Kienböck Hastalığı

Yazar 2 Yorum 6.934
Kienböck Hastalığı

Kienböck hastalığı, lunatın avasküler nekrozu olarak da bilinir; bilekteki sekiz küçük kemiklerden biri olan lunat kemiğin kanın arzını kaybederek kemiğin ölümüne neden olduğu bir durumdur. Lunat, bilekte, düzgün hareket ve eklem desteği için önemli olan merkezi bir kemiktir (Şekil 1). Bilek hareketine yardımcı olmak için iki önkol kemikleriyle (yarıçap ve ulna) yakından çalışır.

Kienböck hastalığı
Kienböck hastalığı (Şekil-1)

Bir gün geçtiğinde lunatın hasar görmesi ağrı, sertlik ve bazen bilek artritine neden olabilir. Kienböck hastalığı 20-40 yaş arasındaki erkeklerde görülür ve her iki bilek de nadiren etkilenir.

Kienböck Hastalığı Nedenleri

Kienböck hastalığının tek bir nedeni yok. Bunun nedeni birden çok faktör olabilir:

  • İskelet varyasyonları: Ulna yarıçapa göre daha kısalı olabilir, bu da sorunlara neden olabilir. Ya da, lunat kemiğin şekli düzensiz olabilir (bkz. Şekil 2).
  • Travma: Tek bir olay veya birden fazla olay bu hastalığa neden olabilir.
  • Diğer tıbbi durumlar: Kienböck hastalığı, kan dolaşımını etkileyen tıbbi koşulları olan insanlarda daha sık bulunabilir ve aynı zamanda lupus, orak hücre anemi ve serebral felç gibi hastalıklarla da ilişkilidir.
Kienböck Hastalığı
Kienböck Hastalığı (Şekil-2)

Kienböck Hastalığı Belirtileri

Kienböck hastalığı olan çoğu hastada şu belirtiler görülür:

  • El bileği ağrısı
  • Doğrudan lünit kemik üzerindeki hassasiyet
  • Bilek hareketinin veya sertliğin azalması
  • Şişme

Kienböck Hastalığı Tanısı

Kienböck hastalığının tanısı genellikle geçmişinizi gözden geçirerek, fizik muayene yaparak ve röntgen çekerken yapılabilir. Bu hastalığın erken dönemlerinde x-ışınları normal olabilir ve tanıyı doğrulamak için başka testlere ihtiyaç vardır. Büyük olasılıkla, lunatın kan tedarikini değerlendiren en güvenilir test Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ‘dir (Şekil 3). BT taraması, uzmanlaşmış BT taraması ve kemik taraması da kullanılabilir.

Bu yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve hastalar genellikle tedaviye başlamadan aylar hatta yıllar geçirebilirler. Daha erken safhalarında teşhis etmek zor olabilir.

Kienböck Hastalığı
Kienböck Hastalığı (Şekil-3)

Kienböck Hastalığı Tedavisi

Tedavi seçenekleri hastalığın şiddetine ve evresine bağlıdır. Tedavinin çok erken safhalarında gözlem veya immobilizasyon kadar basit olabilir. Daha ileri aşamalarda cerrahi genellikle düşünülür. El terapisi hastalığın seyrini değiştirmez; Bununla birlikte, hastalıktan kaynaklanan bozulmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Tedavi, ağrıdan kurtulmak ve işlevini yerine getirmek için tasarlanmıştır.

El cerrahınız size en iyi tedavi seçeneklerini öğretecek ve Kienböck hastalığı için çeşitli tedavilerin riskleri, faydaları ve yan etkilerini açıklayacaktır.

Şekil 1: Normal bilek
Şekil 2: Kienböck hastalığı olan, yarıçaptan daha kısa bir ulna gösteren el bileği
Şekil 3: Kienböck hastalığına sahip bir bilekten MR görüntüsü, kısa ulnası olan bir hastada lunata kan akışı kaybı gösteriyor.

« Önceki konu

2 Yorum

  1. Benim yaşım 16 , her iki el bileğimde de kienbock tanısı koyuldu . 2 seneyi geçkin bir süredir devam ediyor . 3 veya 4 defa sol ek bileğim kırılmıştı. Sağ el bileğimde 1 defa galiba . Nedeni bu olabilir belki . Ama şuanda bileklerim çok fazla ağrı olduğu için fazla kullanamıyorum . Erken dönemde tedavi olarak ne yapmalıyım ?