Keratin Hangi Besinlerde Bulunur?

Yazar 1 Yorum 5.932
Keratin Hangi Besinlerde Bulunur?

Keratin bulunan besinler, bir protein çeşidi olan keratinin vücuda gerekli miktarda alınabilmesi için tüketilmesi gereken besinlerdir. Genel olarak saçlar için olan faydaları ile bilinen keratinin tırnak ve dişlere de büyük faydaları bulunmaktadır. Kadınlar tarafından merak edilen ve kullanılan bir protein çeşidi olsa da erkekler tarafından da son zamanlarda büyük rağbet görmektedir.

Keratin Nedir?

İnsan vücudunda saç, cilt ve tırnaklarda bulunan keratin vitamini bir protein çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Keratin yapı ve polipeptit olarak bilinen zincirlerin birbirine bağlanması sonucu oluşan sülfür köprülerinden oluşan bir yapısı vardır. Diş ve tırnaklarda bulunan keratinin yapısı ile sülfür bağlarının çapraz bağlanması sebebiyle sert bir yapıya sahiptir. Vücutta bulunan keratin haricinde günlük hayatta birçok alanda keratin rastlamak mümkündür. Deri, ipek ya da yünde de keratin bulunmaktadır.

Keratinin Vücuda Faydaları

Keratin saça olan faydaları ile anılsa da tırnak ve dişler açısından da oldukça faydalı bir proteindir. Doğal keratin yüklemesi yapılarak saçlara bakım yapılması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra besinlerden alınacak olan keratin ise tırnak, diş ve cilt için canlandırıcı bir etki oluşturmaktadır. Keratinin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yıpranmış, bakımsız görünen ve incelmiş saçların onarımında etkilidir.
 • Saçların yıpranmasını ve dökülmesini önleyici bir bakım olarak tercih edilebilmektedir.
 • Çabuk kırılan ve incelmiş tırnakların bakımını sağlamaktadır.
 • Diş, tırnak ve saçların dayanıklılığını arttırmaktadır.
 • Saçların canlı ve düzgün görünmesini sağlar.
 • Tırnaklarda daha canlı ve sağlıklı bir görünüm oluşmasını sağlar.
 • Cildin parlamasına ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.
 • Saç ve tırnak dokularını enfeksiyonlara karşı korumaktadır.
 • Saçların kopmasına engel olmaktadır.

Keratin İçeren Besinler

Keratini bazı besinleri tüketerek yeterli miktarda vücuda almak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra keratin içeren yağlar ile saçlara bakım yapmakta aynı etkiyi sağlayacaktır. Keratin içeren besinler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kükürtlü gıdalar: Amino asitler bir araya geldiklerinde proteinleri oluşturmaktadır. Proteinler bir araya geldiğinde ise keratin oluşmaktadır. Kükürt içeren besinlerin tüketilmesi vücuttaki keratin üretiminin artmasına yardımcı olacaktır. Kükürt içeren gıdalar; kırmızı et, yumurta, soğan, kuşkonmaz ve Brüksel lahanasıdır.
 • Protein bakımından zengin besinler: Keratin bulunan yiyecekler aslında protein içeriği sayesinde keratin oluşumunu hızlandırdığı için tüketilmelidir. Kırmızı et, balık ya da tavuk eti, süt, yoğurt, yumurta gibi protein açısından zengin gıdaların tüketilmesi, vücuttaki keratin üretimini arttırmaktadır.
 • A vitamini içeren besinler: Keratinin vücutta sentezlenebilmesi için A vitamini gereklidir. Tatlı patates, bal kabağı, kabak, havuç, turunçgiller gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
 • Biyotin bakımından zengin besinler: Biyotin içeren besinler keratin üretimini arttırdığı gibi tırnak ve saçlar için de ayrı bir fayda sağlamaktadır. Biyotin içeren gıdalar; karnabahar, fasulye, badem, fıstık, ceviz, tüm tahıllar, muz, mantar, fıstık ezmesi, fındık olarak sayılabilmektedir.
Etiketler

1 Yorum

 1. Merhaba çok yaralı bir makale olmuş bende saçlarımı beslemek için bir çok besin yedim maske olarak saçlarıma uyguladım ama tam etkili olmuyor ne yazık ki bu yüzden saf doğal keratin satan liquid keratinden ürün siparişinde bulundum çokta memnunum içindikilere baktım hep organik şeyler bu ürünü herkese öneriyorum gerçekten saçlar için muhteşem bir şey :))