Kemik Kanseri Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 837
Kemik Kanseri Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

iskelet sisteminde toplamda 206 kemik bulunmaktadır. Bu kemikler her yetişkin bireyde bulunur.Kemiklerin hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Kişinin dik durmasını eğilip kalkmasını  ve esnekliği sağlar. Gelişimi yeterli olmadığında çeşitli kemik hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar.Kaslar ve dokular fibröz doku ile birbirine bağlantılı köprü gibidir.Kemikte korteks sert çıkış sağlar. Kemik hem yumuşak dokulardan hem esnek dokulardan hem de oldukça sert dokulardan oluşur. Görevler farklı yerlerde dağılım gösterir.Kemiklerin sertleşmesini sağlayan etkin madde ,  lifli bir dokudan oluşur. Buna kollajen denir. Kalsiyum fosfat kemikleri korur ve sertleşmesine yardımcı olur. Kemikler genel olarak 3 gruba ayrılır. Bunlar,Osteoklast,Osteblast ve Osteosit’dir. Kemiklerin çeşitleri ve belli görevleri vardır. Bunlar sağlıklı görev yapmadığı sürece eklemeler ve kaslarda bundan olumsuz etkilenecek ve zayıf düşecektir.Kemik kanseri oluşumu vücutta yer alan herhangi bir kemikte gelişebilir ve kanser hücreleri diğer kemiklere kadar yayılım gösterir.Kanserli hücreler iyi huylu ve kötü huylu olarak belirlenir. Kötü huylu tümörler risk içeren ve diğer kemik dokularında bundan olumsuz etkilenmesine yol açan ölümcül bir hastalık olabilmektedir. Tedavisi zamanında yapılsa da risk yinede devam etmektedir. Bu riskin azalması ,güçlü besin,moral ve doğru tedavi ile sağlanır.Kötü huylu tümörlere maligm denir. İyi huylu tümörlere ise tıp dilinde bening denir. Doku ve kemik hastalıklarında kemiğin gelişimi analiz edilir. İncelemeler ve gelişen tümörler hakkında raporlar oluşturulur. Tanı konulduktan sonra hastaya uygun görülen tedavi işlemi başlatılır.

 

Kemik kanserinin türleri de bulunmaktadır. Bunları ele almamız gerekirse,Osteosarkom (Ewing Sarkomu), Kordoma,Kondrosarkom,özellikle Kondrosarkom türü yetişkinlerin sıklıkla yaşadığı bir kemik kanseri türüdür.Bir diğer adı kıkırdak doku kanseridir. Risk oranı ve hayati kayıp kötü huylu tümörlerde fazladır. iyi huylu tümörlerde risk azaltılabilir. Osteosarkom  kemik kanseri türünde ise,çocuklarda sıklıkla meydana gelen yaygın bir kemik hastalığıdır. Gençlerde ve çocuklarda en sık karşılaşılan yaş kriterleri 10 ve 17 yaş arasındadır. 22 yaşındakilerde bu risk düşmektedir. Kordoma türünde ise,omurilik kanseri olduğunda risk içerir. Kalıcı felç ve hiç yürüyememe sorunu oluşabilir.Bu kemik kanseri alt omurilikte yer almaktadır.Yumuşak doku kanserinde kemik içinde gelişe bir kanser şeklidir. Bu değişik belirtiler ve kas ve doku zedelenmesi kemik kanseri riskini arttırmaktadır.

 

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri

 

UPS): Farklılaşmamış Pleomorfik Sarkom  : En çok kol ve bacak bölge kemiklerinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Kemiğin iliğinde kanserli hücreler kol ve bacaklarda var olan faydalı dokulara zara verir. Bu dokular ve kanserli hücreler lenfoma kanserinin de habercisidir.Diz kapaklarında da bu tümörler gözlemlenebilir.

Fibrosarkom: Genelde en çok yetişkinlerde yaşanan bu durum risk içermektedir. En çok uyluk kemiğinde kanserli hücreler meydana gelir.Bu bir yumuşak doku sarkomudur. Çeşitleri ve dağılımı kemik yapısına göre değişim gösterir. Hastalığın seyri ihmal edildikçe artar ve kanserli hücreler bütün vücuda ciddi anlamda zarar verebilir,diğer sağlıklı organlarda bundan olumsuz etkilenebilir.En çok orta yaş gurupları uyluk kemiği kanserine yakalanmaktadırlar.

