hasar son buluncaya kadar yaklaşık 4-6 hafta devam edilmesi gereken bir ilaçtır. Bu kısımların tedavisi sırasında kremin yalnızca sivilceli ya da çıbanlı bölgeye sürülmesi ve emiliminin sağlanması yeterli olacaktır. Günde 2-3 defa bu işleme devam edilirse başarılı sonuçlar alınabilir.

Açık iltihaplarda ise kara merhemin kullanımı biraz daha farklıdır. İltihaplı bölge yalnızca temiz su yardımıyla yıkanır ve pamukla kurulandıktan sonra kara merhem iltihaplı bölgenin tamamına yedirilerek sürülür. Hava temasını kesmeden bu işlem sonrası yaralı bölge yazlı bezle kapatılır ve günde en az 3 defa bu işlem tekrar edildiğinde yaranın büyüklüğüne göre en az 2 hafta içerisinde ilacın mikropları öldürmesi 6 hafta içerisinde de tamamen hasarlı bölgenin kurutulması öngörülmüştür.

Kara Merhemin Yan Etkileri Var Mıdır?

Kara merhem ağrı yapar mı şeklinde sorular ile ilacın yan etkisinin bulunup bulunmadığı merak edilmektedir. Her ilacın insanların genetik özelliklerine bağlı farklı yan etkileri gözlense de İhtiyol pomad oldukça basit bileşenlerden oluştuğu için etkileri çok azdır. Kükürt maddesi yoğun olarak ilacın içeriğinde bulunduğunda kükürt maddesine alerjisi olan kimselerin kara merhem kullanması önerilmemektedir. Ayrıca kara merhem çok nadir görülmekle birlikte deride renk değişikliği, kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplı kesecik oluşumu gibi olası yan etkilerinin görüldüğü gözlemlenmiştir.

Kara Merhem Nasıl Temin Edilir, Fiyatı Nedir?

Kara merhem fiyatı 2018 yılında da oldukça makul bir fiyata eczanelerden temin edilebilmektedir. Doktor tavsiyesi üzerine reçeteli satılan bir ilaç olması bakımından eğer sosyal güvence sahibi iseniz sigorta tarafından ilaç ücreti karşılanmakta ve hastadan çok az bir fark alınmaktadır. İhtiyol Pomad ya da yaygın kullanımıyla kara merhem reçete ile satılan bir ilaç olduğundan bu ilaç internet üzerinden temin edilememekte yalnızca eczanelerden satın alınabilmektedir.

Etiketler