Kifoz Nedir, Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.667
Kifoz Nedir, Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dik durmamızı sağlayan ve vücudumuzun ağrılığını taşıyan omurgamız üst süste dizilmiş 33 adet omur kemiğinden oluşur. Omurgamıza yandan bakıldığında dümdüz bir hat çizmediği, boyundan kuyruk sokumuna doğru hafif S harfi şeklinde ilerlediği görülür.  Omurganın sırt kısmı hafif dışa çıkıntılı (kifoz) , bel bölgesi ise hafif içe doğru çukurdur. Omurlar arasındaki açı ve özellikle sırt kısmındaki kifoz her kişide aynı olmayabilir. Bazı kişilerin sırt kısmı daha düz iken bazılarının sırtının diğerlerine göre daha çıkıntılı yani kambur olduğu gözlenebilir. Genellikle sırtta gözlenen kifozun tıpta kabul edilebilir sınırları 20–55 derece arasıdır.

Kifoz Nasıl Oluşur?

Omurganın çeşitli dış etkenlerden dolayı dejenerasyon geçirmiş olması kifoz sebebidir. Omurgadaki kırıklar, kemik erimeleri, omurgaların çevresindeki iltihaplanma, tüberküloz, omurganın çeşitli enfeksiyonları, iyi huylu tümörler de kifoz sebepleri arasındadır.

Kifoz Tedavi Gerektirir Mi?

Kifoz nadiren anne karnındaki bebeğin büyüme aşamalarında da oluşabilir. Bebeklerde ve çocuklarda erken fark edilen kifoz durumu ortopedistler tarafından muayene edilip tedavisi yapılmalıdır. Tedavinin amacı kifozun daha ileri yaşlarda ilerlemesini engellemek, omurganın eğriliğini normal sınırlara döndürmektir. Kifoz ya da kamburluk erken yaşlarda teşhis edilmişse hasta ameliyat edilmelidir. Ameliyatla eğrilik sıfırlanmasa da normale yaklaşır ve hasta daha rahat eder. Bebeklerin ameliyat edilebilmesi için 1 yaşına gelmesi beklenir.

Kifoz doğuştan beri olsa da yıllar boyunca ilerler ve yetişkin kifozu şekline gelir. Erken müdahale edilmezse kifoz derecesi artar. Tedavinin şekli kifoz derecesine göre değişiklik gösterir. Kifozun tedavisinde ya fizik tedavi egzersizleri, ya korse ya da ameliyat yöntemi kullanılır. Kifoz derecesi 50–55 arasındaysa egzersiz yeterlidir. Derece 55–70 arasında ise korse önerilir,  70 ve daha üzerindeyse ameliyat edilmesi gerekir.

Kifoz Nasıl Önlenebilir?

Yapılan egzersizler duruş bozukluklarını ve kifozu önleyebilir. Karın, bacak, göğüs ve omurganın etrafındaki kasların güçlendirilmesi duruşun düzelmesine yardımcı olur. Kamburluk ameliyat edilirse daha da ilerlemesi önlenir. Genç insanlarda ve hanımlarda kifoz sırt ağrılarına, nefes alış verişinde zorluğa ve psikolojik bazı sorunlara yol açabilir. Ancak bazı sırt ağrıları kifozla ilgili olmayıp hareketsiz yaşamın sonucudur. Karın ve sırt kasları egzersizlerle güçlü tutulabilir. Yüzme kifozla ilgili iyi bir egzersizdir.

 

 

 

Etiketler