Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 705
Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yetmezliği, karaciğerin yerine getirmesi gereken görevleri tam olarak yerine getirememesi ile oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık oldukça önemlidir ve mutlaka tedavi edilesi gerekir. Karaciğer yetmezliğinin ilerlemiş safhalarında komaya girme hatta ölüm gerçekleşebilir. Karaciğer yetmezliği ilk safhalarında belirgin belirtiler ortaya çıkmayabilir bu yüzden birçok hastalığın da habercisi olabilecek bazı belirtiler dikkate alınmalıdır. Karaciğer yetmezliğinin belirtileri şunlardır: iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, ishal, kilo kaybı, kendini yorgun, halsiz ve kötü hissetme olarak gözlemlenir. Eğer karaciğer yetmezliği ilerlemiş ise daha belirgin belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler özellikle ciltte ve gözlerin beyazındaki sarımsı renktir. Karın bölgesi şişer, zihinde karmaşa, kanama riskinin artması ve en son olarak da kişi komaya girer. Tüm hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir bu yüzden vücudun doğal dengesi bozulduğu ve kısa sürede kendine gelmediği sürece vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurmakta fayda vardır. Çok ciddi hastalıklar sinsice ilerler ve ancak ilerlemiş safhalarda kendini belli edebilir. Hastalıkların ilerlemiş safhalarında tedavisi oldukça zorlaşır.

Karaciğer yetmezliğinin bazı oluşum sebepleri vardır.  Bunlara da kısaca göz attığımızda karşımıza ilk olarak aşırı alkol tüketimi çıkar. Alkol, tüm vücut için zararlıdır ve karaciğeri ayrıca oldukça yüksek oranda olumsuz etkiler.  Ayrıca ilaç kullanımı da karaciğerin zarar görmesine sebep olur. Kronik hastalıklara sahip olanlar mecburen sürekli olarak ilaç kullanır ama keyfi olarak ilaç kullananlar da vardır. Bu yüzden vücudun hastalıklara karşı direnç kazanması için gerekmedikçe ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle keyfi kullanılan antibiyotik ve ağrı kesicilere dikkat etmek gerekir. Karaciğer yetmezliğinde bitkisel yöntemlerin de etkisi vardır. Son yıllarda daha çok gelişen alternatif tıp ve bitkisel çözümler karaciğeri olumsuz etkileyebilir. Bunun için de mutlaka doktor kontrolünde bitkisel alternatifler denenmelidir. Yoksa çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınır. Hepatit, kanser, virüsler, toksinler, Wilson hastalığı, karaciğer damarlarındaki hastalıklar da karaciğer yetmezliğinin diğer sebepleridir. Karaciğer yetmezliğinin sonucunda beyinde ödem oluşabilir, böbrek yetmezliği, bazı enfeksiyonlar ve kanama problemleri oluşabilir.

Karaciğer yetmezliğinin tanısı ancak çeşitli tahlil ve tetkikler sonucunda konur. Kan tahlilileri başta olmak üzere görüntüleme, karaciğer dokusunun incelenmesi gibi daha ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda karaciğer yetmezliği teşhisini alanında uzman doktor koyar. Karaciğer yetmezliği konan hastaların tedavisi için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise karaciğer naklidir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastalığın safhasına göre doktor tarafından karar verilerek uygulanır.

Karaciğer yetmezliği hastalığına yakalanmamak için öncelikle alkol kullanmamak gerekir. Sigara içilmemeli, ilaç kullanımına ve doz aşımına çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenilmeli, hepatit aşıları olunmalı, enfeksiyon kapmamaya çalışılmalı yabani mantarlar yenmemelidir. Bu hastalıkta en belirgin belirtinin ciltte sararma olduğu unutulmamalıdır. Cilt ve göz beyazının sararması halinde vakit kaybedilmeden doktora baş vurulmalıdır.

Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir ve karaciğer hastalıklarına zamanında ve gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde ölümle sonuçlanacağı unutulmamalı bunun için sağlıklı ve uzun bir yaşam için dikkatli yaşamak önemlidir. Özellikle çağın çok öne çıkan sorunlarından obezite de karaciğer yetmezliğine sebep olur. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenilmeli ayrıca düzenli yaşanmalıdır. Kilo kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

65 yaş üzerindekilerin bağışıklık sistemi yavaşlar ve hastalıklara yakalanma riski artar. Bu yaş üzerindeki kişilerin alkol başta olmak üzere tüm beslenme alışkanlıklarına ve yaşam düzenlerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Etiketler