Kemik İltihabı Neden Olur, Tedavisi Ve Ameliyatı

Yazar Yorum Yap 977
Kemik İltihabı Neden Olur, Tedavisi Ve Ameliyatı

Toplumda kemik iltihabi hastalığı olarak da tanım gören osteomyelit hastalığı bir tür kemik enfeksiyonel hastalık türü olup, deri yüzey kısmından içeri giriş sağlayan bakteri veya mikropların kemik içi doku içerisinde yayılması neticesinde kemik iltihabı nedir rahatsızlığı söz konusu olmaktadır. Kemik iltihabı rahatsızlığına neden olan ilgili bakterilerin ayrıca enfekte olan kemikten bedenin çeşitli bölümlerine de yayılım göstermesi söz konusu olabilmektedir.

Kemik İltihabı Rahatsızlığı Nedeni İse Şunlardır;

En yaygın sebebinin ”staphylococcus aureus” adı verilen bir bakteri türü olduğu kemik iltihabı probleminde ayrıca Stafilokoklar adını alan bakteri türleri başta olmak üzere birçok farklı türden bakteriler irin problemi meydana gelmesine sebep olarak bu durum neticesinde kemik iltihabı hastalığına neden olmaktadırlar.

Söz konusu bakteri ve mikropların ayrıca delici yaralanmalar, kırıklar yada cerrahi müdahale neticesinde de bulaşması söz konusu olabilmektedir. Hemen hemen tüm yaş grubu bireylerde kemik iltihabı nedenleri söz konusu olmasına karşın önceki süreçlere oranla günümüzde etkili antibiyotik ilaçların kullanılması neticesinde daha düşük oranlarda söz konusu olabilen kemik iltihabı hastalığı ayrıca en yaygın olarak çocukluk ve ergenlik döneminde görülebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kemik İltihabı Türleri İse Şu Şekildedir;

1- Akut Kemik İltihabı

Ani bir şekilde meydana gelen ve doğrudan kan yolu ile bulaşan akut kemik iltihabı türleri daha çok çocukluk çağlarında etkili olabilmekte ve vücudun herhangi bir kısmında meydana gelen söz konusu enfeksiyonun yayılım göstererek kan dolaşımı ile kemiklere yerleşmesi neticesinde söz konusu olmaktadır.

2- Kronik Kemik İltihabı

Akut kemik iltihabı türünden farklı olarak kan yolu ile bulaşması söz konusu olmayan kronik kemik iltihabı rahatsızlığı meydana gelmesinde özellikle de bireyin önceki dönemler içerisinde cerrahi müdahale tedavisine maruz kalmış olması, kazalara ve yetersiz düzeyde tıbbi tedavilere maruz kalması gibi olumsuz etkenler rol almakta ve ayrıca akut kemik iltihabı rahatsızlığının yeteri düzeyde tedavi edilememesi durumunda ise, kronik kemik iltihabının gelişim gösterebildiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kronik Kemik İltihabı Risk Grubunda Bulunanlar İse Şunlardır;

 • Diyabet hastalığına maruz kalanlar
 • Kanser hastalıkları tedavisinde ilaç kullanan hastalar
 • İleri yaş grubunda yer alan bireyler
 • Sigara kullanan bireyler
 • Alkol kullanan bireylerde kronik kemik iltihabı hastalığı risk grubu görülebilme olasılığı yüksek olabilmektedir.

Kemik İltihabı Rahatsızlığı Belirtileri İse Şunlardır;

 • Yüksek ateş ( başlıca belirti)
 • Enfekte olan kemik yüzeyinde hassasiyet oluşumu
 • Ciltte kızarıklık oluşumu
 • Sıcaklık oluşumu
 • Kemik çevresindeki açık yaradan irin akışı
 • Terleme ve halsizlik
 • Hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Ayrıca, özellikle de çocuklarda söz konusu olabilen akut kemik iltihabı hastalığı belirtileri çocuklarda agresif tutumlara ve günlük olarak enerji ve motivasyon düşüklüğüne sebep olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kemik İltihabı Rahatsızlığı Tedavisi

Çok çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen kemik iltihabı rahatsızlığında söz konusu tedavi uygulamalarının çoğunlukla kemik iltihabı rahatsızlığı belirtilerinin şiddetine göre uygulanabildiğini ve kemik iltihabı rahatsızlığı tedavisinde özellikle de etkili antibiyotik türü ilaçların ve etkili ağrı kesici ilaçların yaygın bir şekilde tercih edilebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tedavisinde başarı oranının yükselmesi ve tedavi sürecinin kısalması açısından ayrıca erken teşhisin oldukça önemli olduğu kemik iltihabı rahatsızlığında kronik ve akut kemik iltihabı tedavisi türünde rahatsızlığın gelişim aşamasına bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmekte ve tedavi süreçlerinde değişkenlik durumu söz konusu olabilmektedir.

1- Akut Kemik İltihabı Rahatsızlığı Tedavisi

Ani olarak gelişim gösteren ve daha çok çocuklarda etkili olabilen ve bu nedenle de acil olarak tedavi edilmesi gereken akut kemik iltihabı rahatsızlığı tedavisinde çoğunlukla cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Söz konusu tedavi uygulamasına hemen geçilmesi açısından çocuğun gıda alımının durdurularak akabinde ilgili doktor tarafından genel anestezi tedavisi uygulanmaktadır.

Bu aşamadan sonrasında enfekte olan kısmına özel bir  iğne ile giriş sağlanarak ve söz konusu olan enfeksiyon varlığı bu sayede kolayca tespit edilmektedir. Kemikte iltihaplanma durumunun söz konusu olması halinde, iltihaplı kısıma cerrahi müdahale gerçekleştirilerek bu sayede iltihap boşaltılarak temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Son işlem olarak da iltihap tamamen temizlendikten sonrasında kısım yeniden kapatılarak tedavi süreci başarılı bir şekilde tamamlandırılmaktadır.

2- Kronik Kemik İltihabı Rahatsızlığı Tedavisi

Akut kemik iltihabı rahatsızlığı tedavisinden farklı olarak acil müdahale durumunun söz konusu olmadığı kronik kemik iltihaplanması rahatsızlığı tedavisine geçilmeden önce rahatsızlık hakkında detaylı bir şekilde analiz ve plan gerçekleştirilerek bu sayede kronik kemik iltihabı rahatsızlığı tedavisine geçilmeden önce söz konusu enfeksiyonlu kısımda meydana gelen iltihaplanmanın yayılım ve akıntısı hakkında ön değerlendirilmeler yapılarak, hemen akabinde cerrahi müdahale tedavi yöntemi sayesinde ölü kemik dokularının tamamen alımı gerçekleştirilmekte ve sonrasında ise, söz konusu bölge eksternal fıksatör desteği sayesinde düzeltilerek kronik kemik iltihabı rahatsızlığı tedavisi başarılı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Belirtilerini göstermesi ile birlikte sağlığın riske girmesine neden olan ve günlük iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilen kemik iltihabı rahatsızlığında bu bakımdan henüz ilk belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Etiketler