Kas Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.149
Kas Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Kas yırtılması, kas suşu, kas çekmesi veya bir kasın ya da ona bağlanan tendonların (kasları kemiklere bağlayan lifli bağ doku) hasar görmesi anlamına gelir.  Normal günlük aktiviteler sırasında, ani ağır kaldırma, spor yaparken veya iş görevleri yaparken kaslara aşırı baskı sebebiyle kas yırtılması olabilir.

  Kas hasarı, kas liflerinin yırtılması (kısmen veya tamamı) ve kaslara bağlanan tendonların zarar görmesi şeklinde olabilir.  Kas yırtılması küçük kan damarlarına zarar verebilir, bu da bölgedeki sinir uçlarının tahrişinden kaynaklanan lokal kanama veya çürüme ve ağrıya neden olabilir.

Kas Yırtılma Belirtileri Nelerdir?

Kas zorlanma belirtileri şunlardır: yaralanma nedeniyle şişlik, morarma veya kızarıklık, dinlenme sırasında ağrı, bu kasla ilgili olarak belirli kas veya eklem kullanıldığında ağrı, kas veya tendonların zayıflığı, kasın hiç kullanılmaması gibi.

Tıbbi Bakıma Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Yaralanma ile birlikte ağrıyan bölgede ses duyuyorsanız, yürüyemiyorsanız veya belirgin bir şişlik, ağrı, ateş, açık kesik varsa, bir hastanenin acil servisinde gitmelisiniz.

Kas Yırtılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor tıbbi bir öykü alacak ve fizik muayenesi yapacaktır.  Muayene sırasında, kasın kısmen veya tamamen yırtılıp yırtılmadığını belirlemek önemlidir. Bunun neticesinde iyileşme sürecini, olası ameliyatları vs belirlemek kolay olmaktadır. Bir travma öyküsü veya enfeksiyon kanıtı olmadıkça, X-ışınları veya laboratuar testleri sıklıkla gerekli değildir.

Evde Kas Gerilme Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Kas içine şişme veya lokal kanama miktarı (yırtılmış kan damarlarından) en iyi şekilde buz paketleri uygulanarak ve gerilmiş kasların gerilmiş bir pozisyonda tutulmasıyla idare edilebilir.  Şişlik azaldığında ısı uygulanabilir.  Bununla birlikte, ısının erken uygulanması şişliği ve ağrıyı arttırabilir.

Not: Çıplak cilde buz veya ısı uygulanmamalıdır.  Her zaman buz veya ısı ile cilt arasındaki bir havlu gibi koruyucu bir örtü kullanın.

Ağrıyı azaltmak ve etrafta hareket kabiliyetinizi arttırmak için doktorun yazdığı ilaçları ( NSAIDS ) alın.  Eğer böbrek hastalığı, gastrointestinal kanama öykünüz varsa, Coumadin gibi bir kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuzla konuşmadan NSAIDS almayın.

Koruma, dinlenme, buz, kompresyon ve elevasyon (PRICE formülü olarak bilinir) etkilenen kaslara yardımcı olabilir. Gerilmiş kasları dinlendirin.  Strese ve ağrılı diğer aktivitelere neden olan hareketlerden kaçının. Kas bölgesini (uyanıkken 20 dakika) buzlayın.  Buz, çok etkili bir anti-enflamatuar ve ağrı kesici maddedir.  Dondurulmuş sebzeler veya donmuş su gibi küçük buz paketleri, bölgeye uygulanan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Tıbbi tedavi evde tedaviye benzer.  Bununla birlikte doktor, kas ve tendon hasarının derecesini, koltuk değneklerinin veya bir desteğin gerekli olup olmadığını da belirleyecektir. Doktor ayrıca, aktivitenizi kısıtlamanız veya iş gününüzden uzaklaşmanız gerekip gerekmediğini ve iyileşmeniz için rehabilitasyon egzersizleri veya fizik tedavinin gerekli olup olmadığına bakacaktır. Doktorun belirlediği tedavi doğrultusunda olabilecek en iyi zamanla iyileşme sağlanmaya çalışılacaktır.

 

Etiketler