Kemiğin Paget Hastalığı: Yaşlıların sıklıkla yaşadığı bir kemik kanser,i türüdür  ve yaşlılar için  zor bir süreçtir.Tedavisi her ne kadar sağlansa da yaşlı kişiler her zaman risk gurubunun içinde yer almaktadırlar.

 

Kemik Kanserinin Başlıca Belirtileri Nelerdir ?

 

Kemiklerde sürekli bir ağrı ve sızlama yer alır. Kemiklerde oluşan güçsüzlükler ve erimeler kemik kanserinin habercisi sayılmaktadır.Yumuşak dokularda ödeme benzer şişlikler ve kitleler izlenir. Kitleler bazen gözle görülecek kadar büyük olabilmektedir. Ağrı sürekli tekrar eden bir durumdur. Bazen şiddetli ağrılar dayanılamaz hali alabilir.Ayrıca eklemde şişlik gelişebilir. Topallama durumu aniden hiç bir düşme olmadan başlamış ise bu aksaklık kemikten kaynaklanıyor olabilir. Bu bir kemik kanseri belirtisidir.Dizlerde sızlamalar,iştahsızlık,yemeklere karşı alerjiler çoğalabilir. Yüksek ateş,kilo kaybı hızlı bir şekilde başlayabilir. Bundan en çok bağışıklık sistemi zarar görür.

 

Kemik Kanserine Tanı Nasıl Koyulur ?

 

Bu tür risk içeren hastalıklarda tanı belli testlerle gelişir. Görüntüleme testi olarak öncelikler x-ray ışınlarından yararlanılır. Tömürler incelenmeye alınır. İyi huylu ve kötü huylu olduğu test sonrası ortaya çıkar.Doktor detaylı biyopsiden sonra hastaya tanıyı koyar ve gerekli tedaviler başlatılır.

Kemik Kanserini Önlemek İçin Beslenme Önerileri

– Kalsiyum içeren gıdalar alınmalı,kemi sağlığı korunmalıdır.

– Kas ve dokuların zarar görmemesi için gerekli spor ve egzersizler yapılırken eklemler zorlanmamalıdır. Spor yaparken kemiklerde önemli lifler zarar görebilir.

-Her gün 2 bardak süt içilmelidir.

-Haftada en az 3 kere balık pişirilip yenilmelidir.

– D vitamini bakımından  zengin güneş vitamini doğal yollarla alınmalıdır. Güneşte kemikler güçlenir.

-Kemiğe iyi gelen lif içerikli sebze ve meyveler alınmalıdır.

-Yoğurt her gün bir kase mutlaka alınmalıdır.

-Çok asitli sirke,limon suyundan uzak durulmalıdır. Bol su içme alışkanlığı kazanılmalıdır.

-Haftada en az 2 kere kırmızı et yenilmelidir.

-Ispanak,brokoli,enginar,kereviz hefatada en az 1 kere yenilmelidir.

– Hazır meyve sularından mümkün oldukça uzak durulmalıdır.

-Ketçap ve mayonez tüketimi azaltılmalıdır.

– Tavuk haftada 2 kere haşlanmış yenilmelidir.

-Şekerin fazla tüketilmesi kemiklerde güçsüzlüğe yol açar. Özellikle her gün içilen siyah çay ve çaya atılan fazla şeker kemiklerin düşmanıdır. Çayın içine çok şeker atma alışkanlığınızdan vazgeçin.

– Ceviz,fındık,fıstık,hindistan cevizi,leblebi,kemik sağlığı için faydalı kuruyemişler listesinde yer alır.Günde en az bir avuç bu saydıklarımızdan birinden yiyebilirsiniz.

-Siyah zeytin et değeri gördüğünden her sabah kahvaltıda en az 7 adet yenilmelidir. Kemik sağlığı için idealdır.

– Her öğünde mutlaka önce sıcak çorba içilmelidir. Kemik suyu çorbası güçlü kemiklerin oluşumuna yardımcı olur.Kısacası çok fazla yağlı salçalı yemekler yenilmemeli mümkün oldukça hafifi ve vitamin içeren besinler alınmalıdır. Özellikle sigara içilmesi kemik erimesini arttırır ve kanserli hücrelere zemin hazırlar.Sağlığınız için besinlerde size fayda veren gıdalara öncelik verin.

Etiketler