Kas Erimesi Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.258
Kas Erimesi Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Kaslardaki dayanıklılığın kaybedilmesi olarak adlandırılan kas erimesi,  kasın incelmesi ve hacmini kaybetmesiyle ortaya çıkar. Özellikle yaş ilerledikçe kendini gösteren bir sağlık sorunudur. Vücudun sahip olduğu belli bir kas kütlesi vardır, bu kütle vücudun yaklaşık olarak üçte birini kapsamaktadır. Yaş ilerlemesiyle birlikte kas kayıpları başlar. 80’li yaşlara gelindiğinde, bu kas kütlesi yarı yarıya düşer. Bir hastalık olmamakla beraber, bir hastalığın belirtisi olarak ele alınır. Yaşamı etkileyen en zor sağlık sorunu olarak ele alınabilir. İleri derecesi, yatalak olma durumu ile karşı karşıya bırakabilir. Bu ciddi sağlık sorununun en büyük nedeni ise beslenme bozukluğudur. Vücudun kendini yenileyecek vitamin ve mineral açısından, yeterli seviyede olmaması da bir etkendir. Yaş ilerledikçe iştahsızlık gözlenmesi, beslenme örüntüsünde bozulma olması, hemen doyma hissi gibi durumlar beslenmeyi etkileyen nedenlerdir. Bunun önüne geçebilmek için protein kaynaklı zengin besinler yenmelidir. Aynı zamanda folik asit ve B12 vitamini eksikliği de, kas erimesinin gözlenmesinde etkilidir. Başka bir nedeni de düzenli egzersiz yapılmamasıdır. İlerleyen yaşla birlikte, kısa süreli bir yürüyüş mesafesinde bile hızlı bir şekilde yorulma gözlenir. Bu durumda yaşlılar, hareket etmekten kaçınır hale gelir. Yapılabilecek en iyi şey, yaşlıları hareket etmeye teşvik etmektir. Kas dayanıklılığını artırmak için hafif ağırlıklar kullanılması sağlanabilir. Bu onların hem sağlıklı bir yaşam sürmelerine hem de kas erimesinin önüne geçebilmelerine olanak sağlar. Diğer nedenler arasında; hormonal hastalıklar, ilaçlar, enfeksiyonlar, metabolizma kökenli hastalıklar ve nöromüsküler hastalıklardır.

Kas Erimesi Belirtileri

Belirtileri hemen anlaşılacak cinsten değildir. Kimi zaman, normal bir bel veya kas ağrısıymış gibi belirti verebilir. Biranda denge kaybetme durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Zor fark edildiği için riskli bir durumdur çünkü ne kadar geç fark edilmesi o kadar tedaviye geç kalınma demektir. Erken tanı ve tedavi sağlıkta en önemli şeydir. Geç fark edildiği takdirde, bazen iş işten geçmiş bile olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve vücutta meydana gelen şüpheli sağlık sorunlarında, hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kas erimesinin ilk belirtisi bacak kaslarında gözlenmektedir. Eğer bacaklarda bir kuvvetsizlik hissediliyorsa, yürürken veya merdiven çıkarken zorlanılıyorsa bu akla kas erimesini getirmelidir. Bunun yanı sıra, saç tararken, gazete okurken veya bir şey taşırken gözlenen zorlanma durumu da bu sağlık sorununu düşündürebilir.

Kas Erimesinde Tedavi

Tedavide ele alınan esas yöntem, bir doktor eşliğinde uygulanacak özel egzersiz programıdır. İlaç ile tedavi olma durumunda bile bu egzersiz programı uygulanmalıdır. Çünkü kasların harekete geçmesi, yapılan egzersizlerle mümkün olur. Nedene yönelik uygulanan bu tedavide, beslenme alışkanlığını da düzene sokmak şarttır. Genellikle uygulanan fizik tedavi yöntemleriyle, tekrar sağlığa kavuşmak mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve düzenli beslenmeli, aynı zamanda günlük egzersizleri yapmayı da unutmamalıyız.

Etiketler