Kaval Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.278
Kaval Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudunun sahip olduğu farklı organ ve dokular ile birlikte çektikleri ağrı ve sancıların çeşidi de bir o kadar artmaktadır. Elbette herkese çektiği ağrı ya da içinde bulunduğu hastalık durumu ağır gelebilir ancak diğer hastalara ve hastalıklara bakarak kendi halimize şükrettirecek derecedeki şikâyetlerimizi çok da abartmadan tedavi ettirilmesinde yarar vardır. İnsana en acı veren ağrılardan başlıcaları arasında elbette çeşitli kemik hastalıklarına bağlı gelişen ya da deformasyon sonucu ortaya çıkan kemik ağrılarıdır. İşte kaval kemiği ağrıları da bunlardan biridir, çeken kişinin yaşam kalitesine kadar etki edebilmektedir. Bu tür bir ağrının en sık karşılaşılan nedeni ise bu kemiğin vücudun bütün ağırlarını neredeyse tek başına göğüslüyor olmasından kaynaklı zorlanmasıdır. Peki, kaval kemiği ağrısı belirtileri nelerdir daha doğrusu bu kadar zorlayıcı olmamak için neler yapmalıyız veya hangi durumlar bu ağrılara sebebiyet verir biraz yakından bakalım;

– Sert ya da meyilli olan zeminlerde koşmak,

– 5 yıldan uzun süreliğine koşuyor olmanız,

– Aşırı kilolu olmak ve almaya devam etmek,

– Rahatsız edici ve ayaklarınızı destekleyici ayakkabılar kullanmak,

– Sıkça rastlanılan düztaban olmak,

– Ayak bileklerinin zayıf ve güçsüz olması ya da aşil tendonların gergin olması,

– Kaval kemiği ile bağlantılı baldır kaslarında gerginlik yaşanması.

Bu durumların haricinde de kaval kemiği ağrısı şikâyetlerinin görüldüğü de bilinmektedir, zamanla insanların yaşlanmasına bağlı olarak gelişen kemik yoğunluğunun azalması ile vücut daha kırılgan ve hassas hale gelir ki buda hafif çarpmalarda bile ağrılara neden olabilir. Aslında kaçınılmaz bir son olan kemik yoğunluğunun düşmesini engellemek biraz zordur çünkü yaşın ilerlemesi, genetik yatkınlık ya da düzensiz adet görülmesi gibi müdahalelerimiz dışında gelişen durumlar kaynaklı görülür. Hal böle olunca da elbette dışarıdan fazlaca uygulama yapabilme durumları söz konusu olamamaktadır. Ancak ağrıların azaltılabilmesi için yaşınıza bağlı olarak koşularınızı ya da günlük faaliyetlerinizi zorlayıcı olmayacak şekilde düzenlemeniz daha az ağrı çekmenize ya da hiç çekmemenize bağlı olarak gelişir.

Kaval kemiği ağrısı tedavisi konusuna gelince de farklı yöntemler ile evde yapabileceğiniz uygulamalar sayesinde ağrı konusunda rahatlama sağlamanız mümkün olacaktır. Bilinen en etkili ve rahatlatıcı ev tedavisi buzdur, elbette buzun kendine has bazı yöntemleri vardır bunlardan bazıları bir bez parçasına saracağınız buzu uyanık olduğunuz saatlerde 4 er saat aralar ile 20 dakika boyunca kaval kemiği üzerine uygulayabilirsiniz. Bir diğer yöntemde köpük bardak içerisine konulan suyun donmasını bekleyip dondurucudan çıkartın ve üzerindeki ince tabakanın gittiğinden emin olarak kaval kemiği üzerine gelecek şekilde buz ile masaj yapın. Ağrılarınız için ilaç kullanımını tercih ediyorsanız eğer mutlaka iltihap giderici ağrı kesici grubundaki ilaçları tercih etmelisiniz ve 10 günden uzun süreli olarak kullanmamalısınız. Ayrıca ayakkabı tercihlerinizi değiştirerek uzun vadede rahatlama sağlayabileceğiniz gibi dinlenirken bacaklarınızı yastık veya minder yardımı ile yüksekte tutmanızda hem bacaklarınızı dinlendirirken hem de ağrılarınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Bunların dışında da bazı özel olarak değerlendirilen stres kırığı veya kompartman sendromu gibi şikâyetlerde cerrahi müdahale gerekebileceğinin de altını çizmeden geçmeyelim. Her ne kadar basit seviyelerde seyretse de dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alabilmektedir.

Etiketler