Keratin Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar 2 Yorum 1.752
Keratin Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlar genel güzellik ve saç konusunda hassastır. Temel maddesi bir tür protein olan keratin içeren saçlar cansız biyolojik yapılardır. Suda çözünmeyen keratin oldukça dayanıklıdır aynı zamanda tırnaklarda da bulunur. Saçlar ultraviole ışınlarına karşı kafa derisini ve dolayısıyla beyni de korur. Saçların cansız olmasına rağmen uzama sebebi kıl kökündeki foliküllerdir.  Saç üç tabakalı bir yapıdır. En dıştaki kütikül koruyucudur ve renksizdir. Orta tabaka korteks ve en iç tabakası da medulladır. Kılların saç rengi ortadaki korteks tabakasından kaynaklanır. Kılların alt deride kıl kökleri bulunmaktadır. Kıl kökleri kılcal damarlardan beslenir ve yağ tabakasında yer alır. Kökün yağ tabakasındaki uç bölümü saç soğanı olarak adlandırılır. Saça renk veren melanin pigmentini oluşturan hücreler (melanositler) de buradadır. Saç köklerinin etrafında saçın kayganlaşmasını sağlayan sebum adlı yağlı maddeyi salgılayan sebase bezleri bulunmaktadır.

Saça Yapılan Keratin Bakımı

Saç telleri ırka, yaşa, cinsiyete göre değişmekte olsa da genellikle 0,05–0,09 mm arasında bir kalınlığa sahiptir. Kadınlar saçlarına şekil ve renk değişikliği gibi estetik özellikler kazandırmayı sevmektedir. Ancak estetik uygulamalar yaparken keratin tabakası aşınmakta, zarar görmektedir. Zarar gören saç nemini kaybeder, kurur, zor şekil alır çünkü esnekliğini de kaybetmiştir. Saçların sürekli kabarmasının, elektriklenmesinin, fön çekmeden düzgün görünmemesinin, şekilsiz olmasının, kolayca kırılmasının sebebi keratin tabakasının yıpranmasıdır. Saçın kalitesi, parlaklığı, yeterli neme sahip olması keratinle ilgilidir. Dolayısıyla yıpranmış saçlara keratin bakımı yapılmalıdır.

Keratin Bakımı Nerede ve Neden Yapılır?

Saçların özelliklerini kaybetmesi, matlaşması, kırılması, kolay şekil almaması saç bakımında yapılan hatalardan kaynaklanır. Bu hataların en önemlileri saçları fazla ısıya ve kimyasallara maruz bırakmaktır. Saç dengesi bozulduğunda saçlar birbirine karışır, incelir ve taranması bile zorlaşır. Bu tip saçlar özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Saçlara keratin bakımı güvenilen, saçlarınızın yapısını bilen bir kuaförde yaptırılmalıdır.

Kuaförler keratin bakımı için gelen müşterilerinin saçını öncelikle inceler. Kalitesini kaybetmiş olan saçların mutlaka keratin bakımına ihtiyacı vardır. Keratin bakımı yaptırmanın 3 sebebi vardır.

*Yıpranan saçları güçlendirme

*Dalgalı ya da kıvırcık saçları en az 6 ay kalacak şekilde düzleştirme

*Saçları parlak ve gür görünmesini sağlama

Dışarıdan uygulanan keratin saçın incelmiş kısımlarını doldurur, saça parlak, düzgün ve dolgun bir özellik kazandırır. Keratin uygulaması yeni nesil bir bakım şeklidir.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin bakımı ortalama olarak 20 ya da 30 dakika sürer ve 5 ay kadar dayanır. Bakım aşamaları şunlardır:

*Saç özel şampuanla yıkanır.

*Birkaç dakikalık bekleme sürecinden sonra saça keratin yüklenir.

*Keratin yüklü saç bir süre ısıda bekler.

*Durulama işlemi yapılır.

*Kalıcı olması için son bir işlemden daha geçirilir.

İşlemler tamamlanınca tek kat ince bir fön çekilir. Saça uygulanan keratin ışığı kırmaksızın yansıttığından saçlar hem pürüzsüz hem parlak görünür. Keratin bakımından sonra çok yüksek ısıda fön çekilmemeli ya da press yapılmamalıdır.

Keratin Bakımının Dezavantajları Var Mıdır?

Bakım iyi sonuçlar verse de çok sık tekrarlanırsa saçlar hasar görebilir. Keratin bakımı saça geçici bir parlaklık sağlasa da saçları açık renk ve boyalı olanlarda kurutucu etki yapabilir. Keratinli bakım ürünlerinde bulunan formaldehit keskin bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda kanserojen ya da alerjik olabilir. Bu nedenle formaldehitli ürünler uzun süre solunmamalıdır. Keratinli bakım şampuanlarıyla kuafördeki gibi profesyonel olmasa da evde de saç bakımı yapılabilmektedir. Yine de keratin bakımına ihtiyaç duyuluyorsa iyi havalandırılan, profesyonelce çalışan kuaförlerde yaptırılması daha mantıklıdır.

Etiketler

2 Yorum

  1. Avatar selin akça

    Bende kullandım aynı ürünü ancak saçımda sivilcelenme yaptı.kesinlikle tavsiye etmiyorum.Doktorumun ve kullanan arkadaşlarımın tavsiyeleri üzerine luquıd keratin aldım ve uyguladım.cok memnun kaldım.Saç diplerim düzeldi.Saç kırıklarım azaldı.tavsiye eerim kullanabiliriz gönül rahatlığıyla.

  2. Avatar feyza koçak

    ben saçlarıma evde intense saf keratin uyguluyorum saçlarımdaki yıpranmalar, kırıklar yok oldu memnunum