Kas Yapıcı Besinler

Yazar Yorum Yap 2.660
Kas Yapıcı Besinler

Hayallerinizdeki kaslara sahip olmak pek kolay bir şey değil. Sıkı bir spor rutini, istikrarlı bir beslenme düzeni tutturmak, vücudunuzun kas yapması için oldukça önemli maddeler olarak biliniyor. İşenmiş gıdalar, abur cubur tüketmek, gereğinden fazla yemek ve akşam belli bir saatten sonra atıştırmak gibi şeylerin artık eskide kalması gerekiyor.

Kas yapmak için, daha doğrusu, olan kaslarınızı geliştirip yağ yakmak için gerekli olan pek çok protein, sağlıklı yağ kaynağı, meyve, sebze ve karbonhidrat bulunuyor.

Yumurta

Her yumurtada 6-8 gram protein bulunuyor. Aynı zamanda vitaminler, çinko, demir ve kalsiyum bulunuyor. Egzersizden önce gerekli enerjiyi sağlamak için A, E, D vitamini ihtiyacını giderir ve kolesterol testosteronunun enerji düzeylerini de arttırıyor.

Balık Yağı

Balık yağı metabolizmayı hızlandırması sebebi ile vücudunuz için önemli bir yardımcı olduğu belirtiliyor.

Tavuk

Her tavukta 30 ila 100 gram protein bulunur. Fırında kızartarak veya fırında pişirmeyle tüketebilirsiniz. Üstelik, tavuklarla birlikte birçok farklı yemek yapabilirsiniz.

Yulaf

Yulaf içeriğindeki lif, protein, mineral ve vitaminler ile kesinlikle tüketilmesi gereken oldukça sağlıklı bir besin olarak biliniyor.

Ananas

Ananas, proteini sindiren bromelain adlı bir enzim içeriyor. Egzersiz yaptıktan sonra, kahvaltı ve yemek arasında tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kas iltihabını da azaltıyor.

Ispanak

Araştırmacılardan alınan bilgilere göre, ıspanakta bulunan fitoekdisteroitlerin kasların büyüme oranını % 20’ye kadar arttırabildiği biliniyor.

Tatlı patates

A ve C vitaminleri, potasyum, riboflavin, bakır, pantotetik asit ve folik asit için mükemmel bir kaynak olan tatlı patates, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak belirtiliyor.

Somon

Omega 3 yağ asitleri, kas gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip. 100 gramında yaklaşık olarak 25 gram protein bulunan somon, metabolizmayı hızlandırıyor. Somon D vitamini için iyi bir kaynak olarak biliniyor. Proteini kırmızı et yerine başka bir kaynaktan alacaksanız, somon doğru bir seçim olacaktır.

Brokoli

Sağlık için faydaları bir yana, kas yapımı için de oldukça önemli işlevleri bulunan brokoliyi mutlaka tüketmeniz gerekiyor.

Esmer pirinç

Bu gıdalar çok sağlıklı bir karbonhidrat olduğu bilinmekle birlikte, enerji de veriyor.

Muz

Oldukça besleyici ve sağlıklı olduğu bilinen muz, şeker miktarı biraz yüksek olmasına rağmen kas yapımını destekliyor.

Mercimek ve nohut

Protein için et yemeniz gerekmiyor. Vejetaryenler bu mercimek ve nohutu protein için kullanıyorlar. Dengeli beslenmenin vazgeçilmezi olan mercimek ve nohut, diyetinizin bir parçası olmalı.

Badem

Protein ve yağın önemli bir kaynağı olan badem, E vitamini içeriyor ve güçlü bir antioksidan olarak biliniyor.

Etiketler