Kardiyak Aritmi Nedir, Belirtileri ve İlaçları

Yazar Yorum Yap 1.283
Kardiyak Aritmi Nedir, Belirtileri ve İlaçları

Bazı hastalıkların isimlerin ne tür bir hastalık olduğu ya da hangi organa tahribat vererek seyrettiği hakkında bizlere bilgi vermez. Ancak bazen de hastalık ve organlar ile bütünleşen terimler ile ne hastalığı olduğunu anlar ya da en azından fikir yürütürüz. İşte kardiyak aritmi nedir sorusu da bunlardan biridir, kardiyak kelimesi adeta insanın kalp organı ile bütünleşmiş bir kelime olduğundan kalp ile ilgili bir rahatsızlık olduğunu anlamak mümkün diğer yandan da aritmi denildiğine göre belirli bir düzenle çalışan kalbin atışlarında yaşanılan bir sorun olarak belirlenebilir. Kısaca o zaman karşımızdaki hastalığın kalp çarpıntısı olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız, peki tıbbı anlamda kalp çarpıntısı nedir? İnsan kalbi normal koşullarda 100 ila 140 arasında değerlerde bir hız gösterir ancak herhangi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi aşırı hareketlilik veya kafein tüketimi gibi harici fiziksel tepkimeler olarak da görülmesi mümkündür. Sürekli olarak taşikardi durumunun yaşanması ve dinleme sonucu geçmemesi size ters giden bir şeyler olduğunu bildirebilir bu nedenle ihmal edilmemelidir. Nedenlerine gelecek olursak da, farklı etkiler ile karşılaşılması muhtemeldir bu sebeple de öncelikle EKO adı verilen test ve tiroit testlerinin yapılması ile araştırılması gerekir. Genelleme yapılması gerekirse de kalp atışının hızlanması heyecan, stres, hızlı koşma ve aşırı kafein tüketimi olarak karşımıza çıkar.

Bunların dışında merak söz konusu olan başka bir konu da kardiyak aritmi belirtileri nelerdir veya kişi nasıl anlar gibi soruların cevaplarıdır. Aslında başlı başına kalp ritim düzensizliği yaşanması kalp ritim bozukluğu hastalığı belirti sayılırken ritim düzensizliği belirtileri de boy gösterebilir, bu belirtilerden bazıları şunlardır;

– Göğüs ağrısı,

– Baş dönmesi,

– Çarpıntı,

– Nefes darlığı,

– Efor intoleransı,

– Bitkinlik ve halsizlik,

– Bayılma hissi,

Gibi durumlardır. Bütün hastalık ve şikâyetlerin temeline inildiğinde aslında her biri birbirinin belirtisi, tetikleyicisi veya nedenleri olarak sıralanabilir. Bu konu hakkında daha önce fikir yürütenler elbette olmuştur ancak dikkat etmeyenler için bir uyarı niteliğinde bildirmiş olalım. Örneğin ritim düzensizliği en büyük hastalıklardan kalp ritim bozukluğu belirtisi olabilir ya da kalp yetmezliği, inme, ani ölüm veya embolizasyon gibi ciddi nitelikli komplikasyonlara neden olabilir.

Kardiyak aritmi ilaçları ve tedavisi konusuna geçecek olursak da karşımıza Ablasyon adı verilen bir metot çıkmaktadır. Bu yöntemde anormal olan kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılması olarak bilinir, operasyondaki en büyük yardımcı kateter adı verilen ince yapılı aletlerdir. Kısaca operasyonu özetlemek gerekirse kasık yolundan kateter yardımı ile girilir ve kalbe ulaşılır, aletin vücut içerisinde ilerlemesi X ışınları sayesinde kontrol altında tutulur. Kateterin ucundaki kayıt cihazı sayesinde kalp içi EKG si çekilir ve sorunlu bölge tespit edilir ardından yine aletin ucunda yer alan radyo frekans enerjisi sorunlu bölgeye verilir ve rahatsızlığın odak noktası ortadan kaldırılır. Bu tedavi yöntemi sayesinde pek çok hayat geç kalınmışlık olmadan tam zamanında kurtarılabilmektedir, hasta genel anestezi eşliğinde uyutulduğundan fiziki açıdan oluşabilecek acıları hissetmeden sağlığına kavuşabilmektedir. Aslına böylesi bir operasyon açık kalp ameliyatı olarak bilinen ve fazla risk teşkil eden cerrahi müdahaleden hastalığın seyrine göre daha fazla artılar kazandırabilir.

Etiketler