Kardiyoloji

Yazar Yorum Yap 1.028
Kardiyoloji

Kardiyoloji Kalbin ve damarların, fizyoloji, anatomi ve patolojisini inceleyip araştıran bilim dalı olarak kısaca özetlenebilir. Bu konu ile ilgili klinik ve laboratuvar çalışmalarının yapıldığı bir birimdir. Erişkin kardiyolojide koroner bakım birimi, kateter hastaların takibinin yapıldığı servis, kardiyoloji polikliniği, EKG, efor testi ve ekokardiyografi gibi tetkiklerin yapıldığı laboratuvar bu birim içinde yer alır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalıkları ve koroner damar hastalıkları en başta yer alan ölüm sebepleridir. Vücutta bulunan tüm organ ve dokuların canlılıklarını sürdürebilmeleri ve işlevlerini yerine getirebilmeleri için oksijene ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar ancak atardamarlar vasıtası ile ve kan yoluyla tüm vücuda ulaştırılır. Kanın atardamarlara ulaştırılması da kanın pompalaması ile yerine getirilir. Tüm organlar gibi kalbin de görevini yerine getirebilmesi için beslenmesi gerekir. Bu beslenmeyi sağlayan damarlara da koroner arter (koroner damar) denir.

Koroner Damar Hastalığı Nedir?

Koroner damarlarda damar sertliği sonucunda oluşan daralmalar ve tıkanmalar kalbin yeterli oranda beslenmesine engel olur. Böylece kalp yeteri kadar görevini yerine getiremez hale gelir. Böylece pompalama sonucunda tüm bedene yayılması gereken kanda aksama olur ve vücut yeteri kadar beslenemez. Beslenemeyen organ ve dokularda birtakım sorunlar meydana gelir. Oluşan sorunlar organlarda hasara neden olur ve ciddi sonuçlar doğurur. Bu nedenle olabildiğince erken tanı ve tedavi önemlidir.

Koroner Anjiyografi Nedir?

Erken tanı ve tedavi hayati önemdedir. Bireyin olması muhtemel kalp krizlerinden korunması ana hedeftir. Bu amaçla EKG, ekokardiyografi ve EKG gibi kardiyolojik incelemeler yapılır. Bu testler sonunda kişide koroner damar sorunu şüphesi görünürse kesin tanı koyabilmek için koroner anjiyografi tanısal işlemi yapılır. Bu sadece bir tanı yöntemidir ve bir cerrahi operasyon ve bir tedavi uygulaması değildir.

Kalp damarlarının içine bir çeşit ilaç zerk edilir ve özel bir görüntüleme yöntemi ile sorunun tespitine yönelik bir uygulamadır. İşlem esnasında hasta uyutulmaz ve konuşabilir vaziyette tutulur.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi kardiyoloji tüm bu işlemlerin yürütüldüğü bir bölümdür ve bir bilim dalıdır.

 

Etiketler
Sonraki konu »