Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Nasıl Bir Hastalıktır

Yazar Yorum Yap 1.666
Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Nasıl Bir Hastalıktır

Kemik erimesi denilen ve literatürde osteoporoz diye adlandırılan hastalığa iyi gelen besinleri öğrenmeden önce kemik erimesi nedir ve nasıl oluşur bunu bilmekte fayda var. En basit anlatımı ile kemikte bulunan protein içeriğinin seyrelmesiyle birlikte iskelette meydana gelen kemik kitlesinin kaybı ve kemik dokusunun bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kemik Erimesi Neden Oluşur?

 • Erken menopoza giren kadınlarda
 • Safra kesesi hastalığı olanlarda
 • Diyabet hastalarında
 • Böbrek ve karaciğer hastalarında
 • Ailesinde kemik erimesi olanlarda
 • Hareket etmeyen kişilerde
 • Güneş ışığından uzak yaşayanlarda
 • Alkol ve sigarayı aşırı tüketenlerde bu hastalığın görülme oranı çok fazladır

Kemik Erimesi Belirtiler

 • Kronik sırt ağrıları
 • Boy kısalması
 • Eklem ağrıları
 • Özellikle akşamları oluşan kramplar
 • Diş eti problemleri ve diş kaybı
 • Kemiğin birim hacmindeki yoğunluk azlığından dolayı kemiklerin çok kolay kırılması
 • Omur, kalça ve bileklerde sıkça kırıklar yaşanması

Yukarıdaki belirtileri yaşayan kişiler hemen bir kemik ölçümü yaptırmalıdırlar. Kemik erimesi teşhisi konulan kişiler bir beslenme programına dâhil edilirler. Vücudunda başka problemi olan kişiler için ayrıca bir beslenme programı uygulanır. Güneş ışığına daha fazla çıkmalıdırlar. Süt ve süt ürünlerini daha çok tüketmelidirler. Kemik yoğunluğunu artırıcı gıdalara daha fazla yönelmelidirler. Magnezyum ve C vitamini takviyesi almalıdırlar. Sigara mutlaka bırakılmalıdır. Kemik yapısında oluşan kırılganlığı azaltmak ve yapıyı kuvvetlendirmek için yaşam tarzında da değişikliğe gitmek gerekir. Uygun ayakkabı seçiminden ani ve sert hareketlerden kaçınmaya, eğilirken dizleri bükerek eğilmeye kadar bir dizi önlem alıcı davranışlara girmek gerekmektedir.

Erken teşhis çok önemlidir. Eğer erken teşhis yapılamazsa doku kaybı olur ve bu geri döndürülemez bir durumdur. Fakat tedaviye başlandığı andan itibaren hastalığın ilerlemesi yüzde yüz durdurulur. Östrojen ve ilaç tedavisi olmak üzere iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Hastalığın aşamasına ve hastanın durumuna göre bu yöntemlerden birisi tercih edilir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hasta olan kişi yaşam koşullarında değişikliğe gitmek durumundadır.

Tedavi döneminde hastalığı daha kısa sürede atlatmak için en etkili unsur beslenmedir. Kalsiyum içerikli ürünleri tüketmek çok çok önemlidir. Bunun yanında demir ve çinko ihtiva eden besinleri de tüketmek gerekir.

Pekmez, süt, yoğurt, peynir, ıspanak, brokoli, pazı, kayısı, soğan, marul, dondurma, elma, üzüm çekirdeği, kalsiyum içeren besinlerden sadece bazılarıdır. Bu besinler küçük yaşlardan itibaren yenmelidir. Ama hastalığın tedavi aşamasında asla ihmal edilmemesi gereken besinlerdir.

Kemik Erimesi Tedavi Süresinde Tüketilmesi Gerekenler

Kemik Erimesi Yumurta Kabuğu : Yumurta kabukları kaynatıldıktan sonra blenderden geçirilerek toz haline getirilir. Her sabah bir çay kaşığı yutulur. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan yumurta kabuğu yemek demek neredeyse doğrudan kalsiyum almak demektir.

Kemik Erimesi Kırık Kilit Otu : 1 Litre suya bir yemek kaşığı koyularak 5 dakika kaynatılır ve daha sonra 15 dakika soğumaya bırakılır ve bir bardak içilir.

Kemik Erimesi Kuru Erik : Her gün 7-8 tane kuru erik tüketmek gayet faydalıdır.

Kemik Erimesi Soğan Kabuğu : Soğan kabukları kaynatılıp her gün bir bardak içilmesi faydalı olacaktır.

Tüm bu bitkisel ve hayvansal ürünleri tüketirken düzenli olarak egzersiz de yapmak gerekmektedir. Elbette bitkiler tedaviyi destekleme amaçlıdır ama kullanmadan önce mutlaka doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır. Kemik erimesine iyi gelecek bitkileri kullanırken sizde var olan bir başka hastalığı tetikleyip tetiklemeyeceğini, tansiyonunuz varsa bunu çıkarıp çıkarmayacağını ancak bir doktor yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Kemik erimesi % 80 oranında kadınlarda görülen bir hastalıktır. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse geri döndürülemez doku kaybına neden olur. Erken teşhis edildiğinde kısa sürede iyileşmek mümkündür. Teşhis ve tedavi ne kadar geç başlarsa hayat kaliteniz o kadar düşer. Yukarıdaki belirtilerden şüpheleniyorsanız en kısa sürede bir kemik ölçümü yaptırmalısınız.