Karaciğer Enzimleri, Ast ve Alt Değerleri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 9.453
Karaciğer Enzimleri, Ast ve Alt Değerleri Nelerdir?

Karaciğerin Temel İşlevleri Nelerdir?

Karaciğer göğüs kafesinin hemen altından karın boşluğu sağ üst kısmında yer almaktadır. Karaciğerin hayati önemi olan birçok fonksiyonu vardır. Kısacası, insan karaciğerinin bazı önemli işlevleri şunlardır:

* Kan detoksifikasyonu,

* Önemli pıhtılaşma faktörleri, albumin ve diğer birçok önemli proteinin üretimi,

* İlaçlar ve besin maddeleri metabolize etme,

* Hemoglobin ve diğer hücrelerin atık ürünlerinin işlenmesi,

* Vitaminler, yağ, kolesterol ve safra depolanması,

* Glikoz üretimidir.

Karaciğer Enzimleri
Karaciğer Enzimleri

 Karaciğerin İşlevi Nedir?

Karaciğerin birden çok fonksiyonu vardır. Vücut tarafından normal olarak iş görmesi gereken kimyasalların çoğunu yapar, vücuttaki maddeleri parçalayıp detoks yapar ve aynı zamanda bir saklama birimi olarak işlev görür.

Hepatositler, kan pıhtılaşma faktörleri ve albumin gibi dolaşım sistemi içinde sıvı tutmak için gerekli olan birçok işlev için gerekli vücuttaki proteinlerin çoğunun ( protein sentezi ) yapılmasından sorumludurlar. Karaciğer ayrıca kolesterol ve trigliserid üretiminden sorumludur. Karbonhidratlar da karaciğerde üretilir ve organ, hem karaciğerde hem de kas hücrelerinde depolanabilen glikozu glikojen haline getirmekten sorumludur. Karaciğer de yiyecek sindirimine yardımcı safra yapar .

Karaciğer, vücudun metabolizmasının bir yan ürünü olan amonyayı böbrekler tarafından idrarla atılan üre haline dönüştürerek vücudun detoksifikasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. Karaciğer ayrıca alkol dahil olmak üzere ilaçları parçalayıp, vücuttaki insülin ve diğer hormonların parçalanmasından sorumludur.

Karaciğer Kan Fonksiyon Testi

Karaciğer kan testleri, en sık uygulanan kan testlerinden bazılarıdır. Bu testler karaciğer fonksiyonlarını veya karaciğer hasarını değerlendirmek için kullanılabilir. Karaciğer hasarının tespitinde ilk adım, kandaki karaciğer enzimlerinin ( proteinlerin ) seviyesini belirlemek için basit bir kan testidir. Normal koşullar altında, bu enzimler çoğunlukla karaciğer hücrelerinde bulunur. Ancak karaciğer herhangi bir nedenle yaralandığında, bu enzimler kan dolaşımına dökülür. Enzimler vücutta bulunan, her biri benzersiz bir işlev gösteren proteinlerdir. Enzimler, vücuttaki rutin ve yaşamsal kimyasal reaksiyonların hızlanmasına yardımcı olur.

En duyarlı ve yaygın olarak kullanılan karaciğer enzimleri arasında amino transferazlar bulunur. Bunlara aspartat amino transferaz ve alanin amino transferaz dahildir. Bu enzimlerin çoğunlukla karaciğer hücrelerinde, kas hücrelerinde daha az bulunur. Karaciğer hasar gördüyse veya hasar görürse, karaciğer hücreleri bu enzimleri kan dolaştırarak ast ve alt enzim kan düzeylerini yükseltir ve karaciğer hastalığını bildirir.

Amino Transferaz Enzimleri Nedir?

Amino transferaz enzimleri, bir amino asitten ( amino asitler proteinlerin yapı bloklarıdır ) oluşan bir amino grubunun bir donör molekülünden bir alıcı moleküle aktarılması, dolayısıyla amino transferazlar isimleri olarak kimyasal reaksiyonları katalize eder.

Tıp terimleri bazen kafa karıştırıcı olabilir, tıp ve tıbbi olmayan maddelerde yaygın olarak görülen değiştirilebilir isimleri olan bu enzimlerde olduğu gibidir.

Ast ve Alt Enzimler Nerede Bulunur?

Ast ve Alt Değerleri
Ast ve Alt Değerleri

Ast enzimler; karaciğer, kalp, kas, böbrek ve beyin gibi çeşitli dokularda bulunur. Bu dokulardan herhangi birisi hasar gördüğünde seruma salınır. Örneğin, kalp krizi veya kas hasarında serumdaki ast seviyesi yükselir. Bu nedenle, yüksekliği diğer yaralı dokuların bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğinden, karaciğer hasarının yüksek oranda spesifik bir göstergesi değildir.

Alt enzimler, aksine normal olarak karaciğerde bulunur. Bu, sadece karaciğerde bulunduğu anlamına gelmez, ancak en yoğun olduğu yer budur. Karaciğer hasarının sonucu olarak kan dolaşımına salınır. Bu nedenle, karaciğer durumunun oldukça spesifik bir göstergesi olarak kullanılır.

 Ast ve Alt Enzimlerin Normal Seviyeleri Nelerdir?

* Ast enzimler için normal değer aralıkları, serumun litresi ( kanın sıvı kısmı ) başına yaklaşık 5 ile 40 birimdir.

* Alt enzimler için normal değerler serumun litresi başına yaklaşık 7 ile 56 birimdir.

Bununla birlikte, ast ve alt sayılarının aralıkları, dünya üzerindeki farklı laboratuvarlar tarafından kullanılan teknik ve protokollere bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, normal referans aralıkları her laboratuvar tarafından rutin olarak sağlanır ve her hastanın bireysel raporuyla birlikte bastırılır.

Yükseltilmiş Karaciğer Testleri Nedir?

Ast ve alt enzimler, karaciğer hasarının veya çeşitli hastalık veya durumlardan kaynaklanan yaralanmaların makul olarak hassas göstergeleridir ve topluca karaciğer testleri veya karaciğer kan testleri olarak adlandırılırlar. Bununla birlikte, bu karaciğer enzimlerinin normalden daha yüksek düzeylerinin karaciğer hastalığı ile otomatik olarak eşitlenmemesi gerektiğini vurgulamalıyız. Yüksek Ast ve alt sonuçlarının yorumlanması bir kişinin tüm klinik değerlendirmesine bağlıdır ve bu nedenle karaciğer hastalığı ve kas hastalığını değerlendirmede deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

 

Etiketler

1 Yorum