Keneotu Tohumu Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Tedavi Uygulanır?

Yazar Yorum Yap 4.477
Keneotu Tohumu Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Tedavi Uygulanır?

Keneotu tohumu, tedavisi olmayan ölümcül kitle imha silahı olan bir zehrin hammaddesini oluşturmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi keneotu tohumu zehirlenmesi çok tehlikeli bir durumdur. Temelde Afrika kökenli olan bitki, sıcak iklimlerde yetişmektedir. Dünya genelindeki üretimine bakılacak olursa 1 milyon tondan fazla üretim gerçekleşmektedir. Üretimi ucuz olan bu bitkiden elde edilen zehir, hava yoluyla da insanlara yayılmaktadır. Buna ek olarak su ve yiyeceklere enjekte edilerek, insanlara bulaştırılabilmektedir. Bu durum insanlık için ciddi bir tehdit unsurudur.

Fasulye tanesi büyüklüğünde olan keneotu tohumunun ağızda çiğnenmesi zehirlenmek için yeterli bir etkendir. Genel olarak hint yağı elde edilmesinde kullanılan taneli bitkinin tüketimi zehirlenmelere yol açmaktadır. Yanlışlıkla yenmesi ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Bu bitkiden10 tane yenmesi yetişkinlerde ölüme sebebiyet verirken çocuklarda yalnızca 2 tanesi ölümcül etki yaratmaktadır.

Keneotundaki Büyük Tehlike

Ölümcül etkinin nedeni ricin adlı maddedir. Tütsü yolu ile kolayca havaya karıştırılan bitki, çok kolay yayılan zehrin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kapalı ortamlarda kullanımı oldukça tehlikelidir. Zehirlenme belirtileri arasında tansiyon düşüklüğü, ishal, kusma yer almaktadır.

Keneotu tohumu zehirlenmelerinde tedavi mümkün değildir. Direkt ölümcül etkisi olan bu bitkinin mümkün olduğunca devlet kontrolünde yetiştirilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Sanayi alanında kayganlaştırıcı etkisi olan hint yağı, bu tohumların kaynatılması yoluyla elde edilmektedir.

Etiketler