Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir Neden Olur Belirtileri

Yazar Yorum Yap 2.462
Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir Neden Olur Belirtileri

Karaciğer Büyümesi

 Hepatomegali Nedir?

Karaciğer büyümesi, (hepatomegali) karaciğerin normalden büyük olması demektir. Hepatomegali başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Karaciğer karnın sağ üst tarafında, göğüs kafesinin altındadır. Normalde hissetmek zordur fakat bir genişleme- büyüme olursa hissedilebilir.

Nedenler

 Hepatomegali, çok çeşitli koşullardan kaynaklanabilir. Gerekli muayeneden sonra doktor, karaciğerinizin genişlemiş olduğunu söylerse bu karaciğerin normal boyutunun ötesinde şişmiş olduğu anlamına gelir. Hepatit ve şimdi bahsedeceğimiz diğer rahatsızlıklar genellikle karaciğer büyümesine neden olan hastalıklardır. Çok fazla tedavi seçeneğini vardır, ancak ilk etapta karaciğer büyümesine sebep, altta yatan neden teşhis edilmelidir.

Karaciğerin vücutta yaptığı birçok önemli iş vardır. Mesela vücudunuzu zararlı kimyasallardan arındırarak kanı temizlemesini, safra denilen bir sıvıyı üretmesini, ihtiyaç duyulduğunda bizlere hızlı bir yedek enerji artışı sağlayan glikoz şeker depolaması yapmasını sayabiliriz.

Genişlemiş karaciğer şu sebeplerden birisine bağlı olabilir:

Enflamasyon ya da yağlı karaciğer, şişmanlık, enfeksiyon, bazı ilaçlar veya alkol, toksinler, Otoimmün hastalık (vücudunuzun bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırması), metabolik sendrom ( yüksek tansiyon, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini ve karın yağını içeren kalp hastalığı için bir grup risk faktörü), yağ, protein veya diğer maddelerin oluşumuna neden olan genetik bozukluklar vb. Anormal büyümüş, genişlemiş bir karaciğere neden olabilir. Ayrıca şunlardan da kaynaklanabilir; kistler, karaciğerde başlayan ve yayılan tümörler,  kan akışıyla ilgili problemler ki bunlar; konjestif kalp yetmezliği, kalbin kanı iyi pompalamadığı bir durum, karaciğerdeki damar tıkanıklığı, karaciğer damar trombozu, karaciğerinizdeki küçük damarlar tıkanıklığı olan veno-okluziv hastalıktan da kaynaklanabilir.

Belirtiler

Karaciğeriniz az genişlemiş ise herhangi bir belirti görmeyebilirsiniz. Yani karaciğeriniz hafif büyümüşse, ek semptomlarınız olmayabilir.  Orta şiddetli hepatomegali bulantı, kusma ve üst karın ağrısı semptomlarına neden olabilir.

Eğer karaciğer ciddi anlamda büyümüşse, dolgunluk hissi, ,cildin veya gözlerin sararması (sarılık ), yorgunluk, zayıflık, mide bulantısı, kilo kaybı belirtileri görülür.

Teşhis

Karaciğerinizin olması gerekenden daha büyük olup olmadığı, doktorunuzun fiziksel bir muayenesi sonucu açıklığa kavuşur. Ayrıca karaciğer büyümesine (hepatomegali) neyin sebep olduğunu anlamak için bazı kan testleri yapılabilir. Bunun yanın da teşhis için, CT taraması, MRI, ultrason testleri de istenebilir. Doktor karaciğerinizin genişleme nedenini araştırırken,  safra taşıyan kanallardaki (tüpler) problemleri kontrol eden bir ERCP kullanabilir.  Özel bir MRI tipi olan MRCP de bu tür sorunların tespit edilmesine yardımcı olur.  Kanser ya da yağlı karaciğer durumu olup olmadığını kontrol etmek için küçük bir karaciğer hücresi örneği almak isteyebilir.

Son olarak, büyümüş karaciğer için nasıl tedavi edileceğiniz, karaciğer büyümesinin neye bağlı meydana geldiği ile ilişkilidir.  Örneğin, sorunun kaynağı çok fazla alkol tüketmek ise, hasarı önlemek için alkol kullanımını durdurmanız gerekir.

 

 

 

Etiketler