Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.209
Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane balının faydaları oldukça fazla olmakla beraber, kestane balının doğa üzerinde mucize olarak sayılacak besinlerden biri olarak isimlendirildiği de göze çarpmaktadır. Birçok yörede “kestane balının girdiği eve doktor girmez” inanışının olduğu bilinirken, diğer ballara göre farklı kokusu ve farklı tadı olan kestane balının mineral ve kalsiyum bakımından inanılmaz derecede zengin olduğundan da bahsedilmelidir. Öncelikle kestane balı eşsiz aromatik tadı ve kıvamıyla kolaylıkla farkedilirken, yüksek mineral yapısı sayesinde güçlü antioksidan özellikleri oldukça önemlidir. Antioksidan özelliğinin yanında içerdiği antibakteriyel özellikleri birçok hastalığa karşı kestane balını ön plana çıkarırken; tarçın ve kestane balıyla beraber tüketildiğinde vücuttaki etkilerinin hemen fark edildiği görülmektedir.

Kestane Balının Mucizevi Etkileri

Kestane balı kullananlar tarafından her yönüyle onaylanan kestane balının mucizevi etkilerinden söz etmek gerekirken;

  • Kestane balı oldukça yüksek miktarda fruktoz içerdiğinden dolayı tam bir enerji deposu olarak nitelendirilebilir. Bu yönde özellikle halsizlik şikayeti olan kişiler kestane balını düzenli olarak tükettiklerinde kısa sürede yorgunluktan kurtuldukları göze çarpmaktadır.
  • Sivilceye karşı kestane balı Her yaştan kişilerin hayatlarının birçok döneminde yaşadıkları sivilce problemleri için kestane balı kurtarıcı özelliktedir. Burada kestane balının antibakteriyel özelliği ön plana çıkarken yulaf unuyla karıştırılan kestane balı yüze maske olarak uygulandığında sivilce probleminin çözülebildiği gibi, cildin pul pul dökülmesi olumsuzluğunu da büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.
  • Anti-aging özelliğiyle de oldukça ön plana çıkan kestane balı bu konuda yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkların tedavisinde bir hayli etkilidir.
  • Kestane balı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hususunda mikrop ve hastalıklara karşı mücadele eden önemli bir silahtır. B ve C vitamini başta olmak üzere demir ve mineral açısından da oldukça zengindir. Bu sayede kan dolaşımını arttıran ve kemikleri güçlendiren kestane balı mide ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde de tercih edilmektedir.

Öksürüğün Tedavisi Konusunda Mucizevi Etki

Halk arasında öksürüğün doğal tedavisi için mucizevi olarak nitelendirilen kestane balı, toz karabiberle karıştırıldığında öksürüğün kısa sürede giderildiği görülmektedir. Aynı zamanda kestane balı kanser ilişkisi incelendiğinde kestane balının kansere karşı önemli bir koruyucu olduğu da göze çarpmaktadır. Sindirim sistemi konusunda da çok önemli faydalar sağlayan kestane balı hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsak gazını yok edici etkisiyle hamileler de dahil olmak üzere sindirim problemi yaşayan herkesin kullanabileceği bir besindir. Bağırsaklarda su tutucu etkiye sahip olan kestane balı aynı zamanda bir tür karbonhidrat olarak da nitelendirilebilirken kabızlığa iyi gelici etkisinden de bahsedilmesi gerekmektedir. Kan şekerini arttırıcı özelliği sayesinde iştah açıcı olarak da değerlendirilen kestane balı halk arasında deli bal ya da acı bal olarak da isimlendirilmektedir. Haziran ayında çiçek açan kestane ağacı çiçeklerinden elde edilen kestane balı ayrıca kestane balıyla zayıflayanlar  tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Etiketler