Kemik İliği Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.060
Kemik İliği Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Kemiğin ortasında bulunan kemik iliği insan vücudunda kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Bu kan hücreleri yaşamsal faaliyetin devamını sağlamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kan hücrelerine komut vererek bu kan hücrelerini oluşturması gerekmektedir. Eğer bu komutta ve gen haritasında herhangi bir sorun söz konusu olursa ve kan hücrelerinin yapılamaması durumunda kemik iliği fonksiyon bozuklukları meydana gelir. Bu durumda da kemik iliği kanseri ortaya çıkmaktadır.

Hemen her yaş grubunda olabilen bu hastalık bir çok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Eskiden 60 yaş grubunda sıklıkla görülmesine rağmen günümüzde tüm yaş gruplarında meydana gelen bir hastalıktır. Hava kirliliği, sigara kullanımı, genetik yapı ve sağlıksız beslenme bu hastalığın oluşması için zemin hazırlamaktadır. Birçok çeşidi bulunan kemik iliği kanserinin hastalarda ağır psikolojik durumların da meydana çıkmasına sebep olur.

Kemik İliği Kanseri Türleri 

Kemik iliği kanserinde kemik iliğinde bulunan kan hücresine göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma kan hücresinin yapısına göre değişerek farklı isimlerde anılır.

Lösemi en sık karşılaşılan kemik iliği kanserlerindendir. Beyaz kan hücrelerinin vücutta yeteri miktarda üretilememesi ve anormal bir işlev bozukluğunun ortaya çıkmasından kaynaklanır. Aniden meydana gelen bu hastalık tedavisi yapılmaz ise ölümcül olduğu bilinmektedir.

Multipl miyelon çeşidi ise kemik iliğinde plazma olarak bilinen hücrenin aşırı derece de çoğalması durumunda meydana çıkar. Yavaş seyreden bu türü kontrol altında tutulabilir ve tedavisi daha kısa sürede yapılabilmektedir.

Lenfoma ise kemik iliği kanserlerinde sadece lenf bezlerinden kaynaklı olmadığı kemik iliği ile de ilişiğinin olduğu bilinmektedir. Tedavi edilmez ise bu türü de ölümcül bir hastalıktır.

Kemik iliği Kanseri Nedenleri 

Sağlıklı bir bireyin aniden kemik iliği kanseri olması günümüzde sıkça rastlanan durumlardan biri olarak bilinmektedir. Çevresel faktörler kemik iliğindeki kan hücrelerinde oldukça etkilidir. Buna bağlı olarak genetik faktörler de söz konusu olabilmektedir.

Genetiği değiştirilmiş gıdaların sürekli tüketilmesi ve sağlıksız beslenme vücutta birçok hasarın oluşmasına neden olur. Bu nedenle ileriki dönemlerde hastalığın çok çabuk yayıldığı gözlenebilmektedir. Radyasyon kanser hastalıklarında hastalığı tetikleyen bir etkendir. Bunun yanı sıra hava kirliliği ve sürekli kimyasal içerisinde olunması da hastalıkta etki gösterir.

Kemik İliği Kanseri Tedavisi 

Kemik iliği kanserinde tedavi süreci başlanıldığında ilk olarak hastanın bu sürece hazır olması gerekmektedir. Psikolojik olarak kendini yorgun, bitkin ve hayattan koparmış olmak hastalıkta en çok etki eden faktörlerdendir. Kemik iliği kanser türüne göre tedavi metodu uygulanabilmektedir.

Kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinin yenilenmesi için mutlaka ilik nakline ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun yanı sıra akıllı molekül adı altında sadece kanserli hücrelere uygulama yapılmasını sağlayan tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Tedavi süresince hastanın moralini yüksek tutması ve doktor kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Geç kalınmış durumlarda hasta genel olarak hayatını kaybedebilmektedir.

Etiketler