Karpuz Hakkında Bilgiler

Yazar Yorum Yap 1.440
Karpuz Hakkında Bilgiler

Adı: Türk kavimleri arasında ilk olarak Uygurlar tarafından tarımı yapılmaya başlanmıştır. Türkler başından itibaren “karpuz” adını kullanmışlardır. ismet Zeki Eyüboğlu Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü adlı eserinde “karpuz” sözcüğünün Farsça “harpuz”dan Türkçeleştlrildiğlni İleri sürmektedir.

Tarihçesi: Afrika’nın güneyinden Mısır’a gelen karpuz buradan tüm Akdeniz ülkelerine yayılmıştır. Karpuzun tarımı ortaçağda Türkistan’da kavunla birlikte yapılmaktaydı. AvrupalIlar ilk olarak 10. yüzyılda karpuzla tanıştılar.

Botanik: Sıcağı seven karpuzun tarımı Türkiye’de yaygın olarak yapılmaktadır. Dünya karpuz üretiminde Türkiye birinci sırayı almaktadır. Ülkemizde birçok karpuz türü yetiştirilmektedir. Diyarbakır’da Dicle kıyısında bir eşeğin zorla taşıyabileceği büyüklükte “Çay karpuzu” denilen (yaklaşık 75 kg) 3-4 cm kalınlığında kabuklu kapuzlar yetişir. Dünyada yılda yaklaşık olarak 30 milyon ton karpuz üretilmektedir. Karpuz narenciye, muz ve elmadan sonra en çok tüketilen meyveler arasında dördüncü yeri almaktadır.

Satın alırken nelere dikkat etmeli: Karpuz, kavunun aksine kendi büyüklüğüne oranla daha hafif, sapı da doğal olarak kuru olmalıdır. Çünkü bazen karpuzun sapı bükülerek veya tamamen kesilerek aldatıcı olması sağlanır. Olgun karpuza çıplak elle hafifçe vurulduğunda dolgun bir ses verir. Karpuz soğuğa karşı duyarlıdır. Don yiyen karpuzun tadı yavandır. Ancak soğuk yenen karpuz daha lezzetlidir. Tatlı ve serinletici bir lezzeti, kendisine özgü hafif bir kokusu vardır.

Saklanması: Karpuz 15°C’de 2-3 hafta saklanabilir. Isı 7°C derecenin altına düşmemelidir. Çeşitli mantarlar saptan veya kabuktaki çatlaklardan girerek karpuzun bozulmasına neden olur. Her ne kadar yaklaşık 20°C’de tutulan karpuzun içindeki antlok-sldanlar arttsa da uzun süre sıcakta bırakılan karpuz ekşir veya patlar. Karpuz kesilmeden buzdolabına konmalı soğuduktan sonra kesilmelidir. Uzun süre buzdolabında bırakılan kesilmiş veya kesilmemiş karpuz içindeki değerli maddeleri kaybeder. Kesilen karpuz buzdolabında saklanmamalıdır.

Dondurulmaz: Karpuz dondurulmaya uygun değildir.

İçindeki bazı maddeler: %95 su, karbonhidratlar, likopen, pektin, protein, şeker (früktoz, glikoz, sakaroz), madenler (demir, fosfor, kalsiyum, kükürt, magnezyum, potasyum, sodyum), vitaminler (B1, B2, B6, B9, C, beta-karoten, H izi), likopen.

100 g karpuz 2,8-4,8 mg früktoz, 2,5-3,2 mg glioz, 0,6-2,9 mg sakaroz 160 mg potasyum, 4,8 mg demir içerir.
100 g karpuz 35 kcal içerir.

Özellikleri:

Antioksldandır.
Böbrek kum ve taşlarının düşmesine yardım eder, idrar söktürücüdür. idrar yollarını temizler.
Kan üretimini destekler.
Kanser riskini azaltır.
Sıcakta sinirleri teskin edici ve canlandırıcıdır.
Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar.
Yüksek tansiyonu düşürür.

Sakaroz oranı düşük olduğundan şeker hastası olanlar da rahatlıkla yiyebilirler. Böbreklerinde kum ve taş olanlara tüm mevsim boyunca bol bol karpuz yemeleri önerilmektedir. Karpuzdaki likopen kanser riskini azalttığı gibi özellikle prostat kanserine karşı koruyucudur.

Katıldığı bir ziyafette aşırı ağır yiyecekler yiyenlerin ertesi gün karpuz kürü yapmalarında büyük yarar vardır. Bu yöntemle tüm toksinlerin kısa sürede vücutlarından atılmasını sağlamış olurlar. Bütün gün su dahi içmemek koşuluyla yiyebildikleri kadar karpuz yiyebilirler. Bu kürü ayda bir kere yapmak vücudu toksinlerden temizler. Ayrıca böbreklerinde kum ve taş olanlar için de çok yararlıdır.

içerdiği yüksek orandaki potasyum nedeniyle yüksek tansiyonu düşürür.

Not: Karpuz, yemekten yarım saat önce veya 2 saat sonra yenmelidir. Aşırı derecede yendiğinde ishale veya karın ağrısına neden olabilir.

Etiketler
Sonraki konu »