Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür?

Yazar Yorum Yap 3.493
Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir Nasıl Düşürülür?

Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması problemi, günlük hayatta birçok kişinin karşılaştığı problemlerdendir. Özellikle dengesiz beslenme ve alkol tüketimiyle beraber ortaya çıkan bu problem için doğanın nimetlerinden faydalanmak gerekecektir. Bazı sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla beraber bu enzimi düşürebilirsiniz. Bunun için ilaç kullanmanıza da mümkündür ancak genel olarak doğal yöntemleri tercih etmeniz lehinize olacaktır. Doğal yöntemlerle beraber karaciğer enzimlerinizi düşürebilirsiniz ve daha fazla kimyasal almadan sonuca ulaşabilirsiniz. Bu enzimin yüksek olduğunun gözlenmesi bazı kan testleriyle ortaya çıkar. Bu kan testlerinde ALT ve AST değerleri yüksek çıkarsa, enzimlerinizin yüksek olduğu sonucuna varılır. Bunun sebebi akciğer iltihaplanması da olabilir düzensiz beslenme ve alkol de. Kaynak belirlendikten sonra size en uygun çözümü tercih edebilirsiniz. Karaciğer enzim yüksekliği tedavisi bu aşamadan sonra gerçekleşir.

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Bu enzimin yükselmesinde birden çok sebep gözlemlenebilir. Ancak en sık gözlemlenme sebebi yanlış beslenmedir. Bu enzim sağlıksız beslenme ve aşırı kilo alma gibi problemlerle çok daha kolay ortaya çıkmaktadır. Burada yanlış anlaşılan bir diğer nokta ise, zayıf insanların bu hastalığa yakalanmayacağıdır. Bilinmelidir ki, bu sağlık problemi yanlış ve sağlık beslenmeden dolayı ortaya çıkar. Yani kişi sadece kiloluysa değil zayıfsa da bu hastalığa yakalanabilir. Karaciğer enzimleri bitkisel tedaviyle de düşürülebilir ancak kaynak sebebin ciddiyetine göre doktor desteği almanız gereklidir.

Karaciğer Enzimi Yüksek Olanlar Ne Yapmamalı?

Karaciğer enzimi yüksek olan kişilerin bu enzimi daha da yükseltmemek ya da düşürmek için uzak durması gereken besinler vardır. Bu besinler genel olarak şu şekilde sıralanır:

  1. Konserve gıdalar
  2. Aşırı tuzlu yiyecekler
  3. Aşırı yağlı yiyecekler
  4. Kızartılmış besinler
  5. Turşular
  6. Et tüketiminin fazlalığı
  7. Sigara

Bu besinlerden ve maddelerden uzak durarak en iyi yöntemi tercih edersiniz. ALT AST yüksekliği nasıl tedavi edilir diye sorulduğunda ilk olarak bunlardan uzak durmak akla gelir.

Karaciğer Enzimlerini Düşürmek İçin Bitkisel Tedavi:

Karaciğer enzimlerini düşürmek isteyen kişiler eğer ki kimyasal yöntemlerden ve ilaçlardan kaçınmak istiyorsa, çeşitli bitkisel yöntemler deneyebilir. Bu bitkisel tedaviler çeşitlilik gösterir. Lavanta kürü karaciğer enzimleri üzerinde olumlu etki göstermektedir. En çok bilinen yöntem bu olsa da i başka etkili yöntemler de vardır. Pancar tedavisiyle karaciğer enzimlerinizi düşürebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde sıralanır:

  1. 2 adet orta büyüklükte pancar
  2. 3 su bardağı klorsuz su

1 gece öncesinde suyu koyulmuş bekletilmiş pancar, ertesi gün bol su ile yıkanır. 3 su bardağı klorsuz su tencereye koyulur ve kaynatılır. Pancar da içine küçük dilimler halinde eklenir. Ardından bu karışım süzülerek bir kavanoza koyulur ve sabah, öğle ve akşam içilir.

Etiketler