Karnın Sol Tarafı Neden Ağrır?

Yazar 1 Yorum 14.391
Karnın Sol Tarafı Neden Ağrır?

Sol alt karındaki ağrı genellikle endişe verici değildir, ancak görmezden gelinmemelidir.   Sol alt karında ağrı bazen gaz nedeniyle olabilirken,  enfeksiyon gibi daha ciddi bir nedenle de olabilir.

Alt karın bölgesinde kalıcı veya kronik ağrı yaşayan insanlar tıbbi yardım almalıdır.  Benzer şekilde, sol alt karın ağrısında ani başlayan şiddetli ağrı, acil tıbbi bakım gerektirebilir.

 Alt sol karın ağrısının çeşitli olası nedenleri vardır.  Bazı nedenler daha yaygın ve iyi huylu iken, diğerleri ciddidir ve tıbbi yardım gerektirebilir.

Alt Sol Karın Ağrısı Nedenleri

1. Divertikülit

Divertikülit alt sol karın ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.  Divertikülit, bağırsak duvarındaki divertikülün (küçük torbalar) enfekte olduğu ve iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Divertikülit yaşlılarda daha yaygın eğilimliyken, genç insanlarda da gelişebilir. Divertikülit ağrısı, kişi yemek yerken ya da yemekten kısa bir süre sonra artar.

  2. Çölyak Hastalığı

 Çölyak hastalığı , kişinin gluteni sindiremediğinde sindirim sisteminde oluşan kronik bir durumdur.  Gluten buğdayda bulunan bir proteindir ve çeşitli gıda ve sağlık ürünlerinde bulunur.  Bir kişi çölyak hastalığı geçirdiğinde, bağışıklık sistemi bağırsak kısımlarına saldırarak bir dizi sindirim problemine ve vitamin eksikliğine neden olur.

  3. Gaz

Doğal olarak sindirim sürecinin yanı sıra yemek yerken bir kişi hava yuttuğunda, sindirim sisteminde genellikle gaz tutulur. Tipik olarak, gaz endişelenecek bir şey değildir ve rektum veya özofagustan geçecektir.  Sindirim sisteminde geçici olarak tutulan gaz, sistemden çıkana kadar ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.  Gaz ağrısı sık görülüyor ve buna ek semptomlar eşlik ediyorsa, kişinin bir doktora gitmesi gereklidir.

  4. Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı olan bir kişi, peynir ve yoğurt gibi süt ve süt bazlı ürünleri sindirmekte zorlanabilir.  Bunun nedeni, kişide laktaz adı verilen bir enzimin yeterli miktarlarda olmamasıdır.

Laktoz intolerence, sol alt karın ağrısının bir nedeni olabilir.

 

5. İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Crohn hastalığı ve ülseratif kolitsindirim sisteminde herhangi bir yerde ağrılı inflamasyona neden olabilen kronik rahatsızlıklardır.  Crohn hastalığı veya ülseratif kolit nedeni bilinmemektedir.  En sık görülen semptomlar arasında karın ağrısı ve kanlı ishal bulunur.  Ayrıca ateş ve açıklanamayan kilo kaybına neden olabilir.

  6. Hazımsızlık

 Hazımsızlığa, yemekten sonra asit birikmesi neden olur.  Çoğu insanda hazımsızlık, karın üst kısmında meydana gelir.  Nadiren, karın alt kısmında hazımsızlık oluşabilir.

  7. Zona

 Zona, suçiçeğine neden olan aynı virüs tarafından oluşur.  Bir kişi suçiçeği geçirdiğinde, virüs tüm yaşamı boyunca vücutta uykuda kalır.  Bazen, virüs yeniden ortaya çıkar, bu da karın ve karnın bir tarafını saran bir döküntüoluşturur.

 8. İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

 İrritabl bağırsak sendromu (IBS), kronik bir gastrointestinal rahatsızlıktır.  IBS belirtileri şunları içerebilir: karın ağrısı, basınç, kabızlık veya ishal, gaz, şişkinlik. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) uzun süreli bir gastrointestinal rahatsızlıktır.  Karın ağrısına, şişkinliğe, dışkıda mukozaya, düzensiz bağırsak alışkanlıklarına ve değişen diyare (ishal) ve kabızlığa neden olur.

Alt Sol Karın Ağrısının Diğer Nedenleri:

  • Fıtık
  • Kabızlık
  • Böbrek taşı
  • Bağırsak tıkanıklığı

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Annem.cok yasli degil.lakintedavi kurumlari tum tetkiklerde muspet sonuca varmakta.peki annemi olum sancilari nedir.tesekkurler